پزشکی

عوارض جدی و تاثیرات منفی استرس بر بدن

فرض کنید که در ترافیک گیر کرده اید یا شاید برای یک قرار مهم دیرتان شده است که دقیقه ها به سرعت می گذرند. هیپوتالاموس شما ناحیه کوچکی در مغز است که در چنین شرایطی تصمیم می گیرد دستور ها را به آن ارسال کند و سپس فرمان های استرس را به نواحی مختلف می فرستد و این هورمون های استرس می توانند پاسخ های تدافعی داشته باشند و باعث افزایش ضربان قلب و سرعت بخشیدن به تنفس و آماده کردن عضلات برای فعالیت می شوند که این پاسخ و عکس العمل بدن شما را آماده می کند که به سرعت واکنش نشان دهید اما چه زمانی این پاسخ های استرسی بسیار زیاد می شود؟

عوارض استرس

استرس یک عکس العمل ذهنی و فیزیکی نسبت به تجربه های زندگی است و هر کس می تواند در هر زمان استرس را بروز دهد. هر موضوعی مثل کار و خانواده می تواند مسائل جدی داشته باشد که باعث استرس در فرد شود و شرایط کوتاه مدت استرس آور نیز می تواند برای سلامت فرد مفید باشد. همچنین می تواند به شما کمک کند تا شرایط سخت را جدی بگیرید و برای آن دست به عمل بزنید اما در این بخش از سلامت نمناک قصد داریم که ببینیم استرس چه تاثیراتی روی اعضای بدن مان می گذارد.

علائم استرس مزمن شامل موارد زیر می باشد :

– کلافگی

– اضطراب

– افسردگی

– سردرد

– بی خوابی

– مشکل در سیستم ترشحی و عصب مرکزی

مضرات استرس

عوارض استرس روی اعضای مختلف بدن

شرایط پراسترس و تنش زا می تواند به سلامت شما آسیب جدی وارد کند ؛ آسیب هایی که در بخش سلامت نمناک براتان کامل توضیح خواهیم داد.

استرس مزمن همچنین می تواند در رفتار فرد تاثیرگذار باشد مثلا باعث پرخوری یا نخوردن غذا شود یا این که فرد به مواد مخدر رو بیاورد و از اجتماع دوری کند ، سایر اتفاقاتی که برای بدن در استرس استرس رخ می دهد شامل موار زیر می باشد :

– عوارض استرس برای سیستم قلبی عروقی و تنفسی

استرس روی سیستم قلبی عروقی و تنفسی تاثیرگذار است و در طول پاسخ های استرسی نفس کشیدن فرد سریع تر می شود و باعث می شود که اکسیژن سخت تر در خون توزیع شود و اگر هم اکنون با مشکلات تنفسی روبه رو هستید، استرس می تواند این مشکل را بدتر کند.

هنگام استرس ضربان قلب تند تر می شود و همین در رگ های خونی تاثیر می گذارند و انتقال اکسیژن را به عضلات محدود می کنند و بنابراین فرد به سختی قادر به انجام فعالیت می باشد و همچنین فشار خون نیز بالا می رود و در نتیجه استرس مزمن و متداول باعث می شود که قلب شما به سختی کار کند. زمانی که فشار خون بالا می رود، خطرات حمله قلبی برای فرد نیز بیشتر می شود.

مشکل قلبی

– عوارض استرس برای سیستم گوارشی

کبد فرد در زمان استرس قند خون زیادی تولید می کند که باعث افزایش انرژی می شود. اگر دچار استرس مزمن باشید، بدنتان احتمالاً قادر نخواهد بود که گلوکز اضافی را دفع کند و استرس مزمن گاهی اوقات خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را بالا می برد.

افزایش هورمون های استرس باعث نفس های تند و افزایش ضربان قلب می شود که روی سیستم گوارش تاثیر گذار است و فرد در این زمان ها دچار مشکلاتی مثل رفلاکس معده می شود زیرا اسید معده او افزایش پیدا می کند.

پیش از این هم در بخش سلامت نمناک گفتیم که استرس می تواند خطر رشد باکتری ها در معده را نیز بالا ببرد و استرس همچنین در حرکت غذا ها در بدن تاثیر گذار است و گاهی اوقات باعث اسهال یا یبوست می شود و در این دوران ممکن است مشکلاتی مثل حالت تهوع ، استفراغ یا دل درد را تجربه کرده باشید.

– تاثیر استرس بر سیستم عضلانی

عضلات شما همیشه بدن را از آسیب های احتمالی حفظ می کند و در زمان استرس قدرت آن ها کاهش پیدا می کند و آن ها در این زمان ها مایلند که زودتر آرام شوند. اما اگر استرس شما ادامه دار باشد، عضلات تان آرامش خود را از دست می دهند و ضعف عضلات باعث سردرد، کمردرد و شانه درد می شود و گاهی اوقات کل بدن را نیز با مشکل مواجه می کند و همچنین سیکل بدنی شما با دست کشیدن از تمرین های ورزشی دچار مشکل خواهد شد.

عوارض استرس و نگرانی

– عوارض استرس برای سیستم تناسلی

استرس می تواند هم زن و هم مرد را درگیر کند. اصلا عجیب نیست که هنگام استرس مداوم ، قدرت خود را از دست بدهید و انگیزه نداشته باشید و استرس های کوتاه مدت ممکن است در آقایان تاثیر گذار باشد و باعث می شود که هورمون مردانه بیشتری تولید کند که البته این موضوع زیاد طول نخواهد کشید.

اگر استرس به مدت طولانی ادامه داشته باشد، سطح هورمون تستوسترون به طور ناگهانی افت پیدا می کند و این موضوع در تولید اسپرم اختلال ایجاد می کند. استرس مزمن همچنین باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت مردانه می شود و استرس در خانم ها نیز می تواند چرخه قاعدگی را به هم بریزد و باعث پریود های نامنظم، شدید یا پریودهای دردناک می شود و استرس مزمن همچنین می تواند نشانه هایی مثل یائسگی را در خانم ها جلو بیاندازد.

– عوارض استرس برای سیستم ایمنی

محرک های استرس در سیستم ایمنی می تواند شرایط خاصی را به وجود آورد و این محرک ها می توانند به فرد کمک کنند که از عفونت ها دوری بمانند و در طول زمان هورمون استرس می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند. افرادی که دچار استرس مزمن هستند، در برابر عفونت ها ضعیف تر عمل می کنند و استرس همچنین می تواند زمان بهبودی بیماری و آسیب را طولانی تر کند.

عوارض استرس

عوارض و اثرات منفی استرس روی مغز

استرس یک بخش جدا نشدنی از فعالیت های روزانه برای هر کس می باشد.

هر روز برای افراد پیش می آید و رنج وسیعی از افراد را درگیر می کند و این موضوع ممکن است به علت مشکلات خانوادگی، کاری و تحصیلی باشد و همچنین ممکن است افراد از مشکلاتی مثل سلامتی، مسائل مادی و رابطه دچار استرس شوند که در چنین مواردی ذهن و بدن ما هر دو درگیر خواهد شد. حال در ادامه می خواهیم اثرات استرس را تنها روی مغز بررسی کنیم.

۱. افزایش ابتلا به بیماری های ذهنی با استرس:

طبق مطالعات انجام شده محققان به این موضوع دست یافته اند که نتیجه استرس مزمن می تواند در طولانی مدت باعث تغییراتی در مغز شود و این تغییرات ممکن است باعث شود که فرد بیشتر دچار تغییر روحیه و مشکلاتی مثل خشم شود.

استرس همچنین نقش مهمی را در افزایش اختلالات مغزی مثل افسردگی و اختلالات عاطفی مختلف ایفا می کند و محققان به این موضوع دست یافته اند که بسیاری از تجربه ها مثل استرس روی مغز تأثیر گذار است و گاهی اوقات نیز باعث می شود سلول های مغزی هم آسیب ببیند و هم نورون ها مثل حالت طبیعی کار نکنند و میلن هورمونی است که هنگام استرس بیش از حد در مغز افزایش پیدا می کند . افزایش میلن در قسمت های خاصی از مغز باعث می شود که فرد تعهد ارتباطی خود را از دست بدهد.

تاثیرات استرس

۲. استرس ساختار مغز را تغییر می دهد:

نتایج آزمایشات توسط محققان نشان می دهد که استرس مزمن می تواند تغییرات طولانی مدت را در ساختار و عملکرد مغز به وجود بیاورد . مغز از نورون ها و سلول های حمایتی تشکیل شده که مسئول تفکر و تصمیم گیری در حل مشکلات می باشد و مغز همچنین شامل قسمت دیگری است که از آکسون ها تشکیل شده که نواحی مختلف مغز را به یکدیگر ربط می دهند و باعث تبادل اطلاعات می شوند و این قسمت به قسمت سفید مغز معروف است.

همانطور که گفتیم با افزایش استرس میلن نیز افزایش پیدا می کند که افزایش بیش از حد میلن در این قسمت باعث می شود که تعادل مغز به هم بریزد و دو ناحیه با یکدیگر نتوانند تبادل اطلاعات انجام دهند. همچنین تغییرات بلند مدتی در ساختار مغز به وجود می آورد و پزشکان و محققان در گذشته مشاهده کردند که مردم از استرس هایی رنج می برند که باعث اتفاقات غیرطبیعی در مغز می شود.

۳. استرس سلول های مغزی را می کشد:

طبق مطالعات انجام شده توسط محققان این موضوع اثبات شده است که استرس های اجتماعی می توانند باعث کشتن بعضی از نورون ها در هیپوتالاموس شوند. هیپوتالاموس یکی از نواحی مهم مغز می باشد که به طرز بسیار وسیعی با حافظه مرتبط است و عواطف و یادگیری ما نیز به آن وابسته می باشد و این قسمت یکی از دو نواحی مغز است که باعث تشکیل سلول های مغزی می شود.

طبق آزمایشات انجام شده محققان به این موضوع دست یافتند که استرس بیشتر از ۲۰ دقیقه به سلول های مغز آسیب وارد می کند و افرادی که استرس را تجربه می کنند، ۶ برابر افراد آرام کورتیزول بیشتری تولید می کنند.

استرس در تشکیل سلول های جدید تاثیری ندارد اما می تواند در زنده نگه داشتن این سلول ها موثر باشد و بنابراین استرس سلول های مغزی را می کشد و برای کاهی آن هم نمی توان هیچ کاری انجام داد. مرحله بعدی این است که بفهمیم چگونه باید این استرس ها را کاهش دهیم که دارو های ضد افسردگی در این میان به افراد کمک می کند.

عوارض استرس

۴. استرس مغز را به مرور کوچک می کند:

استرس می تواند باعث کوچک شدن قسمت هایی از مغز شود که در تنظیم احساسات، متابولیسم و حافظه نقش دارند. در حالی که نتایج استرس شدید می تواند کاملاً ناگهانی و منفی باشد و همچنین می تواند اختلالات ذهنی زیادی را نیز در بر بگیرد.

محققان طی یک بررسی ۱۰۰ شرکت کننده را مورد آزمایش قرار دادند و در مورد موارد استرس زا در زندگی از آن ها سوال کردند و مشاهده کردند زمان هایی که فرد در شرایط استرس قرار می گیرد ، ناحیه خاکستری مغز او کوچک تر است که این ناحیه در کنترل احساسات نقش بسیار مهمی دارد.

۵. استرس به حافظه آسیب می زند:

اگر سعی کنید که جزئیات یک اتفاق استرس آور را برای خودتان یادآوری کنید، احتمالاً متوجه شده اید که یادآوری آن برایتان سخت است. استرس های موقتی و خفیف تاثیر سریعی بر روی حافظه دارند و می تواند باعث شود که فرد در به یاد آوردن مسائلی از زندگی دچار مشکل شود و البته در سال ۲۰۱۲ مطالعه ای انجام شده که نشان می دهد استرس مزمن تاثیر منفی بر روی حافظه فرد دارد و توانایی به یاد آوردن اطلاعات در مورد موضوعات مختلف در آن کاسته می شود که آن هم به دلیل افزایش هورمون کورتیزول است که با حافظه کوتاه مدت در ارتباط است.

در کل می توان گفت که استرس بخشی از زندگی هر فرد می باشد و نمی توان به طور کامل از آن پیشگیری کرد اما محققان باور دارند که که فهم دقیق شرایط تا حدی می تواند از استرس شما جلوگیری کند و از میزان آن بکاهد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *