حقوق

علت اصلی جدایی زود هنگام زوج های جوان چیست؟

علل و ازدواج طلاق های زود هنگام چیست؟

متاًًسفعمر زندگی های مشترک انه در سال های اخیر زندگی مشترک روند نزولی پیدا کرده و بسیاری از زوجین در سالب های ابتدایی زندگی مشترک از همدیگر جدا می شوند. علت های گوناگون وجود دارد که زوجین از همدیگر جدا می شوند ، کعه با هزار امید و آرزو ازدواج می کنند ، د ر کوتاه مدت ، تصمیم بر جدا شدن می گیرند و بد ترین راه ممکن را برای آینده زندگی مشترک شان انتخاب می کنند .

 

دلایل اصلی طلاق در ازدواج های امروزی؟

تغییر نگرش جامعه نسبت به امر طلاق

در گذشته طلاق امری زشت و ناپسند تلقی می شد و زوجین با مشکلات فراوانی که داشتند ، زندگی زناشویی خود را به هم نمی زدند، تا دید دیگران به آنها عوض نشود اما امروزه با تغییر نگرش جامعه نسبت به امر طلاق زوجین با اختلافات اولیه به جدایی و طلاق فکر می کنند.

نرسیدن به بلوغ فکری

حل نکردن بحران هویت و رسیدن به تعریف مشخص از خود یکی از مهمترین علت های طلاق های زودهنگام است که ریشه در دوران قبل از ازدواج است . فردی که شناخت کافی از خود به دست نیاورده و نمی تواند تکلیفش را با دیگران مشخص کند و آمادگی تشکیل زندگی مشترک را ندارد اگر واارد چنین تعهدی شود سریعاً با وجود مشکلات کوچک تن به طلاق می دهد زیرا این فرد هویت مستقلی از خود ندارد و به دیگران اجازه دخالت در روابط خود را می دهد.

انگیزه های غلط برای ازدواج

برخی از افراد به دلایل گوناگونی مانند نیاز جنسی ، جبران ناکامی های عاطفی گذشته، خسته شدن از مجرد بودن ، تسلیم شدن به فشار های محیطی، تحت تاًثیر علاقه یک طرفه فرد مقابل قرار گرفتن فرد و ترس از افزایش سن و پیدا نکردن فردی دیگر، به ازدواج روی می آورند بنابراین زندگی آنهعا فرجام خوبی نخواهد بود.

شناخت ناکافی

یکی از علت های مهمی که منجر به طلاق می شود ، عدم شناخت و آگاهی کافی از خصوصیات ، ویژگی های طرف مقابل است . زوجین در زندگی مشترک باید از نظر ظاهر و آراستگی ، اخلاقی، مذهبی، سطح درآمد و رفاه و پیشرفت و … تفاهم داشته باشند. عدم تفاهم زوجین سبب طلاق می شود .

نداشتن شناخت کافی از مهارت های زندگی

یکی از عواملی که احتمال طلاق را در سال اول افزایش واهد داد ، آشنا نبودن زوجین با مهارت های حلب مسئله و برقراری ارتباط و مهارت های فردی، گفت و گو ، گوش کردن، همدلی ، صبر ، گذشت ،  تاب آوری، مسئولیت پذیری و تعهد و مدیریت هیجان ها به خصوص خشم است. افراد در دوران مجردی و با گذشت زمان باید این مهارت ها را یاد بگیبرند.

مشکلات جنسی

یکی دیگر از مسائلی که سبب طلاق زودهنگام زوجین می شود، روابط جنسی می باشد . تاًثیر رفتار های جنسی بر روابط زوجین بسیار با اهمیت است . افقرادی که با یکدیگر ازدواج می کنند باید درباره مسائل جنسی با هم صحبت کرده و انتظارات یکدیگر را برآآورده سازند زیرا بی مهارتی جنسی رابطه آن ها آن ها را بی راهه می کشاند و به ططلاق می انجامد.

عادی شدن

ارتباط زناشویی هم نیاز به توجه دارد . اگر زوجین بعد از  ازدواج به دلیل مشفله های شغلی از توجه به یکدیگر غافل شوند ، به مرور از هم سرد شده و نمی توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند . در ارتباط همسری باید حس مهم بودن به طرف مقابل انتقال یابد و از تکراری شدن رابطه اجتناب شود.

ارتباط با عشق سابق

بسیاری از زوجین پس از ازدواج و تنها گذشت مدتی از زندگی زناشویی در می یابند که شریک زندگی شان نسبت به آآن ها سرد و بی تفاوت است . این سردی و بی تفاوتی علت های مختللفی دارد که یکی از آن ها ارتباط فرد با عشق سابقش می باشد.

ازدواج  با اصرار خانواده

برخی از افراد با اصرار خانواده خود و رهایی از فشارهایی که خانواده بر روی دوش آنان ایجاد کرده است با فردی ازدواج می کند کهه تمایلی برای ازدواج و تشکیل خانواده ندارد . بنابراین پس از ازدواج خیلی زود دچار مشکل می شوند و پس از گذشت مدتی از ازدواج در می آیند.

چشم پوشی از ویژگی های منفی

برخی از خانم ها پس از اینکه فرد مورد نظرشان به خاستگاری آن ها می رود خیلی زود جواب مثبت می دهند و از ویژگی های منفی آن هیچ خبری ندارند و چشم پوشی می کند به ویژگی های منفی چشم پوشی می کنند تا بتوانند همسرشان را تغییر دهند .

ازدواج برای فراموش کردن عشق سابق

برخی از جوانان برای فراموش کردن عشق سابق خود و رابطه قبلی شان تن به ازدواج می دهند و زندگی فرد دیگری را نیز با مشکل روبه رو می کند . این افراد که با هدف فراموش کردن عشق گذشته شان که به هر دلیلی به ازدواج ختم نشده ، تصمیم به ازدواج با فرد دیگری می گیرند.

مقایسه همسر با دیگران

برخی از افراد نیز انتظارات زیلدی از همسر خود دارند و او را با افراد دیگر مقایسه می کند و نمی خواهند به خود بقولانند که که هر فردی عیب و عیوب را دارد. بنابراین دائم در حال ایراد گیری از همسر خود هستند و تمام فکر و ذهن شان را درگیر این موضوع می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *