۱۷ راهکار مهم برای رسیدن به آرامش

۱۷ راهکار مهم برای رسیدن به آرامش

آرامش در زندگی چگونه به دست می آید؟ آرامش کلمه ای است که امروزه به آرزویی دست نیافتنی برای اکثر انسان ها تبدیل شده است .پیشرفت های روز افزون عصر حاضر زندگی را برای افراد راحت تر کرده است اما به همان میزان آرامش ذهن ها را دور کرده است .اینکه چگونه آرامش داشته باشید تا حد زیادی به باورها و شیوه ها ی زندگی خود شما برمی گردد .دنیای امروز و مشغله های آن استرس ها و نگرانی های جدیدی برای ما ایجاد کرده است اما باید به  این نکته توجه کرد که داشتن آرامش شرط اساسی برای رسیدن به شادی و موفقیت در زندگی است .پس اهمیت دارد راه های رسیدن به آن را بیاموزید.

آرامش زندگی به چه معناست ؟

منشاًاصلی آرامش در درون انسان ها قرار دارد و در واقع یک حس درونی است در واقع یک حس درونی است هر چند عوامل محیطی و بیرونی هم تاًثیر گذار است . آرامس یعنی لذت بردن از زندگی امید وار بودن به آینده برآورده شدن نیازهای اجتماعی ،امنیت و حمایت اجتماعی حضور افرادی که دوستتان داشته باشند یا شما آن ها را دوست داشته باشید در واقع به کیفیت زندگیتان می افزاید .نداشتن اختلالات اضطراری و افسردگی همگی در سلامت روان و داشتن آرامش نقش بسزایی دارند.توصیه می کنیم در این زمینه مقاله سلامت روان را مطالعه کنید.

راهکار هایی برای رسیدن به آرامش

الگوهای فکری و واکنش های احساسی ،همه در ذهن انسان شکل می گیرند و او قادر است ذهن خود را تغییر دهد .آرامش ذهنی در بسیاری از مواقع با تغییر و اصلاح الگوهای رفتاری و باورها حاصل می شود .برای اطلاع بیشتر در مورد آرامش ذهن کلیک کنید.

آرامش نیز مانندهر کار دیگری نیاز به مهارت و آموزش دارد باید یاد گرفته شود .راه هایی وجود دارند که به شما کمک میکنند تا در شرایط نامطلوب زندگی  آرامش خود را حفظ کنید .در اداممه به بررسی برخی روش ها می پردازیم.

۱- مثبت فکر کنید

برخی افراد همیشه نیمه خالی لیوان را می بینند و به همه چیز با دید منفی نگاه می کنند .سعی کنید به زیبایی های زندگی توجه کنید .توجه داشته باشید که خنده یک ،دیدن یک دوست قدیمی ،آواز یک پرنده ،طلوع خورشید،سلامتی ،شادابی و … نمونه هایی از نکات مثبت و روشن زندگی می باشند .بر اساس دیدگاه قانون جذب نیز شما هر آنچه که در ذهن می پرورانید در زندگی تان تاًثیر می گذارد .برای درک بهتر این مسئله مقاله قانون جذب را مطالعه کنید.

۲-برای رسیدن به آرامش نگاه خود را تغییر دهید

در باورهای خود افراط و تفریط را کنار بگذارید پافشاری کردن بر باورهای خودتان بدون در نظر گرفتن عقاید دیگران به تعارض بین شما و دیگران منتهی می شود .مطلق اندیشی باعث رفتارهای واکنشی و عجولانه در فرد می شود .این رفتارها خود منشاً استرس و نگرانی هستند و به سلب آرامش در زندگی منجر می شوند .تقویت حس شوخ طبعی راهکاری است که با دور کردن تنش می توانید عقاید خود را ابراز کنید.

۳- به ذهن خود استراحت بدهید

مکان هایی وجود دارند که ما در آن ها احساس آرامش بیشتری می کنیم و تمایل داریم هنگام استراحت آن جا باشیم .چشم های خود را ببندید و مکانی آرام و زیبا در ذهن خود تجسم کنید سعی کنید به تمام جزئیات آن توجه کنید .به عنوان مثال خود را در حال قدم زدن در کنار ساحل تجسم کنید .در حالی که روی شن ها راه می روید امواج ساحل را روی پای خود حس می کنید ،به درخشش نور خورشید در سطح آب وزش نسیم ملایم و صدای پرندگان توجه کنید .تجسم مثبت باعث آرامش ذهن ما می شود.

۴- زندگی در زمان حال 

برای رسیدن به آرامش روحی باید بتوانید در زمان حال زندگی کنید .با نگرانی در مورد آینده با افسوس گذشته را خوردن صرف نظر از زمانی که از دست می دهید ،باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در شما می شود .در حالی که این نگرانی هیچ کمکی به شما نمی کند.

۵-زمانی را برای خود اختصاص دهید

سعی کنید وقت کافی برای خود در نظر بگیرید بیرون بروید و در یک محیطی که برای شما آرامش بخش است قدم بزنید و از طبیعت لذت ببرید .به صدای پرندگان توجه کنید و از دیدن زیبایی هالذت ببرید .به فعالیت هایی که برای شما خوشایند هستند بپردازید ،مثلاً بازی کردن با حیوانات خانگی و گذراندن وقت با آن ها راه بسیار خوبی برای از بین بردن استرس ها می باشد . برای کسب اطلاع در مورد فواید داشتن حیوانات خانگی کلیک کنید.

۶-تنفس عمیق باعث افزایش آرامش می شود

یکی از راه های سریع برای دستیابی به آرامش نفس عمیق است وقتی روی تنفس تان تمرکز می شود در نتیجه حواستان از نگرانی ها پرت می شود .اختصاص دادن زمان کوتاه مدت برای آرامش و سکوت در طول روز می توانید باعث کاهش استرس و افسردگی شود .روی تنفس خود متمرکز شوید و احساس کنید همه اضطراب ها از وجودتان خارج می شوند .در این مقاله تکنیک های تنفسی و کاهش استرس را برای مقابله با استرس مطالعه کنید.

۷- گوش دادن موسیقی

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش است.مهم نیست چه سبک موسیقی گوش می دهید همین که به شما آرامش می دهد کافیست  از احساس کردناین موسیقی با لرزش ها و نوسانات آن لذت ببرید .بخش مثبتی که بر رویی روح و روان شما خواهد گذاشت به گونه ای است که امواج مغز از حالت پر تلاطم به حالت آرام می رسند .استرس هایتان به حداقل می رسد و سیستم دفاعی بدن تان نیز تقویت می شود.

۸- ماساژ راهی برای رسیدن به آرامش

اغلب افراد از ماساژ درمانی به آرامش می رسند که این هم در اختیار ما نیست هنگام ماساژ نقاط خاص بدن مورد ماستاژ قرار می گیرد و نباید این کار را به افراد نا وارد داد که در صورت خبط و خطا علاوه بر برگرداندن پول باید خسارت هم بپردازد.

۹- پذیرش

پذیرفتن آن چه در اختیار ما نیست و کنترلی روی آن نداریم .برای رسیدن به آرامش ضروری است گاهی اوقات با اتفاقی غیر منتظره در زندگی روبرو شویم یا آمادگی برخورد با آن را داشته باشیم.

۱۰ – خودتان را دوست داشته باشید   

هر چقدر بیشتر خودتان را دوست داشته باشید آرامش ذهنی تان بیشتر و همین طور احساس راحتی بیشتر خواهید کرد.

۱۱-با خودتان صادق باشید

مشکلات زمانی بوجود می آیند که فرد با خود صادق نباشد و از گفتن حقیقت دوری کند.

۱۲-برای رسیدن به آرامش هدف داشته باشید

هدف داشتندر زندگی به شما انگیزه می دهد که در ادامه کار چه کارهایی باید کرد و از چه کارهایی باید اجتناب کرد.

۱۳-بخشش

بخشیدن دیگران خود یک کار خوب و پسندیده ای است.فردی که کسی را می بخشد باید از انتقام جویی و کارهای دیگر دوری کند.

۱۴-ارتباط با دیگران

هنگامی که در تلاش باشییم هرچه زودتر به خواسته های خود برسیم افراد با در ارتباط بودن با دیگران  به مراحل بالا می رسند.

۱۵-عجله نکنید

هر کاری که فرد یا افراد انجام می دهند باید با آرامش کار خودراانجام دهند تا به هدف برسند.

۱۶-مقایسه نکنید

هنگامی که یک کاری را انجام میدهید نباید این کار را مقایسه کنید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

۱۷ از سرزنش خود بپرهیزید

شکست به معنی ناتوانی شما نیست .در مقابل مشکلات زندگی انعطاف پذیر باشید که اگر اشتباهی انجام دادید از سرزنش کردن خودتان دست بردارید.