سیاسی

سیدحسن نصرالله: ان‌شاءالله در مسجدالاقصی نماز خواهیم خواند/ حل بحران سوخت در لبنان از راه مذاکره با ایران

60c05d874e652_60c05d874e654

سید حسن نصرالله در ابتدای اظهاراتش با اشاره به کسالت اخیر خود از همه کسانی که نگران او بودند تشکر کرد و در این خصوص گفت: ((من به این محبت مردم افتخار می کنم و به آنان اطمینان خاطر می دهم که در کنار آن ها هستم و ما این راه را با هم ادامه خواهیم داد ان شاءالله.

سید حسن نصرالله ادامه داد: «همچنان امید دارم که ما با یکدیگر در مسجد الاقصای مبارک نماز خواهیم خواند».

وی در ادامه با اشاره به سالروز رحلت امام خمینی (ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران، اظهار داشت: «شبکه المنار را شاگردان و دوست‌داران امام خمینی (قدس سره) تأسیس کرده‌اند. امام خمینی بزرگ به این امت جان بخشید و اسلام را در قرن بیستم زنده کرد. او برای بشریت جایگزینی تمدنی  در این عصر ارائه کرد. روحیه انقلاب علیه ظلم و روحیه مقاومت علیه پیکارجویان را زنده کرد».

نتانیاهو بحران‌زده است و ممکن است حماقت کند

دبیرکل حزب‌الله در بخش دیگری از اظهاراتش ضمن تمجید و تشکر از تلاش‌های شبکه المنار، اضافه کرد:‌ «آنچه در فلسطین، قدس و مسجدالاقصی جریان دارد بیانگر آن است که ما در برابر یک دشمن کینه‌توز و احمق قرار داریم که ممکن است در نتیجه بحران‌های داخلی به جلو فرار کند».

سید حسن‌ نصرالله افزود:‌ «نتانیاهو، امروز، شکست‌خورده است و در بحران‌زده‌است. او شاید برای خروج از بحران‌ها به گزینه‌های متفاوت و یک حماقت. روی آورد. نتانیاهو شاید به یک سری‌گزینه‌ها روی آورد. او موضوع هسته‌ای ایران را تهدید کرد و شاید در قدس مرتکب حماقتی شود».

مردم فلسطین برای محافظت از قدس و مقدسات مصمم‌ هستند

نصرالله همچنین به مردم فلسطین اشاره کرد و درباره آن‌ها گفت: «فلسطینی‌ها در غزه، قدس، کرانه‌ باختری و در اراضی ۱۹۴۸ برای محافظت از قدس و مقدسات مصمم هستند و امت باید از آن‌ها حمایت کند. ما با جدیت سعی داریم به [این نقطه] برسیم که تجاوز به قدس یعنی جنگ منطقه‌ای».

آمریکا و عربستان در جنگ علیه یمن شکست خورده‌اند و به دنبال امتیازند

دبیرکل حزب‌الله همچنین به یمن اشاره کرد و گفت که اولین گام درباره بیان معادله جدید قدس از سوی کشور عزیز یمن بود و «سید عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله  آن را بیان کرد.

سید حسن نصرالله بار دیگر به تلاش‌های شبکه‌های المنار در پوشش اخبار مربوط به کشور یمن و تجاوزهای عربستان سعودی اشاره و تأکید کرد: «امروز، تجاوزهای آمریکا و عربستان سعودی علیه یمن به سختی شکست خورده است و آن‌ها به دنبال یک راه خروج و امتیاز[گیری] هستند. از روز اول تجاوزهای عربستان سعودی علیه مردم یمن، به توانمندی ملت یمن در پایداری و [کسب] پیروزی باور داریم. چیزهایی را که نتوانستند از راه تجاوز نظامی به دست آورند، می‌خواهند با تحریم‌های اقتصادی و محاصره ملت یمن به دست آورند».

وی ادامه داد: «آمریکا طرح عربستان سعودی را می‌پذیرد و خود را به عنوان [طرف] کمک‌کننده برای پایان دادن به جنگ علیه یمن معرفی می‌کند در حالی که این کشور در حال انجام شارلاتان‌بازی و گمراه‌کردن است زیرا این کشور می‌خواهد جنگ را پایان و محاصره را ادامه دهد. آنچه ما امروز در لبنان از آن رنج می‌بریم، گوشه‌ای از مشکلاتی است که مردم یمن از سال‌ها پیش از آن رنج می‌برند. متجاوزان می‌خواهند که هیأت مذاکره‌کننده یمن تحت فشار فقر و محاصره بماند تا امتیاز بدهد».

مسائل داخلی لبنان

دبیرکل حزب‌الله در بخش دیگری از اظهاراتش به مسئله تشکیل دولت در کشور لبنان پرداخت و در این رابطه اظهار داشت: «از هفته‌ها پیش افرادی درباره خطر به تعویق افتادن انتخابات پارلمانی صحبت می‌کنند. مسئله به تعویق افتادن انتخابات به ذهن ما نیز خطور نکرده است و با کسی از هم‌پیمانانمان در این خصوص صحبت نکرده‌ایم. بر این باوریم که این انتخابات باید صورت بگیرد. ما مخالف انتخابات پارلمانی زودهنگام هستیم و روی آوردن به آن تلف کردن وقت است و مردم را مشغول می‌کند. کسی که خواهان انتخابات پارلمانی زودهنگام است، بفرماید، دولت تشکیل دهد و مسئولیت را برعهد بگیرد».

سید حسن نصرالله اضافه کرد: «ما با ادامه تلاش‌ها برای تشکیل دولت و ناامید نشدن [در این راه]‌ موافقیم. ما به رئیس [پارلمان] بری در ابتکاری که ارائه کرد، کمک می‌کنیم. دست‌اندرکاران تشکیل دولت باید به دردهای مردم گوش فرا دهند و این صف‌ها و نگرانی  را در چشمان مردم ببینند».

وی همچنین گفت: «اتهام‌زنی به حزب‌الله درباره اینکه [این جنبش] علت بحران است و نادیده گرفتن علل [بحران] و حقایق، این چیزی است که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌گویند. عملکرد رسمی کنونی در تمامی زمینه‌ها ضعیف است و باید این ضعف درمان شود به‌ویژه آنکه بحران [تشکیل] دولت طولانی شده است و شاید طولانی‌تر شود».

دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: «اطلاعات ما نشان می‌دهد که دارو در انبارها موجود است و تاجران دارو آن‌ها و مواد غذایی را احتکار کرده‌اند. افرادی که احتکار کرده‌اند، مشخص هستند؛ اما آن‌ها در خوشی هستند و از پوشش سیاسی برخوردارند. راه‌حل‌های ریشه‌ای این بحران اقتصادی نیازمند سال‌ها [زمان] است و نمی‌توان بدون راه‌حلی برای وضعیت کنونی در انتظار [ادامه] آن ماند. وزارت‌خانه‌های موجود باید علیه احتکار و احتکارکنندگان اعلام جنگ کنند».

حل بحران سوخت در لبنان از راه مذاکره با ایران

سید حسن نصرالله در بخش پایانی اظهاراتش گفت: «حزب‌الله ارائه ۲۰ هزار داوطلب برای حمایت از کشور در مبارزه با احتکار را پیشنهاد می‌کند. حل‌ بحران بنزین در لبنان طی چند روز امکان‌پذیر است از راه نفت ایران؛ اما این گام نیازمند یک تصمیم سیاسی جسورانه است. تمام این خفت‌هایی که مردم لبنان در پمپ‌ بنزین‌ها گرفتار آن هستند، هنگام اتخاذ تصمیم روی‌گرداندن از آمریکا و وارد کردن نفت از ایران با لیره لبنان به سرعت‌ پایان می‌پذیرد. پیشنهاد ایران برای ارسال سوخت به لبنان بر پایه پول لبنان همچنان پابرجاست. هنگامی که از مسئولیت‌پذیری دولت ناامید شدیم، حزب‌الله با دولت ایران مذاکره خواهد کرد و کشتی بنزین و گازوئیل خواهد خرید و آن‌ را بندر بیروت خواهد آورد، بگذارید دولت ممانعت کند».

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *