تکنولوژی و فناوری

ارتباط چالش‌برانگیز ربات‌ها و انسان‌؛ ربات شطرنج‌باز روسی انگشت پسر ۷ ساله را شکست

ربات شطرنج‌باز در جریان مسابقات روسیه انگشت کودک هفت ساله را شکست.

بارها ربات‌ها و انسان‌ها یکدیگر را در حوزه‌های مختلف به چالش کشیده‌اند تا سرانجام مشخص شود کدام‌یک بردیگری برتری دارد. یکی از بخش‌هایی که این دو گروه با یکدیگر رقابت می‌کنند دنیای شطرنج است. حال جدیدترین گزارش‌ منتشرشده از بروز اتفاقی ناگوار در مسابقات شطرنج خبر می‌دهد.

به گزارش ورج، یک ربات شطرنج‌باز حین بازی در مسابقات روسیه، انگشت پسر بچه هفت ساله‌ای را شکست. طبق اطلاعات به‌دست‌آمده، این حادثه هفته گذشته در مسابقات اوپن شطرنج مسکو رخ داد، جایی که ربات مذکور برای بازی با رقبا استخدام شده بود. ویدیوی حادثه نشان می‌دهد که این دستگاه بازوی رباتیک صنعتی‌ای است که طراحی‌اش به آن اجازه می‌دهد مهره‌ها را روی سه‌ تخته‌ی شطرنج به‌طور هم‌زمان حرکت دهد.

 

سرگئی لازارف، رئیس فدراسیون شطرنج مسکو به خبرگزاری روسی تاس (TASS) گفت:

ربات انگشت کودکی را شکست و این مسئله خوب نیست.

رباتی که توسط ما اجاره شده در بسیاری از مکان‌ها، آن‌هم به مدت طولانی همراه با متخصصان به نمایش گذاشته شده است. حین بازی، کودک حرکت خود را انجام داد اما به ربات زمان کافی برای انتخاب حرکت بعدی داده نشد و پسربچه عجله کرد. همین مسئله باعث شد که دستگاه او را بگیرد.

مشخص نیست که سازندگان ربات مذکور چه توضیحی برای این حادثه ارائه کرده‌اند، اما زمانی که مهندسان پروتکل‌های ایمنی درستی را برای ارتباط میان انسان و دستگاه در نظر نمی‌گیرند، رخ دادن چنین مسائلی غیرعادی نیست.

در بیشتر محیط‌های صنعتی، ربات‌ها در مسیرهای تعیین‌شده حرکت می‌کنند و اغلب فاقد حسگرهایی برای تشخیص یا پاسخگویی به انسان‌های اطراف هستند. به عبارت دیگر، اگر در مسیر آن‌ها حرکت کنید، این ماشین‌ها نمی‌توانند حضور شما را تشخیص دهند. همین مسئله باعث مرگ‌ومیر توسط ربات‌ها می‌شود.

می‌توان زمانی را که رابرت ویلیامز، کارگر کارخانه فورد، در سال ۱۹۷۹ توسط یک بازوی روباتی له شد، اولین باری دانست که این ماشین‌ها جان انسانی را گرفتند. در حادثه‌ی شطرنج نیز به نظر می‌رسد این دستگاه فقط برای شناسایی و جابه‌جایی مهره‌ها طراحی شده است و توانایی تشخیص دست انسان در منطقه‌ی بازی خود را ندارد.

سرگئی اسمگین، نایب رئیس فدراسیون شطرنج روسیه، گفت:

قواعد ایمنی خاصی حین این بازی وجود داشت و ظاهراً کودک آن‌ها را نقض کرده است. وقتی او حرکت خود را انجام داد، نمی‌دانست که ابتدا باید منتظر بماند.

منبع:زومیت

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *