پزشکی

دلیل بیماری مرموز دیپلماتهای آمریکایی در کوبا همچنان مبهم است

از سال گذشته تا به امروز بیش از ۲۱ تن از دیپلمات‌های آمریکایی که در هاوانا مشغول فعالیت بودند، دچار مشکلات مغزی شده‌اند

دلیل بیماری مرموز دیپلماتهای آمریکایی در کوبا همچنان مبهم است

کوبا اعلام کرد: مشکل سلامتی دیپلماتهای آمریکایی حاضر در سفارت آمریکا در این کشور همچنان مبهم است.

این در حالیست که وزارت خارجه آمریکا گزارش داد دو مأمور سفارت این کشور در کوبا به نشانه‌های بیماری ناشناخته‌ای مبتلا شده‌اند که در اواخر سال ۲۰۱۶ در این سفارت گزارش شده بود.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، این علایم با علایم بیماری دیپلماتها و خانواده‌های آنها که در سال ۲۰۱۷ در هاوانا بیمار شده بودند، مشابه است.

در سال ۲۰۱۷ و بدنبال بروز نشانه ای بیماری در دیپلمات های آمریکایی، دولت آمریکا مجبور به خارج کردن دیپلماتهای خود از کوبا شده و در مقابل اخراج ۱۷ دیپلمات کوبایی را از واشنگتن اخراج کرده کرد.

از سال گذشته تا به امروز بیش از ۲۱ تن از دیپلمات‌های آمریکایی که در هاوانا مشغول فعالیت بودند، دچار مشکلات مغزی شده‌اند که وزارت امور خارجه آمریکا معتقد است که این مشکلات در پی “حمله‌ای” توسط تسلیحات سری ناشناخته و احتمالا یک دستگاه صوتی یا تولید امواج مایکروویو صورت گرفته است.

وزارت خارجه کوبا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: با وجود انجام تحقیقات توسط کوبا و ایالات متحده که بیش از یک سال است، ادامه دارد، هنوز هیچ فرضیه معتبر و یا نتیجه‌گیری علمی مبنی بر موجه بودن اقدامات صورت‌گرفته توسط دولت آمریکا علیه کوبا وجود ندارد.

کوبا همچنین اعلام کرد که آماده همکاری با آمریکا برای مشخص شدن علت این بیماری است.

کارشناسان آمریکایی نیز تا کنون علت این بیماری مرموز را شناسایی نکرده‌اند.

وزارت امور خارجه کوبا در این بیانیه افزود: هاوانا یادداشت‌هایی از تازه‌ترین پرونده‌های گزارش شده از سوی سفارت آمریکا تهیه کرده که در ۲۹ مه منتشر شده‌اند و به بیمار شدن یکی از کارکنان آمریکایی در اثر “صدایی ناشناخته” در محل سکونتش در چین می‌پردازند.

سفارت آمریکا در پکن پس از آن که کارکنان دولت را از این شهر خارج کرد، برای شهروندانش در چین هشداری را در خصوص سلامت این افراد صادر کرد که دومین هشدار در دو هفته اخیر است و هراس‌هایی را درباره مرتبط بود این مساله با وقایع کوبا برمی‌انگیزد.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا یگانی را برای نظارت بر واکنش‌ها در خصوص این بیماری مرموز در کوبا و چین تعیین کرده است.


Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *