تکنولوژی و فناوری

علت قطعی اینترنت کشور؛ اطلاعیه شرکت مخابرات درباره قطعی گسترده اینترنت

در روزهای اخیر، سرعت و کیفیت اینترنت همراه و ثابت با چالش‌های فراوانی روبه رو شده است. کندی و قطعی گاه به گاه اپراتورهای تلفن همراه در روزهای گذشته، امروز به قطعی سراسری اینترنت ثابت کل کشور تبدیل شده و بسیاری از افراد و ادارات را دچار مشکل کرده است.

از ساعت ۸:۱۵ امروز صبح اختلال در اینترنت کشور عده‌ای از کاربران را به دردسر انداخته و شبکه پرداخت کشور را نیز با مشکل مواجه کرده است، به طور مثال دستگاه کارت‌ خوان برخی فروشگاه‌ها قطع شده و مشتریان برای انجام خریدهای خود سرگردان شده‌اند، همچنین برخی مراکز دولتی از ارائه خدمات به ارباب رجوع، موقتا باز مانده‌اند.

قطعی سراسری اینترنت کشور؛ علت قطعی اینترنت چیست؟

علت قطعی اینترنت ثابت کشور چیست؟

برخی گزارش های غیررسمی، اختلال برق در شرکت ارتباطات زیرساخت (ساختمان LCT) را دلیل اختلال امروز اینترنت اعلام می‌کنند و به نظر می‌رسد این اختلال موقتی اینترنت در پی قطعی برق شرکت زیرساخت روی داده که البته ساعت نزدیک به ۹ صبح رفع شده است. با این وجود همچنان برخی مشترکین اینترنت اپراتورهای مختلف نظیر مخابرات از ادامه‌دار بودن این اختلال‌ها خبر می‌دهند. دیگر شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت نیز به طور پراکنده دچار مشکل در ارائه سرویس هستند.

گفتنی است توزیع اینترنت ورودی کشور در این مرکز صورت می‌گیرد و اختلال در اینترنت بسیاری از شرکت‌ها به همین خاطر است.

این قبیل مشکلات در ساختمان‌های زیرساخت برای چندمین بار طی ماه‌های گذشته رخ داده و تمام شبکه کشور‌ را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ چرا که عموم تجهیزات اصلی اکثر دیتاسنترها و شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت در این مکان قرار دارد.

اسفندماه سال گذشته ساختمان LCT در خیابان شیخ بهایی تهران که مرکز توزیع اینترنت میان شرکت‌های مختلف است دچار حریق و این موضوع باعث اختلال سراسری در اینترنت کشور شد. با وجود مهار آتش‌سوزی این اختلال چند ساعتی ادامه داشت.

قطعی سراسری اینترنت کشور؛ علت قطعی اینترنت چیست؟

یکی از کارشناسان این حوزه در یک رشته توییت درباره علت قطعی اینترنت این‌طور توضیح داد: «امروز چندمین بار هست که در سال ۱۴۰۱ اختلال برق در ساختمون LCT باعث میشود [تقریبا] تمام شبکه کشور تحت تاثیر قرار بگیرد. (ارتباطات داخل کشور و بین الملل). تجهیزات اصلی اغلب شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات دسترسی و دیتاسنتر در این مرکز قرار دارد و به نوعی قلب اینترنت کشور هست.»

او ادامه داد: «اختلال برق در سالن colocation رخ داده‌‌ است. در حال حاضر دسترسی به برخی از تجهیزات میسر نیست. تجهیزاتی که در این سالن قرار دارند برقرار کننده ارتباطات اکثر سرویس دهنده‌ها با هم هستند. به‌عنوان اگر شما اینترنت شاتل داشته باشید و بخوایید آپارات رو که در شرکت آسیاتک نگهداری میشه ببینید، ارتباط شما در این سالن برقرار می‌شود.»

مظفری توضیح داد:«البته این روند برای تمام سرویس دهنده صدق نمی‌کند. ولی اکثر سرویس دهنده‌های خدمات ثابت (adsl و p2p) در همین سالن هستند. تجهیزات شبکه به‌ صورتی ساخته شدند که ۲۴ساعته روشن باشند و شدیدا به تغییر ولتاژ برق حساس هستند. قطع برق باعث می‌شود که در معرض آسیب قرار بگیرند.»

این کارشناس گفت:«به این معنی که ممکن است برق وصل شود ولی تجهیزات از کار افتاده باشد. این روند زمان رفع مشکل رو بیشتر می‌کنه، چون نیازمند کار فیزیکی و تغییر در تجهیزات هست. یکی از دلایلی که طراحی دیتاسنترها به‌ صورتی هست که اختلال برق در آنها به حداقل برسد همین مسائل هستند.»

طی یک سال اخیر کندی سرعت اینترنت کشور با نارضایتی‌های بسیاری همراه بوده و این اختلال‌های موقتی نیز بیش از پیش موجبات ناراحتی مردم را فراهم می‌کند؛ در حالی که وجود اینترنت طی این سال‌ها به یک نیاز اساسی برای گذران زندگی مردم تبدیل شده است.

این در حالی است که مسئولان و اپراتورها دلیل قانع کننده‌ای برای این کندی و قطعی‌های گسترده نمی‌آورند. در حالی که وزارت ارتباطات وعده داده بود با افزایش تعرفه‌های اینترنت نه‌تنها سرعت اینترنت بلکه کیفیت آن نیز افزایش می‌یابد.

قطعی سراسری اینترنت کشور؛ علت قطعی اینترنت چیست؟

اطلاعیه شرکت مخابرات: قطعی اینترنت ارتباطی به شرکت مخابرات ندارد

شرکت مخابرات ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد با توجه به دریافت گزارش هایی از کاربران در مورد قطعی گسترده اینترنت های همراه و خانگی در تهران و مناطق مختلف به اطلاع می رساند این قطعی ارتباطی به شرکت مخابرات ایران ندارد.

اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران در عین حال تایید کرد که از ساعاتی پیش اختلال ایجاد شده باعث قطعی موقت اینترنت در برخی نقاط کشور شده است.

منبع:روزیاتو

 

white

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *