اقتصاد

چه کسی شانس بیشتری در انتخابات آمریکا دارد؟

چه کسی شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات آمریکا دارد؟

مناظره آخر کاندیدای ریاست جمهوری  در آمریکا برگزار شد حال این سوًال مطرح می شود که پس از این مناظره چه کسی شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات دارد.

به گزارش خبر گزاری تسنیم ،مناظره دوم و نهایی دونالد ترامپ و جوبایدن بامداد جمعه در حالی برگزار شد که بیش از ۴۰ میلیون نفر در راًی گیری زود هنگام راًی داده بودند. این تقریبا معادل بیش از ۳۰ درصد آرای اخذ شده در انتخابات ۲۰۱۶ بود.

مناظره نهایی شامل موضوعات داخلی و سیاست خارجی بود. تفاوت این مناظره با مناظره قبلی این بود که طرفین کمتر حرف همدیگر را قطع می‌کردند. یکی از دلایل شاید مربوط به قانون جدید کمیسیون برگزاری مناظره ها بود که تصمیم گرفته بود زمانی که هر یک از کاندیداها به سوالی پاسخ می‌دهد، میکروفون طرف مقابل به مدت ۲ دقیقه قطع باشد.

موضوعات مهمی در این مناظره مطرح شد که از جمله آنها بحران کرونا، مهاجرت، تبعیض علیه رنگین پوستان و برخی از موضوعات سیاست خارجی بود.

آنچه در این مناظره مشهود بود این بود که دو طرف همدیگر را چندین بار به فساد متهم کردند. آقای ترامپ گفت که بایدن از روس‌ها پول گرفته و بالعکس بایدن هم می‌گفت که ترامپ در چین حساب بانکی مخفی دارد و از چینی‌ها پول گرفته است.

ترامپ در حالی که حدود ۴ سال در آمریکا رئیس جمهور بوده است، در این مناظره سعی کرد که بایدن را نماینده سیستم حاکم معرفی و خودش را فردی خارج از سیستم تعریف کند.

بایدن در طول مناظره دفعات زیادی به دوربین نگاه کرد تا مستقیم با مردم آمریکا حرف بزند. اما ترامپ عمدتا به مجری نگاه می‌کرد. بایدن گاها در واکنش به پاسخ های ترامپ لبخند می زد. او با رفتار و عکس‌العمل‌های خود بسیار تلاش می کرد تا ترامپ را فردی دروغگو به تصویر بکشد. او چندین بار گفت که هر کسی که رئیس جمهور آتی آمریکا شود، با شخصیت و کاراکتر خود، کاراکتر کشور را نمایندگی خواهد کرد.

در زمینه سیاست خارجی عمدتا به موضوعاتی مانند کره شمالی، روسیه، چین و ایران اشاره شد. مجری ادعای دخالت ایران و روسیه در انتخابات آمریکا را مطرح کرد که کاندیداها به آن پاسخ دادند. به ویژه بایدن در این خصوص خط ونشان‌هایی را برای ایران کشید. هیچ سوال و پاسخی درباره سیاست آتی این دو کاندیدا در قبال ایران، به جز بحث انتخابات آمریکا، مطرح نشد. شاید یکی از موضوعات سیاست خارجی مغفول در این مناظره مربوط به تحولات منطقه و خاورمیانه هم بود. این موضوع تلویحا نشان می‌دهد که در حوزه امنیت ملی، آمریکا احساس خطر بیشتری را از جانب روسیه، چین و تا حدودی ایران دارد و بر این حوزه ها متمرکز است.

شاید سخت بشود برای مناظره نهایی ترامپ و بایدن برنده قطعی معرفی کرد. هر چند که برخی از رسانه های آمریکا، بر اساس وابستگی سیاسی خود سعی کردند به طور نسبی هر یک از دو کاندیدا را پیروز مناظره آخر معرفی کنند. اینکه کسی پیروز قاطع مناظره نشد، به این مفهوم است که بعید است این برنامه تاثیر چندانی بر افکار عمومی و نظرسنجی ها داشته باشد.

تا به اینجای کار آقای بایدن روی کاغذ و بر اساس نظرسنجی‌ها پیش است. او در نظرسنجی‌های ملی با میانگین حدود ۸ درصد از ترامپ جلوتر است. اما آنچه در انتخابات آمریکا مهم است، ایالت‌های خاکستری یا رقابتی هستند. این ایالت ها هستند که رئیس جمهور را در آمریکا تعیین می‌کنند. در حدود نیمی از ایالت های خاکستری بایدن حدود ۵ یا ۶ درصد از ترامپ بالاتر است، در باقی ایالت‌های رقابتی، با وجود اینکه باز بایدن جلوتر است، اما فاصله بسیار کم بوده و رقابت شانه به شانه است.

در مجموع پیش بینی قطعی درباره پیروز انتخابات ریاست جمهوری‌ آمریکا کاری سخت و نامعقول است، چرا که بسیاری از نظرسنجی‌ها و پیش بینی‌ها در انتخابات قبلی غلط از آب در آمدند.

در مدت زمان باقی مانده تا انتخابات ترامپ و بایدن مناظره دیگری نخواهند داشت. اما یکی از مولفه های موثر می‌تواند آمار مربوط به کرونا باشد که این روزها رکوردهای جدیدی را در آمریکا ثبت می کند. این خبر خوشی برای ترامپ نیست.

پیش بینی درباره فرد پیروز انتخابات کار سختی است، اما شاید بتوان پیش بینی کرد که با توجه به مواضع رئیس جمهور و شرایط حاضر، احتمال بروز تنش سیاسی یا فراتر از آن در آمریکا طی هفته های آینده وجود دارد؛ به ویژه اینکه ترامپ درباره آرای پستی تشکیک کرده است.

برنده انتخابات آمریکا براساس آخرین نظرسنجی‌ها چه کسی خواهد بود؟

 برنده انتخابات آمریکا براساس آخرین نظرسنجی‌ها چه کسی خواهد بود؟

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، آخرین نظرسنجی‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت‌های کلیدی از اختلاف ناچیز بین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی این کشور و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات حکایت دارد.

با این حال جو بایدن در اکثر این ایالت‌ها پیشتاز است هرچند چهار سال پیش نیز هیلاری کلینتون، رقیب دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ در موقعیتی کم و بیش مشابه قرار داشت.

یکی از ویژگی‌های این دوره از انتخابات مشارکت زودهنگام رای دهندگان است. تخمین زده می‌شود که تاکنون بیش از ۷۶ میلیون آمریکایی در این دوره از انتخابات رای داده‌اند. بنا به این تخمین‌ها حدود ۲۵ میلیون نفر با حضور زودهنگام در حوزه‌های رای گیری در انتخابات شرکت کرده‌اند. این در حالی است که بیش از ۵۰ میلیون نفر تاکنون رای خود را با پست ارسال کرده‌اند.

بیشترین میزان مشارکت زودهنگام در این دوره در ایالت‌های کالیفرنیا، تگزاس و فلوریدا به ثبت رسیده است. روند کارزار انتخاباتی و نتیجه آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که از این سه ایالت در دو ایالت فلوریدا و تگزاس رقابت بین دونالد ترامپ و جو بایدن برای کسب آرای الکترال فشرده است.

نظرسنجی‌هایی که تاکنون در سطح ملی انجام شده است از پیشتازی حدوداً ۱۰ درصد جو بایدن حکایت دارد. این در حالی است که هیلاری کلینتون چهار سال پیش در این مقطع از کارزار انتخاباتی در سطح ملی تنها دو تا سه درصد از دونالد ترامپ پیش افتاده بود. نامزد دموکرات‌ها در آن دوره همانطور که نظرسنجی‌ها پیش بینی کرده بودند با اختلاف سه میلیون رای موفق به کسب بیشترین آرای عمومی شد.

در نهایت اما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رای نامزدها در کالج الکترال و بر همین اساس وضعیت آنها در ایالت‌های کلیدی (ایالت‌هایی که مشخص نیست چه کسی بیشترین آراء را کسب خواهد کرد) ملاک خواهد بود.

در ادامه موقعیت دونالد ترامپ و جو بایدن را در آخرین نظرسنجی‌های منتشرشده از ۱۳ ایالت سرنوشت ساز این دوره از انتخابات مشاهده می‌کنید:

پنسیلوانیا (۲۰ رای الکترال)

نتیجه نظرسنجی «آر ام جی ریسرچ» (RMG Research) بین روزهای ۲۵ تا ۲۷ اکتبر (چهارم تا ششم آبان):

جو بایدن ۵۱ درصد

دونالد ترامپ ۴۵ درصد

اوهایو (۱۸ رای الکترال)

نتیجه نظرسنجی «فاکس نیوز» بین روزهای ۱۷ تا ۲۰ اکتبر (۲۶ تا ۲۹ مهر):

دونالد ترامپ ۴۶ درصد

جو بایدن ۴۴ درصد

میشیگان (۱۶ رای الکترال)

نتیجه نظرسنجی مشترک «کالج سینا» و «نیویورک تایمز» بین روزهای ۲۳ تا ۲۶ اکتبر (دوم تا پنجم آبان):

جو بایدن ۴۹ درصد

دونالد ترامپ ۴۱ درصد

ویسکانسین (۱۰ رای الکترال)

نتیجه نظرسنجی «دانشکده حقوق مارکت» بین روزهای ۲۱ تا ۲۵ اکتبر (۳۰ مهر تا چهارم آبان):

جو بایدن ۴۷ درصد

دونالد ترامپ ۴۳ درصد

مینه‌سوتا (۱۰ رای الکترال)

نتیجه نظرسنجی موسسه «سوروی یو اس ای» (SurveyUSA) بین روزهای ۲۳ تا ۲۷ اکتبر (دوم تا ششم آبان):

جو بایدن ۴۷ درصد

دونالد ترامپ ۴۲ درصد

آیووا (۶ رای الکترال)

نتیجه نظرسنجی «رابا ریسرچ» (RABA Research) بین روزهای ۲۱ تا ۲۴ اکتبر (۳۰ مهر تا سوم آبان):

جو بایدن ۵۰ درصد

دونالد ترامپ ۴۶ درصد

کارولینای شمالی (۱۵ رای الکترال)

نتیجه نظرسنجی «سوروی یو اس ای» بین روزهای ۲۳ تا ۲۶ اکتبر (دوم تا پنجم آبان):

جو بایدن ۴۸ درصد

دونالد ترامپ ۴۸ درصد

جورجیا (۱۶ رای الکترال)

نتیجه نظرسنجی «دانشگاه مونموث» (Monmouth University) بین روزهای ۲۳ تا ۲۷ اکتبر (دوم تا ششم آبان):

جو بایدن ۵۰ درصد

دونالد ترامپ ۴۸ درصد

فلوریدا (۲۹ رای الکترال)

نتیجه نظرسنجی «دانشگاه فلوریدا اتلانتیک» (Florida Atlantic University) در روزهای ۲۴ و ۲۵ اکتبر (سوم و چهارم آبان):

جو بایدن ۵۰ درصد

دونالد ترامپ ۴۸ درصد

تگزاس (۳۸ رای الکترال)

نتیجه نظرسنجی مشترک «کالج سینا» و «نیویورک تایمز» بین روزهای ۲۰ تا ۲۵ اکتبر (۲۹ مهر تا چهارم آبان):

دونالد ترامپ ۴۷ درصد

جو بایدن ۴۳ درصد

آریزونا (۱۱ ر ای الکترال)

نتیجه نظرسنجی «او اچ پریدکتیو اینسایت» (OH Predictive Insights) بین روزهای ۲۲ تا ۲۵ اکتبر (اول تا چهارم آبان):

جو بایدن ۴۹ درصد

دونالد ترامپ ۴۶ درصد

نوادا (۶ رای الکترال)

نتیجه نظرسنجی مشترک «کالج سینا» و «نیویورک تایمز» بین روزهای ۲۳ تا ۲۶ اکتبر (دوم تا پنجم آبان):

جو بایدن ۴۹ درصد

دونالد ترامپ ۴۳ درصد

نیوهمپشایر (۴ رای الکترال)

نتیجه آخرین نظرسنجی در ایالت نیوهمپشایر بین روزهای هشتم تا ۱۲ اکتبر (۱۷ تا ۲۱ مهر) توسط «دانشگاه سافک» (Suffolk University) انجام شد:

جو بایدن ۵۱ درصد

دونالد ترامپ ۴۱ درصد

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *