پزشکی

۱۱ دلیل گردن درد و چگونگی تسکین آن

گردن شما به سختی کار می کند چون به تنهایی مجبور است وزن سرتان را تحمل کند و آن را نگه دارد بلکه مسئول است مدام به سمت راست و چپ بالا و پایین حرکت دهد و بچرخد .گردن شما مثل باقی قسمت های ستون فقراتتان حامی ندارد ،بنابراین عجیب نیست که دچار درد و ناراجتی شوید .

 

خوشبختانه بیشتر گردن دردها خود به خود  در عرض چند روز و با رعایت و تغیییراتی در نحوه ی نشستن یا حرکت کردن بر طرف می شوند اما در سایر موارد گردن درد وادارتان می کند سراغ دارو و مسکن بروید، فیزیو تراپی کنید یا درمان های جدی دیگری را در پیش بگیرید . اگر گردن درد ادامه دار شد باید توسط پزشک دقیقاً بررسی شود.

طرز درست نشستن و فشار کمتر به پاها

گردن دردی که ادامه دار است بدتر شده است حتماً باید به پزشک مراجعه کرده تا دلیل این درد را بررسی کنید.همچنین اگر درد گردن تا دست و پاها کشیده شد و یا اگر متوجه شدید دچار ضعف ، کرختی یا گزگز شدنی هستید که به جاهای دیگر بدنتان نیز پراکنده می شود باید زودتر به پزشک مراجعه کنید.

کلیه درد: علت و درمان - متخصص اورولوژی، کلیه و مجاری ادرار: دکتر اسلامی

در ادامه به شایع ترین علت های گردن درد می پردازیم و اینکه چگونه باید این درد را کنترل کنید

بیماری تباهی دیسک (Degenerative disk disease)

اسپوندیلولیز یا بیماری دژنراتیو دیسک یکی از عوارض ناخوشایند پیری است .دیسک های ستون فقرات شما دارای مرکزی نرم و ژله ای هستند و بین استخوان های گردنتان می نشیند تا به عنوان ضربه گیر عمل کند با بالا رفتن سن مرکز دیسک ، می تواند به تحلیل رود و بر باقی ساختارهای قسمت های ستون فقرات اثر بگذارد .علائم این عارضه شامل نه تنها گردن درد بلکه سفتی گردن ،سردرد و اسپاسم های عضلانی می شوند .البته خیلی از افرادی که به این بیماری دچار می شوند ممکن است هیچ علائمی هم نداشته باشند.

علاوه برسن (بعد از چهل سالگی شایع تر است.)دیگر ریسک فاکتورهای تباهی دیسک شامل تروما،آسیب،سابقه خانوادگی ،سیگار کشیدن، افسردگی ،اضطراب و حرکات مکرر گردن می شود.

خیلی از کار شناسان فیزیو تراپی و مسکن های معمولی مانند استامینوفن یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن را توصیه می کند .ماساژ و گرما یا سرما درمانی نیز می تواند مفید باشد .در موارد شدید تر ممکن است به کولار گردن (گردنبند طبی) تزریق استروئید و یا حتی عمل جراحی نیاز باشد.

فشار به گردن

چه کسی فشار به گردن را تجربه نکرده است ؟ خصوصاً این روز ها که همگی درگیر دنیای پر از ابزار های الکترونیکی هستنیم این نوع فشار به گردن از نوع اسکلتی عضلانی است .شما با نگه داشتن سر خود در وضعیت مشخص به مدت طولانی ، از عضلات گردن خود بیش از اندازه کار می کشید مثلاً تمام روز مقابل کامپیوتر نشسته اید و به مانیتور نگاه می کنید فشار به گردن می تواند ناشی از حمل کیف یا کوله پشتی سنگین ،نگه داشتن گوشی تلفن بین گوش و شانه و یا در بغل نگه داشتن کودک هم باشد .هر چیزی که باعث تغییر وضعیت درست بدنی تان شود و وادارتان کند یک مدت طولانی در یک حالت بمانید می توانید به گردنتان هم فشار وارد کند.

این خود وضعیت بدن نیست که عامل گردن درد است بلکه مدت زمان طولانی که این وضعیت را حفظ می کند دلیل گردن درد شماست.حتی صاف نشستن هم که خیلی از افراد که تصور می کنند وضعیت بدنی خوبی است می تواند موجب گردن درد شما شود.بد خوابیدن هم می تواند منجر به گردن درد شود اما این اتفاق کمتر دیده شده است.مثلاً زمانی که روی صندلی هواپیما می نشینید و یا در کاناپه خوابتان میبرد ممکن است گردن درد بگیرید.

با مکرر حرکت دادن سرتان از مدت زمان طولانی در یک وضعیت ماندن پیشگیری کنید تا به گردنتان فشار کمتری وارد شود. حرکت خاصی لازم نیست انجام دهید فقط کافی است وضعیتتان را تغییر دهید انجام تمرینات قدرتی مانند پلانک  نیز می تواند مفید باشد.

آسیب گردن

ممکن ایت گردن درد شما ناشی از آسیبی باشد که به گردنتان وارد شده است .ویپلش یک نوع آسیب معمولی گردن است که اغلب در اثر تصادف اتومبیل یا حوادث ورزشی روی می دهد .هر نوع آسیب ویپلش می تواند سبب فشار به گردن و گردن درد شود .اگر با سرعت زیادی در حال حرکت باشید ، می توانید به گردنتان آسیب بزنید.

با بستن کمربند ایمنی حین رانندگی به محافظت از گردنتان کمک کنید و همیشه هنگام ورزش از لوازم ایمنی لازم استفاده کنید .داشتن تناسب اندام نیز می تواند به حفظ سلامت گردن کمک کند .داشتن میان تنه و بالا تنه ای قوی می تواند جلوی گردن درد را بگیرد.

فتق دیسک گردن

اگر بخش های ژله ای ستون فقرات که قرار است ضربه گیر باشند بیرون زده یا پاره شوند به آن فتق دیسک می گویند و این اتفاق ممکن است عصب های پیرامون را تحریک کرده و سبب گردن درد شود .فتق دیسک می تواند از عواقب افزایش سن یا آسیب نیز باشد.

هر چند فتق دیسک می تواند سبب گردن درد شود اما احتمال اینکه منجر به درد دست شود بیشتر است ، به هرحال مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که نترسید فتق دیسک معمولاً آن قدرها هم که به نظر می زسد ترستاک نیست .باید بدانید که فتق دیسک می تواند درمان شود.

به راه رفتن و حرکت گردنتان ادامه دهید و تمرینات بالاتنه را انجام دهید اگر دردتان برطرف نشد ممکن است پزشکتان فیزیوتراپی یا داروهای OTC را برایتان تجویز کند . فتق دیسک گردن به ندرت به عمل جراحی نیاز پیدا می کند.

سردردهای تنشی

سر درد های تنشی چندان هم علت گردن درد نیستند زیرا معمولاًسردرد تنشی خودش یکی از عواقب گردن درد است اما به هر حال می توان فهمید کدام یک علت و کدام یک معلول است .شما ممکن است به دلیل داشتن سردرد دچار ناراحتی عضلات تحت تنش قرار گیرید.

خیلی از سردردهای تنشی از فشار به عضلات چسبیده به استخوان هستند .فشار اولیه عضلانی می تواند نتیجه وضعیت بدنی نادرست فشار به چشم،دندان فروچه و یاتروما یا آسیب باشد.

نیمه بالایی صفحه کامپیوتر شما باید هم راستا با چشم هایتان باشد و به جلو خم نشوید یا تمام روز قوز نکنید همچنین نباید برای دسترسی به کیبورد یا موس بدنتان را بکشید ضمناً حتماً دست کم هر ۴۵ دقیقه از جایتان بلند شوید و حرکت کنید.

اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

مفصل فکی گیجگاهی به مفصلی گفته می شود که امکان باز و بسته کردن آرواره را به شما می دهد آسیب مفصصل فکی گیجگاهی می تواند سبب گردن درد همراه با سردرد همراه  مشکل در باز کردن دهان و صدا کردن آرواره حین حرکت کردن شود .آسیب مفصلی فکی گیجگاهی می تواند ناشی از دندان فروچه زیاد یا اآدامس جویدن استرس یا آرتروز باشد.

چند راهکار ساده اینکه آدامس نجوبد غذاهای نرم بخورید و روزی دو بار به مدت نیم ساعت مفصل فکی گیجگاهی خود را گرم کنید .مطمئن شوید که درد آرواره تان دلیل دیگری ندارد.اغلب افرادی که مشکلات فکی گیجگاهی دارند دچار اختلال نیز هستند .مثلاًفیبرومیانژیا.

 

دکترها شنا کردن را تنها عامل تسکین درد کمر اعلام کرده اند و دکترهای مختلف هم گفته اند که جوش زدن برای این افراد که مبتلا به این درد هستند گفته اند این کارها را باید انججام دهید و از برخی کارها منع شان کرده اند.ستون فقرات – صفحه - دکتر علیرضا شیخی

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *