مد و زیبایی

زیباترین انواع گل رز که باغچه شما را چشم‌نواز می‌کنند

معرفی انواع گل رز زیبا و معطر

گل رز یکی از محبوب‌ترین گل‌ها در طول تاریخ بوده است. امروزه نیز احتمالا این بوته جاودان یکی از پرطرف‌دارترین گیاهان گل‌دار در صنعت گل و گیاه محسوب می‌شود. تنوع، زیبایی و عطر انواع گل‌ رز موجب کشت گسترده آنها شده است. گل رز ترکیبی از ساقه‌های خاردار و شکوفه‌های معطر است که نشانه موفقیت و کمال به حساب می‌آیند. برخی از انواع گل رز ظاهری فشرده دارند و برخی دیگر دارای گلبرگ‌های آزادترند. این گل در رنگ‌های متعدد مثل قرمز، نارنجی، صورتی، سیاه، بنفش و حتی سبز وجود دارد. اگر به‌دنبال ایجاد تنوع و زیبایی در باغچه‌تان هستید، در این مقاله انواع گل رز را به شما معرفی می‌کنیم.

انواع گل رز در سه دسته‌بندی اصلی رزهای خاص، رزهای باغی قدیمی و رزهای باغی جدید قرار می‌گیرند. در ادامه گونه‌های مختلف زیباترین گل‌های رز سراسر جهان را معرفی و بررسی می‌کنیم.

۱. آلبا

آلبا یکی از انواع گل رز

این گل رز جزو رزهای باغی قدیمی است که قدمت آن به قرن یکم بازمی‌گردد. آلبا یکی از انواع گل رز است که از پیوند نسترن و گل محمدی به‌ وجود آمده است. رز آلبا در رنگ‌های سفید تا صورتی روشن با شاخ‌وبرگ‌های سبزآبی و عطر بسیار زیاد یافت می‌شود.

۲. آبشار طلا‍‍

انواع گل رز آبشار طلا است

رز بانکسیان یا آبشار طلا یکی از انواع گل رز است که تقریبا هیچ تیغ و خاری ندارد. بوته‌های این گل دارای خوشه‌های گل‌های کوچک و معطرند. چهار گونه رز آبشار طلا یافت می‌شود که دو نوع از آن تک‌گلبرگ و دو نوع دیگر دارای دوگلبرگ‌اند. این نوع رز برای رشد به فضای بزرگ، مکان گرم و آفتاب‌گیر نیاز دارد. شاخ‌وبرگ‌های زیاد و شکوفه‌های زرد این نوع گل رز زیبایی خاصی به حیاط و باغچه شما می‌دهند.

۳. بوربون

بوربون معطر یکی انواع گل رز

بوربون یکی دیگر از انواع گل رز است که زیرمجموعه رزهای باغی قدیمی قرار می‌گیرد. نام بوربون از جزیره رئونیون در اقیانوس هند گرفته شده است. این نوع گل رز ترکیبی از گل محمدی و رز چینی است. رز بوربون گلی پُرپَر و بسیار معطر است که در رنگ‌های مختلفی مثل صورتی روشن، سفید و قرمز تیره دیده می‌شود. این نوع گل رز مستعد بیماری‌های قارچی و کپک است.

۴. رز چینی

رز چینی یکی از انواع گل رز

رز چینی یکی دیگر از انواع گل رز زیرمجموعه‌ رزهای باغی قدیمی و گروه پیچیده‌ای از تلفیق‌های طبیعی است. این نوع رز ارتفاع کمی دارد و بسیار باریک و ظریف به نظر می‌رسد. هرچه عمر بوته افزایش یابد، رنگ‌ گل‌های آن هم تیره‌تر می‌شود. رز متابیلیس (Mutabilis) یکی از محبوب‌ترین گونه‌های رز چینی است.

۵. گل سرخ یا گل محمدی

گل سرخ معطر یکی از انواع گل رز

گل سرخ یکی از انواع گل رز باغی قدیمی است که از دیرباز در ایران کشت می‌شده است. عصاره و گلاب این گل در قرن شانزدهم از سوریه به اروپا رفت. گل سرخ در رنگ‌های سفید تا صورتی تیره یافت می‌شود. گل سرخ یکی از انواع گل رز باغچه‌ای است که دربرابر سرما مقاوم است و شاخه‌های تیغ‌دار، استوانه‌ای‌شکل و بلندی دارد. از این گل بسیار معطر در صنعت عطرسازی استفاده می‌شود. مصرف گلاب و گل سرخ در انواع دسرهای ایرانی نیز بسیار متداول است.


۶. اگلندتریا

اگلندتریا یکی از انواع گل رز

رز اگلندتریا یکی دیگر از انواع گل رز معطر و شیرین است که با نمایش «رؤیای شب نیمه تابستان» اثر شکسپیر شهرت یافت. پیوندهای رز اگلندتریا اغلب تک‌گلبرگ است و شاخ‌وبرگ‌های آن بوی بسیار خوبی دارند. این نوع رز که به رنگ قرمز روشن است، هر سال در فصل پاییز گل می‌دهد.


۷. فلوریبوندا

فلوریبوندا یکی از انواع گل رز

این گل رز زیبا از پیوند رز دورگه چای و رز پولیانتا به وجود آمده است. رز فلوریبوندا روی هر ساقه گل‌ها و گلبرگ‌های بزرگی دارد. اصطلاح فلوریبوندا را اولین بار دکتر جی. ان. نیکولاس برای این گل به کار برد. او این گل را به‌عنوان گیاه پیوندی جدیدی برای شرکت جکسون و پرکینز (Jackson and Perkins) پرورش داده بود. فلوریبوندا یکی از انواع گل رز است که در رنگ‌های متنوعی مثل سفید، صورتی، قرمز و زرد دیده می‌شود. گروس آن آخن (Gruss an Aachen) یکی از اولین فلوریبونداها بود که هنوز هم طرف‌دارهای خودش را دارد.

۸. فوئتیدا

فوئتیدا یکی از انواع گل رز

فوئتیدا یکی از انواع گل رز است که با نام نسترن زرد، گل زرد یا رز زرد ایرانی شناخته می‌شود. فوئتیدا (Foetida) کلمه‌ای لاتین و به‌معنی بوی ناخوشایند است. این نوع رز بوی بسیار تندی دارد؛ اما این بو اصلا ناخوشایند نیست. نسترن زرد یکی از انواع گل رز مقاوم و بالارونده است که ارتفاع آن تا ۳ متر نیز می‌رسد.

۹. گالیکا

رز گالیکا یکی از انواع گل رز

رز گالیکا یا رز فرانسوی یکی از قدیمی‌ترین انواع گل رز است. اولین رز گالیکا در اوایل قرن دوازدهم پرورش یافت. این رز هم یکی دیگر از انواع گل رز معطر است و بوته ضخیم و متراکم آن تا ۱/۵ متر رشد می‌کند. گالیکا در رنگ‌های قرمز، صورتی روشن، صورتی تیره، قرمز تیره و حتی راه‌راه وجود دارد. این رز زیبا دربرابر سایه، خاک ضعیف و حتی هوای سرد بسیار مقاوم است.

۱۰. رز دورگه چای

رز دورگه چای یکی از انواع گل رز

رز دورگه چای یکی از قدیمی‌ترین انواع گل رز باغی جدید است. این رز زیبا از پیوند رز دورگه پرپچوال و رز چای به وجود آمده است. اولین رز دورگه چای رز فرانسه بود که در سال ۱۸۶۷ معرفی شد و توانست بین رز باغی‌های قدیمی و مدرن متفاوت باشد. رز دورگه چای رنگ‌های متنوع، ساقه‌های بلند و گل‌های برجسته متمایزی است.

۱۱. میدی‌لند

میدی‌لند یکی از انواع گل رز

میدی‌لند یکی دیگر از انواع گل رز است که نامش برگرفته از میلند (Meilland)، پرورش‌دهنده فرانسوی مشهورش، است. رز میدی‌لند یکی از انواع مقاوم رز است که گل‌های متنوع و تنومندی دارد و یکی از بهترین گزینه‌ها برای محوطه‌سازی است.

۱۲. رز موس

رز موس یکی از انواع گل رز

نام رز موس به‌دلیل رشد باتلاقی‌مانندش در قسمت کاسبرگ‌ها است که وقتی لمس می‌شود بویی شبیه بوی کاج می‌دهد. رز موس یکی از انواع گل رز است که از جهش ژنتیکی رز سنتیفولیا و گل محمدی پدید آمده است. بوته این گل رز تا ۱/۲ متر رشد می‌کند. رز موس گیاه زیاد مقاومی نیست و آن را تنها به‌دلیل زیبایی‌اش پرورش می‌دهند.

۱۳. رز خوشه‌ای

رز خوشه‌ای یکی از انواع گل رز معطر

رز خوشه‌ای یا رز ژاپنی یکی از انواع گل رز است که گیاه بومی آسیا است و بعدها به شمال شرقی آمریکا منتقل شد. این نوع رز در ابتدا برای کمک به بهبود فرسایش خاک پرورش یافت. رز خوشه‌ای هر سال در بهار و پاییز گل می‌دهد. از این رز برای پیوند ریشه‌‌ای با دیگر گل‌های رز استفاده می‌شود.

۱۴. نسترن شیرازی

یکی از انواع گل رز نسترن شیرازی یا رز ماسک

نسترن شیرازی که با نام‌های رز عنبر و رز ماسک هم شناخته می‌شود، قدمت زیادی دارد. این رز گیاه بومی خاورمیانه است. نسترن شیرازی دارای گلبرگ است و رایحه‌ای قوی شبیه به عنبر و مشک دارد.

۱۵. پولیانتا

پولیانتا یکی از انواع گل رز معطر

مشخصه بارز رز پولیانتا، شکوفه‌های کوچک آبشاری آن است که بالای شاخ‌وبرگ‌های ابرمانندش قرار می‌گیرند. رز پولیانتا از پیوند رز چینی و گونه کوتاه رز خوشه‌ای شکل گرفته است.

محبوب‌ترین گل و گلدان‌ها را ببینید

ازآنجاکه اکثر مردم عاشق انواع گل رز هستند، اطلاعات بیشتر درباره آنها برای همه مفید خواهد بود. گل‌های رز زیبا و متعددی در سراسر جهان وجود دارد. به‌نظر شما کدام‌یک از انواع گل‌ رز جزو زیباترین گلها هستند؟

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *