دانستنی

سهم ایران از تولید سالانه خودرو جهان چند درصد خواهد بود؟

طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان خودروی اروپا، میزان تولید خودروی سواری در ایران در ۹ ماهه سال ۲۰۲۳، حدود ۸ درصد کاهش داشته است. با این حال، طی بررسی‌های همین انجمن از میزان خودروی تولیدی در ایران، کشورمان در این دوره ۹ ماهه از کشورهای فرانسه و انگلیس که کشورهای صنعتی هستند، تولید خودرو بیشتری داشته است.

این انجمن تعداد کل خودروی تولیدی جهان را در ۹ ماهه امسال را ۵۵ میلیون و ۱۳۴ هزار دستگاه خودرو اعلام کرد. این میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ در مقایسه با سال گذشته که ۵۰ میلیون و ۲۱۲ هزار دستگاه خودروی سواری تولید شده بود، رشد ۱۰ درصدی را ثبت کرده است.

سهم ایران از تولید خودرو جهان

همانطور که گفته شد، طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان خودروی اروپا میزان تولید خودرو در ایران کاهش یافته است. در بررسی جزئیات بیشتر، در نمونه مشابه سال قبل ۹۱۱ هزار و ۱۳۷ دستگاه خودروی سواری در ایران تولید شده بود که در همین مدت، این مقدار با کاهش ۸ درصدی به عدد ۸۳۷ هزار و ۳۱۱ دستگاه رسیده است.

ایران با همین مقدار تولید امسال توانسته است حدود ۱.۵ درصد میزان کل خودروی تولید شده جهان را به خود اختصاص دهد. با این وجود، همچنان از بسیاری از کشورهای صنعتی اروپایی، تولید خودرو بیشتری داشته است. برای مقایسه بهتر، میزان تولید خودروی ایران از کشورهای انگلیس، روسیه، ترکیه، تایلند، ایتالیا، و حتی فرانسه بیشتر و دو برابر ایتالیا بوده است.

 

سهم ابرقدرت‌ها در بازار تولید خودروی جهان

در این بین، چین با قدرت اقتصادی خود توانسته است حضور چشمگیری را با ثبت میزان ۳۲ درصد کل تولید خودرو جهان داشته باشد. ۱۷ میلیون و ۵۳۷ هزار دستگاه خودروی سواری در چین برای مدت ماه ژانویه تا سپتامبر امسال تولید شده است. این میزان تولید، حدود ۵ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

آمریکا نیز با ثبت ۵ میلیون و ۸۴۸ هزار دستگاه خودروی سواری جایگاه دوم و ژاپن نیز با ثبت ۵ میلیون و ۶۳۲ هزار دستگاه جایگاه سوم را از آن خود کرده‌اند. میزان رشد تولید خودرو این دو کشور برای آمریکا ۱۱ درصد و برای ژاپن ۱۸ درصد بوده است.

روسیه هم به‌دلیل گرفتاری در تحریم و جنگ اوکراین، برای ۹ ماه سال قبل ۶۶ درصد کاهش تولید داشته است و برای ۹ ماهه امسال هم این عدد به ۹ درصد رسیده است. مجموع میزان خودروی تولید شده در روسیه در این دوره به عدد ۳۱۲ هزار دستگاه رسیده است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *