آشپزی

راهنمای خرید برای شب یلدا

راهنمای خرید برای شب یلدا

چیزی تا شب یلدا نمانده. یکی از معدود آداب و رسوم قدیمی ایرانی که در کنار عید نوروز همچنان حواسمان به آن است و آن را گرامی می‌داریم. طولانی‌ترین شب سال که قرار است روشنایی و گرما به خانه‌ها بیاورد تا آماده‌ی سه ماه سرد زمستان بشویم. انداختن سفره شب یلدا هم مثل سفره نوروز ملزوماتی دارد که بیشتر مردم کم و بیش رعایتش می‌کنند. با توجه به بودجه‌ای که برای خرید شب یلدا کنار گذاشته‌اید می‌توانید همه یا برخی از این اقلام را سر سفره‌اتان داشته باشید. مهم‌ترین‌هایش البته خوراکی‌ها هستند.

تنقلات

نصف شادی شب یلدا به خوراکی‌های خوشمزه‌ی سفره یلداست. بچه‌ها ذوق‌زده‌ی شیرینی و آجیل شب یلدا هستند و بزرگترها هم همینطور.

آجیل شب یلدا کمی متفاوت با آجیل‌های معمولی است، اما اصل نیت است و اگر باسلق و بقیه‌ی دانه‌های آجیل را پیدا نکردید با همان پسته و بادام هم می‌شود سنت‌ها را پاس داشت.

اگر در خانه بچه‌ی کوچک دارید خرید مغز آجیل را پیشنهاد می‌کنیم. می‌توانید بسته‌های جدای پسته‌ی شور و بادام شور بخرید. اما یک پیشنهاد به صرفه‌ی دیگر خرید یک بسته آجیل مخلوط است. آجیل‌های مخلوط در دو نوع شیرین و شور عرضه می‌شوند.

شیرینی هم که سر سفره کامتان را شیرین می‌کند. به جای شیرینی می‌توانید از کوکی‌ها و بیسکوییت‌های شیرین هم استفاده کنید؛ خوراکی‌هایی که فردایش بچه‌ها به عنوان تغذیه‌ی زنگ تفریح هم می‌توانند به مدرسه ببرند، خراب نمی‌شوند و ماندگاری خوبی دارند.

آجیل شیرین

آجیل شیرین

شیرینی کوکی

شیرینی کوکی

میوه

ظرف میوه که در همه‌ی خانه‌ها وجود دارد، اما یک سری میوه‌ها هستند که اصلا نشانه‌ی شب یلدا به شمار می‌آیند. این که چرا این میوه‌های خاص باید سر سفره باشد هر کدام فلسفه‌ی خودش را دارد.

مثلا انار بین ایرانیان از قدیم به عنوان میوه‌ی بهشتی مطرح بوده است. گذاشتنش سر سفره به معنای برکت و نشانی از ایمان و حمایت آسمانی است. انار نمادی از شادی و زایش است.

از آن طرف هندوانه میوه‌ی تابستانی است. در گرمای تابستان از قدیم با خنکی هندوانه حالشان خوش می‌شد. گذاشتن هندوانه سر سفره شب یلدا به معنای امید به رسیدن تابستان و رد کردن سرمای زمستان است.

یک کیلوگرم انار دست‌چین به سفره یلدایتان زیبایی می‌بخشد. جدای از آن خواص انار هم بسیار زیاد است. هندوانه‌ی شیرین هم به سفره‌تان شیرینی می‌بخشد. برای خرید های شب یلدا ابتدا باید از جایی خریداری کنید که مطمئن باشد و از اجناسی که می خرید مطمئن باشید.

انار دستچین

انار دستچین

هندوانه

هندوانه

دیوان حافظ

سفره شب یلدا یک اتفاق فرهنگی است. شب یلدا اگر هیچ کاری نکنید و هیچ تدارکی هم نبینید با گرفتن یک فال حافظ می‌توانید آن را ماندگار کنید. انواع و اقسام دیوان حافظ موجود است. نکته‌ی مهم در خرید دیوان حافظ این است که نسخه‌ی تصحیح شده‌ی آن کار چه کسی است.

هم کتاب فالنامه‌ی حافظ موجود است که برخی از آن‌ها شرح هم دارد و هم دیوان حافظ که می‌توانید خودتان تفسیرش کنید. شاعر بزرگ ایران زمین را هر کسی به قدر خودش درک می‌کند و از او بهره می‌برد. درضمن اگر شب یلدا مهمان خانه‌ی کسی هستید بهترین هدیه‌ای که می‌توانید برایش ببرید دیوان حافظ است.

فالنامه‌ی حافظ چرمی یک هدیه شیک است که هم می‌توانید به دیگران کادو بدهید و هم در سفره شب یلدای خودتان از آن استفاده کنید. می‌توانید به دیوان حافظ هم تفال بزنید. دیوان‌های حافظ تذهیب‌شده‌ی زیبا با نقاشی‌ها و نگارگری‌های مینیاتوری ایران کنار شعر حافظ زیبایی‌اشان چند برابر می‌شود. به خصوص آن دیوان‌های حافظی که نقاشی‌هایش کار استاد محمود فرشچیان است.

دیوان حافظ جلد چرم

دیوان حافظ جلد چرمی

دیوان حافظ

دیوان چهار زبانه‌ی حافظ

موسیقی

شب یلدایتان را با موسیقی زیباتر کنید. کنار خانواده و سفره شب یلدا نوای خوش موسیقی می‌تواند همه چیز را خاطره‌انگیزتر کند. موسیقی خوب گوش بدهید.

خوشبختانه انتخاب‌های زیادی برای موسیقی دارید. از موسیقی بی‌کلام گرفته تا آوازها و تصنیف‌های ایرانی. ترجیح خودم برای یلدا همیشه موسیقی سنتی یا بی‌کلام است. در نتیجه یک توصیه‌ی خوب می‌تواند آلبوم پسر خسرو آواز ایران، همایون شجریان باشد.

آلبوم موسیقی «ایران من» کار مشترک همایون شجریان و سهراب پورناظری در اجراهای زنده‌شان هم مورد توجه قرار گرفت. اشعار این آلبوم در ستایش ایران است و روحیه‌ی وطن‌پرستی را در این مناسبت ملی بیدار می‌کند.

اگر هم به موسیقی سنتی علاقه ندارید می‌توانید سری به یک آلبوم پاپ‌تر بزنید. گروه «چارتار» با تلفیق موسیقی ترنس، پاپ و سنتی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. آلبوم «جاده می‌رقصد» یکی از کارهای موفق آن‌هاست که می‌تواند یلدایتان را روشن کند.

آلبوم موسیقی ایران من

آلبوم موسیقی ایران من

آلبوم موسیقی جاده می رقصد اثر چارتار

آلبوم موسیقی جاده می‌رقصد

سفره

می‌توانید وسایل شب یلدا را همینطور روی میز بگذارید اما قطعا سفره‌های قلمکار و ترمه ایرانی جذابیت بیشتری به دارند. رنگ‌ها و طرح‌های اسلیمی چشم را نوازش می‌دهند و حال خودتان خوش‌تر خواهد شد. علاوه بر این، می‌توانید این سفره‌ها را کنار بگذارید و برای بقیه‌ی مناسبت‌ها هم از آن‌ها استفاده کنید.

اگر بخواهید می‌توانید ترمه‌ی اصل بخرید که یک عمر برایتان می‌ماند. اما اگر بودجه‌اتان نمی‌رسد سفره‌های طرح ترمه و قلمکار هم داریم که با قیمت مناسب‌تر می‌توانید خریداری کنید.

رضایی یکی از مهم‌ترین برندهای ترمه‌ی یزد است. شهری که زیباترین و چشم‌نوازترین ترمه‌ها را در آن می‌توانید پیدا کنید. ترمه‌ی طرح بته‌جقه‌ی رضایی از آن خریدهای دوست‌داشتنی است. از آن چیزهایی که به کل خانه‌اتان رنگ و زیبایی می‌دهد. از طرف دیگر با قیمت مناسب‌تر می‌توانید سفره‌های طرح قلمکار بخرید.

رومیزی ترمه

رومیزی ترمه رضایی

سفره قلمکار

سفره قلمکار زابلیان

وسایل دکوری

خب اگر قرار باشد با خرید شب یلدا در خانه‌اتان چیزی را تغییر بدهید تا دکور خانه عوض شود، جدا از خریدهای بزرگ کلی مثل مبلمان، با وسایل دکوراتیو کوچک هم می‌توانید به کلی دکوراسیون خانه را متفاوت کنید.

یکی از کالاهای جذاب که برای شب یلدا بی‌مناسبت هم نیست خرید چراغ‌های تزئینی و آباژور است. به جای نور شاعرانه‌ی شمع می‌توانید از آباژور استفاده کنید.

با توجه به شکل و شمایل مدرن امروزی خانه‌ها یک آباژور مدرن می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. اگر هم دوست دارید آباژور به سفره‌ی قلمکار و فرهنگ سنتی ایرانی بیاید می‌توانید یک طرح‌ کلاسیک‌تر انتخاب کنید.

آباژورها قیمت‌های متنوعی دارند و لازم نیست از لحاظ مالی نگران باشید. می‌توانید آباژورهای ارزان ولی شیک برای خانه‌اتان انتخاب کنید.

آباژور با طرح مدرن

آباژور با طرح مدرن

آباژور کلاسیک

آباژور کلاسیک

ظروف پذیرایی

برای شب یلدا چندان اهمیتی ندارد که در آشپزخانه از چه آبمیوه‌گیری یا قابلمه‌ای استفاده می‌کنید. بیشتر آن چیزهایی اهمیت دارند که جلوی چشم هستند؛ یعنی ظروف پذیرایی.

از فنجان و نعلبکی چای گرفته تا ظرفی که در آن میوه و آجیل می‌ریزید. طبیعتا طرح‌های سنتی برای سفره شب یلدا هماهنگی بهتری با مفهوم این سنت و آیین دارند. بنابراین، پیشنهاد ما ظرف‌هایی با طرح‌های ایرانی است.

در ضمن چون چای جزو لاینفک سفره ایرانی است، خوب است فنجان و نعلبکی‌های زیبا هم سر سفره باشد؛ فنجان‌های کلاسیک در رنگ‌های مختلف و با طراحی‌های چشم‌نواز که مزه‌ی چای در آنها دلچسب‌تر هم خواهد بود.

سرویس پذیرایی 8 پارچه

سرویس پذیرایی ۸ پارچه

سرویس چای خوری

سرویس چای‌خوری

عود و شمعدان

یک سری پیشنهادها هم هستند که جزو ملزومات به شمار نمی‌روند اما خب با هزینه‌ی کم می‌توانید آن‌ها را بخرید و حال‌وهوای خوش‌تری برای سفر یلدایتان فراهم کنید. نکته‌اش این است که به جز سفره شب یلدا در بقیه‌ی روزها و شب‌های سال هم می‌توانید از آن‌ها برای زیباتر کردن و شاعرانه‌تر کردن فضای خانه بهره بگیرید.

پیشنهادمان یک عودسوز سفالی یا سرامیکی زیبا است با عودهای معطر که خستگی را از تنتان بیرون می‌کند. عود را سر سفره یلدا بگذارید تا بوی خوش و ملایم آن شبتان را زیباتر کند.

شمع و شمعدان هم که در اشعار حافظ همیشه خودنمایی می‌کنند. ایرانیان همیشه به نور ایمان داشتند. حالا درست که چراغ برق روشن داریم ولی همچنان نور شمع دلنشین‌تر است.

با گنجاندن یک شمعدان در فهرست خرید شب یلدا از حالا در چیدن سفره‌ی نوروز هم یک پله جلو افتاده‌اید.

عودسوز سرامیکی

عودسوز سرامیکی

شمعدان طرح لاله

شمعدان طرح لاله

کالای دیجیتال

برای سفره شب یلدا به کالاهای الکترونیکی نیازی نیست ولی برای شنیدن موسیقی خوب است از اسپیکرمناسب استفاده کنید.

اسپیکرهای بلوتوثی قابل حمل، کالای دیجیتالی هستند که می‌شود پیشنهادشان کرد. هم می‌توانید آن را کنار سفره یلدا بگذارید و از شفافیت صدایش استفاده کنید، هم بعدها در سفر و حضر از آن استفاده کنید.

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل JBL یکی از بهترین اسپیکرهای موجود در بازار است. قیمتش شاید کمی بالا باشد ولی به قدرتش می‌ارزد.

یک اسپیکر شگفت‌انگیز دیگر هم داریم که شمایل جذابی هم دارد. قیمتش گران است ولی هم طراحی فوق‌العاده جذابی دارد و هم به دلیل طراحی‌اش خروجی صدای آن عالی است.

اسپیکر جی بی ال

اسپیکر جی بی ال

اسپیکر بلوتوثی هارمن کاردن

اسپیکر بلوتوثی هارمن کاردن

گل و گلدان

گل و گلدان زینت‌بخش هر سفره و هر خانه‌ای است. فرقی نمی‌کند خرید شب یلدا باشد یا سفره نوروز. هدیه تولد باشد یا فقط بخواهید گوشه‌ای از خانه را با طبیعت آشتی دهید، دیدن گل و گلدان حال اهالی خانه را خوش می‌کند.

طبعا سفره یلدایتان هم با حضور گلدان آراسته‌تر می‌شود. می‌توانید از گلدان‌های کوچک چندتایی کاکتوس استفاده کنید. نگهداری آن‌ها هم کار راحتی است و تا مدت طولانی در خانه می‌مانند.

ایده‌ی دیگر هم این است که یک استند گل بخرید. بعد می‌توانید با سلیقه‌ی خودتان استند گل را پر از گل‌های رنگارنگ یا شاخه‌های پیچک کنید که خانه‌اتان را بسیار زیبا می‌کند و یلدایتان را خوشرنگ و بو.

گلدان کاکتوس

گلدان کاکتوس

استند گل

استند گل

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *