۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳
پزشکی

اپلیکیشن ماسک چیست و چگونه از شیوع بیماری کرونا پیشگیری می‌کند؟

اپلیکیشن ماسک کمک می‌کند از خود و خانواده‌تان آزمایش سلامت بگیرید و روی نقشه، مناطق دارای خطر فراوان ابتلا به بیماری کرونا را مشاهده کنید.

در روزهایی که بیماری کرونا فریاد می‌کند و بسیاری از مردم بیشتر به‌دلیل سهل‌انگاری به ویروس COVID 19 مبتلا می‌شوند، راهکارهای هوشمندانه می‌تواند جلو شیوع بیماری کرونا را بگیرد و جان شهروندان را نجات دهد. یکی از این راهکارها اپلیکیشن ماسک است که با ارائه‌ی اطلاعات مفید می‌تواند به کاهش ابتلا به بیماری کرونا کمک شایانی کند.

اپلیکیشن ماسک چیست؟

طبق توضیحات توسعه‌دهندگان اپلیکیشن ماسک در وب‌سایت رسمی آن، ماسک اپلیکیشنی هوشمند است که نقشه‌ای از سطح گسترش بیماری کرونا در کشور و شهر و محل زندگی کاربر ارائه می‌دهد. درواقع، کاربر می‌تواند مناطق آلوده در نقشه را مشاهده کند و مسیر تردد خود را با‌توجه‌به راهنمایی‌های اپلیکیشن هوشمندانه انتخاب کند.

علاوه‌بر نقشه‌ای با جزئیات فراوان، اپلیکیشن ماسک آزمایشی به‌صورت پرسش و پاسخ ارائه داده است که کاربر با پاسخ به پرسش‌ها، می‌تواند سطح سلامتی خود و اعضای خانواده‌اش را به اپلیکیشن معرفی کند و هوش مصنوعی اپلیکیشن نیز با محاسبه‌ی داده‌ها، اطلاعاتی درباره‌ی احتمال ابتلا به کرونا را به کاربر ارائه می‌دهد.

مقاله‌های مرتبط:

  • ویروس کرونا چیست؟ علائم بیماری، نحوه انتقال و روند شیوع
  • راهنمای تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا

سادگی در ثبت‌نام، محیط کاربری ساده و درعین‌حال جذاب، راحتی دسترسی به اطلاعات مختلف و نقشه‌ای پویا از مزایای اپلیکیشن ماسک محسوب می‌شود. شاید تنها مشکل اپلیکیشن ماسک، عرضه‌نشدن آن برای نسخه‌ی iOS باشد که البته توسعه‌دهندگان استفاده از نسخه‌ی تحت‌وب را به کاربران محصولات اپل پیشنهاد می‌دهند.

اپلیکیشن ماسک چه امکاناتی دارد؟

اولین قابلیت اپلیکیشن ماسک طرح سوال‌هایی برای سنجش میزان سلامتی کاربر و اعضای خانواده‌ی وی است. علاوه‌بر‌آن، اپلیکیشن با ثبت موقعیت کاربر می‌تواند آمار احتمالی از افراد مشکوک به ابتلا به بیماری کرونا و محل سکونت آن‌ها و افراد در تماس با کاربر به‌دست آورد. درحقیقت، کاربر با معرفی اعضای خانواده و دوستان و اطرافیان خود به اپلیکیشن ماسک، به جمع‌آوری اطلاعات مفید کمک می‌کند. چنین آماری به‌قدری می‌توانند مفید باشند که برخورداری از آن‌ها، میزان ابتلای کاربر به بیماری کرونا یا انتقال بیماری به افراد دیگر را کاهش دهد.

قابلیت بعدی، برخورداری از نقشه‌ای است که دقیق و لحظه‌ای آمار مناطق مستعد به بیماری کرونا را نشان می‌دهد. چنین اطلاعاتی در نقشه‌ی شیوع بیماری کرونا برای افرادی مفید است که نیاز ضروری برای خروج از خانه دارند. نقشه‌ی کرونا اپلیکیشن ماسک، تنها به پایتخت محدود نمی‌شود؛ بلکه کل کشور را پوشش می‌دهد تا کاربران قبل از سفر درون‌شهری یا استانی، با نگاهی به نقشه اپلیکیشن، مسیر درست را انتخاب کنند یا درصورت زیادبودن خطر ابتلا به بیماری کرونا، از تصمیم خود صرف‌نظر کنند.

پس از ارائه‌ی اطلاعات مفید ازطریق نقشه‌ی اپلیکیشن ماسک، قسمتی به‌نام «آگاهی‌بخشی» به‌چشم می‌خورد. بخش آگاهی‌بخشی شامل سه قسمت است: آموزش و اخبار و سؤالات. در هر قسمت، اطلاعات مفیدی ارائه می‌شود. برای مثال، مقالات آموزشی را می‌توانید از بخش «آموزش» مطالعه کنید یا آخرین اخبار درباره‌ی بیماری کرونا را از بخش «اخبار» بخوانید؛ اما مهم‌ترین قسمت شاید از دید ما قسمت «سؤالات» باشد. در این قسمت، می‌توانید پرسش‌های خود را ارسال کنید تا متخصصان اپلیکیشن ماسک در سریع‌ترین زمان ممکن به آن‌ها پاسخ دهند.

اهمیت قسمت پرسش و پاسخ اپلیکیشن ماسک به این دلیل است که از شیوع شایعات و انجام کارهای نادرست پیشگیری می‌کند. درواقع، می‌توانید درباره‌ی هر شایعه‌ای که می‌شنوید، ابتدا از اپلیکیشن ماسک درباره‌ی صحتش سؤال کنید. شاید اگر برخی از هم‌وطنانمان قبل از گوش‌دادن به شایعات، درباره‌ی صحت آن‌ها تحقیق می‌کردند، جان بسیاری از آن‌ها براثر استفاده از الکل از دست نمی‌رفت. در آخر، امکانی برای کسب‌و‌کارها فراهم شده است که با ایجاد بارکد، هر کاربر حضور خود در محل کسب‌و‌کار را ثبت کند.

چگونه اپلیکیشن ماسک را نصب کنیم؟

در‌حال‌حاضر، اپلیکیشن ماسک از دو طریق نسخه‌ی تحت‌وب و نسخه‌ی اندروید در دسترس است. برای دانلود اپلیکیشن ماسک و نصب آن روی گوشی موبایل اندرویدی می‌توانید از بازار یا صفحه‌ی اصلی آن در گوگل‌پلی اقدام کنید. برای دارندگان محصولات اپل مانند گوشی‌ آیفون، توسعه‌دهندگان گفته‌اند فعلا از نسخه‌ی تحت‌وب استفاده کند. دانلود نسخه‌ی اندروید اپلیکیشن ماسک فضای بسیار کمی از حافظه‌ی گوشی هوشمند اشفال می‌کند؛ بنابراین، نصب آن را به شما توصیه می‌کنیم.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *