پزشکی

عوارض نوشیدن چای پررنگ

نوشیدن چای پررنگ و خطرات آن

مجله پزشکی The New England ، داستان هایی از چندین بیمار را که تحت تاثیر عادت اشتباه نوشیدن چای پررنگ قرار گرفته بودند را منتشر کرد . قابل توجه است که یکی از آنها یک خانم ۴۷ ساله بود. او به مدت ۱۷ سال هر روز چای پررنگ می نوشید. در مدت کوتاهی او تقریبا تمام دندان هایش از دست داد و استخوان هایش شکننده تر شدند .

چرا نباید چای را پررنگ بنوشیم؟

باعث کم خونی می شود

نوشیدن چای پررنگ و زیاد موجب بروز و شیوع کم خونی در افراد می‌شود. چرا که نوشیدن چای موجب جذب آهن بدن شده و همین امر در بروز کاهش خون در بین افراد نقش خواهد داشت. افراد چنانچه تمایل به نوشیدن ” چای ” دارند ، بهتر است آن را کم رنگ میل کنند.

ریزش مو نیز با کم خونی ارتباط مستقیم دارد. کم اشتهایی ، عصبانیت ، کاهش حواس و قوای جسمانی، بی‌حوصلگی و خستگی زودرس از دیگر علایم کم خونی در بین افراد است.

چرا نباید چای را پررنگ بنوشیم؟

نفس تنگی و درد قفسه سینه نیز ناشی از کم خونی در بین افراد است و کم خونی بیشتر در بین کودکان ‪ ۹‬تا ‪ ۱۴‬ماهه و زنانی که خونریزی زیاد دارند و اطفال و افراد مسنی که مشکل گوارشی دارند، شایع تر است.

به همین سبب بهتر است افراد روزی دو تا سه فنجای کم رنگ استفاده کنند . ضمنا توصیه شده است چای را بلافاصله پس از صرف غذا ننوشند.

ضرر چای پر رنگ برای قلب و معده

خوردن چای پررنگ معمولاً برای بدن مناسب نیست. افرادی که دارای مشکلات قلبی هستند یا معده‌ای حساس دارند باید از خوردن آن اجتناب کنند. اما چای کم رنگ می‌تواند جای آب را برای بدن پر کند.

آلزایمر!

مصرف بالای چای پر رنگ که حاوی آلومینیوم است، می تواند یکی از علت های بروز آلزایمر باشد.

دیگر ضررهای چای پر رنگ

به علت اگزالات موجود در آن، این نوشیدنی باعث ایجاد سنگ کلیه می شود. مصرف زیاد اگزالات روی سلامت کلیه ها تاثیر می گذارد.

این نوشیدنی سرشار از تانن است و مصرف منظم آن در سیستم گوارشی اختلال ایجاد می کند و منجر به ناراحتی هایی مانند اسهال، یبوست و … می شود.

یکی دیگر از مضرات چای، بروز لکه های قهوه ای روی دندان و آسیب دیدگی لثه است.

اختلال در سیستم ادراری از دیگر مضرات مصرف زیاد چای است.

 

۱-کم خونی

۲-ریزش مو

۳-کم اشتهایی

۴-عصبانیت

۵-کاهش هوش و جواس

ضعف قوای جسمانی

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *