پزشکی

راه های درمان آرتروز گردن

علت آرتروز گردن می‌تواند شامل سن و عوامل ژنتیکی باشد و در صورت تشدید بیماری علائم آرتروز گردن می‌تواند شامل سردرد و حتی از دست دادن کنترل مثانه و روده شود. راههای درمان آرتروز گردن در هر فرد و با توجه به نوع و شدت آسیب بیمار متفاوت است. برای این که بتوانید بهترین راهکار درمانی را پیدا کنید لازم است که حتما با پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مشورت نمایید و از درمان خودسرانه بپرهیزید.

درمان آرتروز گردن

۱) بیماری آرتروز گردن چیست؟
۲) علت ایجاد آرتروز گردن چیست؟

۲.۱) سن
۲.۲) شغل
۲.۳) آسیب به گردن
۲.۴) عوامل ژنتیکی
۳) علائم و نشانه های آرتروز گردن چیست؟
۴) راههای تشخیص آرتروز گردن
۵) انواع راههای درمان آرتروز گردن

۵.۱) طب سوزنی
۵.۲) دارو درمانی
۵.۳) فیزیوتراپی
۵.۴) رادیوفرکوانسی و تکارتراپی برای ارتروز گردن
۵.۵) گردنبند طبی
۵.۶) گرما
۵.۷) ورزش های آرتروز گردن
۶) سایر روشها برای درمان بیماری آرتروز گردن
۷) فیزیوتراپی در منزل برای درمان آرتروز گردن

بیماری آرتروز گردن چیست؟

بیماری آرتروز گردن به تغییراتی اطلاق می‌شود که در مهره‌های گردن ایجاد شده و ساییدگی آنها را رقم می‌زند و باعث اعمال فشار به اعصابی که به دست‌ها و پاها و مثانه می‌روند، می‌شود. این عارضه در بین مردان شیوع بیشتری داشته و در مردانی که سن آن‌ها بیش از ۴۰ سال است احتمال ایجاد آن بیشتر نیز می‌شود.

شروع ارتروز گردن بعد از سن ۶۰ سالگی بیشتر می‌شود. در این بیماری مهره‌های گردن و دیسک‌های موجود بین آن‌ها و عروق خونی که به سمت مغز می‌روند تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

اندام گردن به دلیل داشتن بافتی نرم و نیز قابلیت انحنایی به سهولت در هنگام وقوع حوادثی نظیر پرتاب و یا تصادف می‌تواند دچار آسیب شود. علاوه بر آن عبور رگ‌های مهم و حساس از گردن به سمت سر و مغز باعث قطع جریان خون و مشکلات حسی در صورت صدمه رسیدن گردن می‌شود.

علت ایجاد آرتروز گردن چیست؟

برای انتخاب بهترین روش درمان آرتروز گردن و همچنین پیشگیری از ابتلا به آن، باید ابتدا علت آرتروز گردن را بدانیم. دلایل ایجاد این بیماری به شرح زیر است:

 • سن
 • شغل
 • آسیب به گردن
 • عوامل ژنتیکی
علت و علائم ایجاد آرتروز گردن

سن

ابتلا به این بیماری با بالا رفتن سن، امری طبیعی است.

شغل

برخی از مشاغل شامل حرکات گردن مکرر، وضعیت بد بدن یا کار زیاد در بالای سر هستند که فشار زیادی به گردن وارد می‌کنند.

آسیب به گردن

آسیب‌هایی که قبلا برای گردن به‌وجود آمده، احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.

عوامل ژنتیکی

ارتروز گردن می‌تواند در یک خانواده شایع باشد. برخی از اعضای خانواده، بیشتر این تغییرات را تجربه می‌کنند و برخی دیگر دچار آن نمی‌شوند.

علائم و نشانه های آرتروز گردن چیست؟

برای اینکه بتوانیم به موقع برای درمان اقدام کنیم باید به نشانه‌ها و علائم آرتروز گردن آشنا باشیم و در تشخیص آن‌ها دقت کنیم.

نشانه‌های ارتروز گردن به شرح زیر است:

 • سوزن سوزن شدن، بی حسی و ضعف در بازوها، دست‌ها یا پاها
 • عدم هماهنگی اعضای بدن و مشکل در راه رفتن
 • سر درد
 • صدا دادن گردن به هنگام حرکت
 • درد گردنی که به بازو یا شانه کشیده می شود
 • درد گردنی که با فعالیت بدتر می‌شود 
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

راههای تشخیص آرتروز گردن

برای تشخیص آرتروز گردن باید مراحل زیر دنبال شود تا بهترین درمان برای این بیماری انتخاب شود. مراحل به شرخ زیر است:

 1. ابتدا پزشک با سوالاتی که از بیمار می‌کند و شرح حالی از بیمار تهیه می‌کند.
 2. پزشک بیمار را معاینه می‌کند و به طرز راه رفتن، نیروی عضلانی دست‌ها و پاها، احتمال وجود لاغر شدن عضلات دست‌ها و پا دقت می‌کند و نیز با زدن چکش بر روی تاندون‌هایی که از روی مفاصل زانو و آرنج عبور می‌کنند، رفلکس‌های تاندونی بیمار را بررسی می‌کند و معاینه بیمار کامل می‌شود.
 3. تست‌های تشخیصی:
  • تصویربرداری
  • توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن (CT)
  • تصویربرداری مغناطیسی یا ام آر آی (MRI)

انواع راههای درمان آرتروز گردن

برخی از راههای درمان بیماری آرتروز گردن شامل موارد زیر است:

 • طب سوزنی
 • دارو درمانی
 • فیزیوتراپی
 • رادیوفرکوانسی و تکارتراپی
 • گردنبند طبی
 • گرما
 • ورزش‌ها و حرکات اصلاحی
 • وارد کردن فشار به سر در جهت جلو به عقب
 • اعمال کشش دو طرفه گردن
انواع راههای درمان آرتروز گردن

طب سوزنی 

درمان با طب سوزنی از جمله روش های التیام درد و بهبود ناحیه آسیب دیده در بیشتر بیماری‌های اسکلتی عضلانی می‌باشد که دست کم به علت بدون عارضه بودن آن برای هر گروه سنی و هر فردی پیشنهاد می‌شود و نتیجه حاصل از مداوا بوسیله این روش بر استفاده کنندگان آن پوشیده نیست.

دارو درمانی

پزشک معالج ممکن است بنا به نوع و درجه بیماری، برای درمان بیماری آرتروز گردن و رفع درد ناشی از آن از داروهای ضد التهاب مانند پروفن و ناپروکسن و همچنین داروهای شل کننده عضلات استفاده نماید.

فیزیوتراپی

انجام نرمش‌های مخصوصی که توسط متخصص تجویز می‌شود در فیزیوتراپی باعث تقویت عضلات گردن شده و انعطاف‌پذیری گردن را افزایش می‌دهد. این امر تاثیر بسیار زیادی در کاهش و رفع علائم بیماران مبتلا به آرتروز گردن دارد.

رادیوفرکوانسی و تکارتراپی برای ارتروز گردن

یکی دیگر از روش‌های نوین درمان و ایجاد انعطاف در مفصل خشک دارای ارتروز، تکار درمانی و استفاده از امواج رادیوفرکوانسی می‌باشد. در درمان ارتروز گردن با توجه به چند علتی بودن عامل ایجاد کننده استفاده از چندین روش درمانی توامان تاثیر بهتری از تک تک روش‌ها دارد.

گردنبند طبی

استفاده از گردنبند‌های طبی حرکات گردن را محدود کرده و باعث می‌شود که  مهره‌ها و عضلات گردن برای مدتی استراحت نمایند. این کار باعث کاهش درد در بیماران مبتلا به این عارضه می‌شود .لازم به ذکر است که  این گردنبد‌ها نباید به مدت زیادی بسته شوند چرا که باعث ضعیف شدن عضلات گردن و به دنبال آن بدتر شدن علائم بیماران مبتلا به آرتروز گردن  می‌شوند.

گرما

گرم کردن گردن  و دست توسط دستگاه‌های مخصوص می‌تواند باعث کاهش و رفع درد بیماران شود. برای بهبود درد حاصل از آرتروز گردن می‌توانید از گرما و رطوبت استفاده نمایید.

گرفتن دوش آب گرم می‌تواند در التیام درد موثر باشد، به این صورت که آب گرم دو بار در طول روز به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه بر روی گردن و شانه‌های شما جاری بوده  و پس از آن بر روی گردن خود حوله داغ و مرطوب قرار دهید. بدین منظور حوله و یا پارچه‌ای را در آب گرم قرار داده و پس از چلاندن آن را روی گردن قرار داده و گردن خود را آرام ماساژ دهید.

برای درمان آرتروز گردن می‌توانید به مراکز شاک ویو تراپی در تهران مراجعه کنید یا از سایر روش‌ها مانند پی آر پی و … استفاده نمایید.

ورزش های آرتروز گردن

روش دیگری که برای درمان بسیار موثر است انجام ورزش و حرکات اصلاحی مناسب جهت درمان و پیشگیری از این بیماری است.

انجام درست و به موقع این ورزش‌ها نه تنها در رفع آرتروز گردن و دست موثر است بلکه در پیشگیری از آن و نیز گردن دردهایی که ناشی از آرتروز می‌باشند موثر است. نکته قابل توجه این است که؛ قبل از هرگونه حرکات ورزشی حتما با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مشورت کنید.

در ادامه نمونه‌ای از ورزش‌ها توضیح داده می شود:

 • وارد کردن فشار به سر در جهت جلو به عقب
 • اعمال کشش دو طرفه گردن

وارد کردن فشار به سر در جهت جلو به عقب

این ورزش، آرامش گردن و قسمت فوقانی ستون مهره سینه‌ای را به همراه دارد. برای انجام  صحیح این ورزش، روی صندلی بنشینید و کمر را به حالت کاملا صاف قرار دهید.

در حالی که کف دست خود را روی چانه قرار داده‌اید، کاملا به جلو نگاه کنید و چانه را با دست به عقب فشار دهید. این حرکت باید به صورتی باشد که فشار را در پشت گردن و ستون مهره سینه‌ای احساس کنید. بهتر است این ورزش را در حد توان خود در طول روز انجام دهید.

اعمال کشش دو طرفه گردن

پس از اتمام ورزش قبل، هنگامی که دست شما بر روی چانه نیرو وارد می‌نماید به آهستگی گردن را به سمت چپ بچرخانید، به صورتی که چشم شما به شانه چپ نگاه نماید و سپس گردن را به سمت راست به صورتی که چشم شما به شانه راست نگاه نماید بچرخانید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *