دانستنی

عجایب هفتگانه دنیای باستان در گذشته چه شکلی بودند؟

عجایب هفتگانه دنیای باستان در گذشته چه شکلی بودند؟

در این مطلب می خواهیم به قرن ها پیش سفر کنیم و ببینیم عجایب هفت گانه دنیای باستان در گذشته چه شکلی بودند .

 

هرم بزرگ جیزه – مصر

عظمت و شکوه هرم بزرگ و جیزه را تصور کنید که همچون پلکانی غول آسا به سوی آسمان بر بالای تپه های طلایی رنگ مصر برافراشته بود و نمای آن در زیر خورشید سوزان می درخشید . مصریان باستان با ذهن مبتکر و اراده ی تزلزل نا پذیرشان با این سازه شگفت انگیز را بنا کردند که گواهی بر بلوغ انسان است .

فانوس دریایی اسکندریه – مصر

فانوس دریایی  اسکندریه که در سواحل آفتابی شهر اسکندریه قرار داشت ، ملوان های زیادی را با چراغ پر نور خود به بندر های امن رساند. این برج که از شگفتی های  مهندسی باستان محسوب می شود همچون یک نگهبان ، با شعله ی خود آ،سمان شب را روشن می کرد و کشتی ها را از میان  آب های پر خطر عبور می داد . این فانوس دریایی نه تنها راهنمایی برای جهت یابی بود ، بلکه گواهی بر دریایی های بدون مرز بود . این فانوس عظیم الجثه بر اثر زمین لرزه ی شدید در سال ۱۳۷۵ میلادی ویران شد .

تندیس غول رودس – یونان

 

تندیس غول رودس – یونان

در ورودی بندر شهر رودس ، یک تندیس غول پیکر برنزی وجود داشت که پاهای خود خود را درر دو سوی آن گسترش داده اند و همچون یک نگهبان عبور و مرور دریانوردان و تاجران را زیر نظر داشت . این تندیس شگفت انگیز ادای احترامی به هلیوس ، خدای خورشید در یونان باستان و نماد تاب آوری پیروزی بود . کشتی هایی که از زیر این تندیس غول پیکر عبور می کردند . از جاه طلبی بی حد و مرز انسان حیرت زده می زدند . زمین لرزه ی شدیدی در سال ۲۲۶ قبل از میلاد ، زمینه ساز نابودی این تندیس شد .

باغ های معلق بابل – عراق

باغ های معلق بابل در امتداد آب های نیلگون دریای اژه ای ، با شکوه هر چه تمام بنا شد . ایوان ها آبشاری آن به گل ها و گیاهان خاصی مزین بودند .. در افسانه ها آمده که این سازه ی حیرت انگیز سند یک عشق بود و به دستور بوکدنز دوم ، دومین پادشاه بابلی برای شاد کردن ملکه ی خود بودد که دلتنگ سرزمین سر سبز خود بود ساخته شد ، سمفونی ای  از گل ها و گیاهان در میان شن های روان بیابان .

 

تندیس زئوس – یونان

تندیس زئوس به عنوان تجسمی از قدرت الهی در شهر المپیا بنا شد . این سسازه ی حیرت انگیز که از عاج فیل و طلا ساخته شده بود ، گویی زوج زئوس پادشاه خدایان را در خود داشت چشمانش که دو گوی مرمرین بودند ، با نگاهی خیر خواهانه به انسان های فانی خیره می شدند و یک دستش برای نگه داشتن رعد مقدس بالا آمده بود _ یادآوری برای قدرت نامحدودی که جهان هستی راشکل داده بود . این تندیس در یک آتش سوزی از میان رفت .

آرامگاه هالیکارناس – ترکیه

آرامگاه هالیکارناس که در قلب بین النهرین واقع شده بود ، سند یک عشق بود . ملکه آرتمیس دوم که سوگوار مرگ شوهرش ماسول بود ، دستور ساخت این آرامگاه عظیم را داد . دیوار های مرمری آن و تزئینات ظریفش گویای و فاداری ای بودند که از مرگ فراتر رفت ، یادبودی از یک عشق که مرزهای یک زندگی و مرگ را به چالش کشید . این آرامگاه به دست مسیحیان متعصب ویران شد .

معبد آرتمیس – یونان

معبدآرتمیس که در شهر پر رمرز و افسوس قرار داشت ، گواهی بر زیبایی و شکوه معماری باستان بود . این نیایشگاه که مزین به مجسمه هایی کار شده و ستون هایی زیبا بود ، به آرتمیس ، الهه ی شکار در یونان باستان اختصاصی داشت . شکوه این معبد بی نظیر بود و زائران و فیلسوفان را از تمام نقاط دنیای باستان به سوی خود می کشاند . معبد آرتمیس در یک آتش سوزی ویران شد .

   

 

   

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *