پزشکی

استقبال وال استریت از واکسن کرونا

تنش بین چین و آمریکا هنوز رو به افزایش است و در تازه‌ترین اقدام ضد چینی، وزارت خزانه داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد نام ۱۴ عضو ارشد حزب مرکزی کمونیست چین را به دلیل آن چه دخالت در امور داخلی هنگ کنگ خوانده، به فهرست تحریم‌های خود افزوده است که این اقدام با انتقاد شدید وزارت خارجه چین موجه شد. سفیر چین در آمریکا نیز از این کشور خواست تا دست از سیاست‌های مخرب خود بردارد و به جای آن با نشان دادن حسن نیت، مسیر را برای بهبود روابط دو کشور فراهم کند.

پیش از این نیز کنگره آمریکا طرحی را تصویب کرد که به موجب آن شرکت‌های چینی که قوانین حسابداری و حسابرسی آمریکا را رعایت نکنند اجازه ورود به بورس این کشور و عرضه سهام خود را نخواهند داشت. این لایحه پیشتر نیز در سنا تصویب شده بود و اکنون برای اجرایی شدن تنها نیاز به امضا توسط رئیس جمهور دارد. در صورت اجرایی شدن این قانون، یک مهلت سه ساله به بورس‌های چینی داده خواهد شد تا خود را با این استاندارد‌ها وفق دهند و گرنه سهامشان از بورس آمریکا خارج خواهد شد.

آمریکا پیشتر نیز سومین شرکت بزرگ نفتی چین و شرکت سی ام اس آی- یکی از بزرگ‌ترین تراشه سازان چینی را به دلیل ارتباط آن‌ها با ارتش چین تحریم کرده بود. چون یینگ- سخنگوی وزارت خارجه چین در نشستی خبری گفته است این کشور تصمیم دارد چهار مقام آمریکایی را تحریم کند. هنوز مشخص نیست که پکن تصمیم دارد کدام مقامات آمریکایی را تحریم کند. روزنامه دولتی چاینا دیلی با انتقاد از اقدامات اخیر آمریکا نوشته است که این کار‌ها به روابط دو طرف آسیب جدی زده است.

از سوی دیگر در شرایطی که احتمال اجرای یک بسته محرک جدید ۹۰۰ میلیارد دلاری در آمریکا برای مقابله با تبعات اقتصادی کرونا قوت گرفته است، منابع آگاه در بانک مرکزی اروپا از تصمیم این نهاد برای اجرای یک بسته ۵۰۰ میلیارد یورویی دیگر در سطح اتحادیه اروپا خبر داده اند. بانک مرکزی اروپا قرار است تا پیش از پایان سال جاری میلادی یک برآورد جدید از شرایط اقتصادی منطقه یورو و اتحادیه اروپا نیز منتشر کند.

هرچند که رشد اقتصادی در بسیاری از کشور‌ها به سطوح بالای کم سابقه یا بی سابقه‌ای رسیده است، اما وضعیت بازار کار در بسیاری از آن‌ها هنوز با وضعیت ایده آل ماه‌های قبلی فاصله دارد و این مساله معامله گران را کمی نگران کرده است. تا پایان ماه اکتبر متوسط نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به ۴.۵ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل تغییری پیدا نکرده است تا بدین ترتیب بالاترین نرخ بیکاری آلمان از دسامبر ۲۰۱۵ تاکنون به ثبت برسد. طی این مدت شمار افراد بیکار آلمانی با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به ماه قبل یک میلیون و ۹۷۰ هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان نیز در آلمان در ماه اکتبر با ۰.۰۶ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴۲ میلیون و ۱۷۰ هزار نفر رسیده است.

در تغییر رویکردی غیرمنتظره برای معامله گران، جو بایدن- رئیس جمهور آمریکا گفته است قصدی برای برداشتن فوری تعرفه بر روی واردات محصولات چینی را ندارد و رویکرد فعلی که دو دولت ترامپ اتخاذ شده است تا مدتی ادامه خواهد داشت. وی همچنین در اظهار نظری که احتمالا خوشایند پکن نخواهد بود، از برنامه ریزی برای ایجاد اتحاد پایدارتر با متحدان آمریکا در شرق آسیا (در مقابه با پکن) خبر داده است که پس از انجام این کار مذاکرات تجاری جدیدی با چین آغاز شود.

تاکنون بیش از ۶۸ میلیون و ۳۷۶ هزار و ۴۷۷ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۵۵۸ هزار و ۷۵۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشور‌های مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۹۲ هزار و ۴۵۸ نفر، برزیل با ۱۷۷ هزار و ۴۰۰ نفر، هند با ۱۴۱ هزار و ۳۹۸ نفر، مکزیک با ۱۱۰ هزار و ۷۴ نفر و انگلیس با ۶۲ هزار و ۳۳ نفر بوده است.

تری سند ون- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه ولث منیجمنت – گفت: هنوز به طور واضح شاهدیم که نوسانات بازار‌های مالی در سطح بالایی قرار دارد. ما به یک راهکار برای مقابله با ویروس کرونا رسیده ایم که گویا خوب هم جواب داده است، اما اینکه این واکسن‌ها تا چه حد برای همه مفید خواهند بود و تا چه مدتی می‌توانند ایمنی ایجاد کنند شک و تردید‌هایی وجود دارد و وجود این شک و تردید‌ها هم به بازار سیگنال‌های متناقض می‌دهد.

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و ۱۸۵.۴۱ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۱ درصد صعود تا سطح ۳۷۰۳.۲۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۵۳ درصد پیشروی در سطح ۱۲ هزار و ۵۸۶.۶۶ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازار‌های بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۰.۰۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۵۵۸.۸۲ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۰۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۷۸.۴۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با افت ۰.۲۳ درصدی در سطح ۵۵۶۰.۶۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۵۸ درصد پایین رفت و به ۸۲۲۷.۶۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۳ درصدی تا سطح ۲۶ هزار و ۴۶۷.۰۸ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ کنگ ۰.۷۶ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۳۰۴.۵۶ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگ‌های کامپوزیت» ریزش ۰.۲۵ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۰۰۹.۸۸ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص «اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۰.۱۹ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۶۸۷.۷۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها ریزشی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۰.۶۶ درصد کاهش به ۴۵.۶۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۲۲ درصدی به ازای ۴۸.۸۵ دلار در هر بشکه مبادله شد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *