ورزش

قلعه نویی تیم ضعیفی در آسیا نداریم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، امیر قلعه‌نویی در نشست خبری پیش از دیدار تیم ملی فوتبال ایران مقابل ترکمنستان در مسابقات انتخابی جام جهانی اظهار داشت: جام ملت‌های آسیا فراز و نشیب‌های زیادی داشت و ۴۳ روز مثل خانواده کنار هم بودیم. ما می‌توانستیم بیشتر مردم ایران را خوشحال کنیم که نشد. مقدماتی جام جهانی مهم است، چرا که جام ملت‌های آسیا در قطر نشان داد هیچ تیم ضعیفی وجود ندارد. آن اختلافی که قبلا بین تیم‌ها بود، دیگر نیست. تیم‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند و باعث شده که به همدیگر نزدیک شوند.

وی افزود: ترکمنستان در دیدار با ازبکستان تا دقایق آخر نتیجه‌ بازی‌اش یک – یک بود و در دومین دیدار نیز به تساوی دست یافته است؛ بنابراین ترکمنستان تیم ضعیفی نیست و هیچ تیمی را دست‌کم نمی‌گیریم و با همه وجود بازی خواهیم کرد.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران خاطرنشان کرد: درباره لیست جدید جلوتر صحبت می‌کنم، چون می‌دانم سوال یکسری از دوستان است. در این لیست یکسری تغییرات داشتیم و برخی نفرات جوان را وارد لیست کرده‌ایم. این بازیکنان را علاوه بر رصد در لیگ، در تمرینات نیز رصد خواهیم کرد. جوانان ما را به آینده دلگرم کرده‌اند اما تغییرات باید با شیب ملایم پیش برود. ما هم دنبال تغییرات با شیب ملایم هستیم و هم اینکه نتیجه خوبی کسب کنیم.

قلعه‌نویی با اشاره به آمار دیدارهای قبلی ایران برابر ترکمنستان که نشان می‌دهد تیم دست و پا بسته‌ای نبوده است، گفت: خیلی ممنون که این سوال را مطرح کردید، چون از این آمار اطلاعی نداشتم. فوتبال در دنیا خصوصا در آسیا نزدیک به هم شده است. در جام ملت‌های آسیا، هشت تیمی که به مرحله بعد صعود کردند، ۵ تیم از تورنمنت کافا و تورنمنت چهارجانبه اردن بودند که ما شرکت کرده بودیم. تیم‌ها دنبال سرمایه‌گذاری هستند. علاوه بر احترام به رقبا، هیچ تیمی را ضعیف نمی‌دانیم. ما تغییرات ملایمی خواهیم داشت. برابر ترکمنستان با تمام قوا بازی می‌کنیم و در شرایط مسابقه جوان‌هایی که روی آنها نظر داریم، استفاده خواهیم کرد.

وی در مورد کیفیت بازیکنان جوان دعوت شده به تیم ملی یادآور شد: اول اینکه نفراتی مثل محمدرضا آزادی را دعوت کردم تا  با دیدن سردار آزمون و مهدی طارمی تجربه کسب کند. ما در تیم‌های پایه خلأ داریم. به عنوان مثال بازیکن ژاپنی که وارد رده بزرگسال می‌شود، حداقل ۷۰،۸۰ بازی ملی در رده‌های ملی داشته است. ما متأسفانه چنین شرایطی نداریم؛ بنابراین با اردوهای فعلی باید بازیکنان جوان را بیاوریم تا در کنار بزرگسالان باشند و تجربه کسب کنند. واقعیت فوتبال داخل زمین است و باید خودشان را با تمرینات خوب به ما اثبات کنند. جوانان ما را خیلی امیدوار کرده‌اند و بیش از آن چیزی که فکر می‌کردیم، خوب هستند. امیدوارم ما را مجاب کنند که در اردوهای بعدی نیز دعوت‌شان کنیم. ما هم باید نتیجه بگیریم و هم شیب تغییرات ملایم باشد.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ادامه داد: بازی رئال مادرید را می‌دیدم که تیمش با ۴ گل جلو بود. آنچلوتی دو بازیکن جوان وارد زمین کرد و بازی با نتیجه ۴ بر ۲ تمام شد. این قانون است که هم نتیجه بگیرید و هم از جوانان استفاده کنید. فلسفه‌هایی مثل ژاوی داریم که بارسلونا را جوان کرد که فراز و نشیب داشت. رئال مادرید علاوه بر نتیجه به جوانانش هم اعتماد می‌کند. ما نیز علاوه بر کسب نتیجه دنبال استفاده از جوانان هستیم. جوانان خوبی هم مثل ابوالفضل جلالی داریم که در جام جهانی بازی کرده و خیلی امیدوارمان کرد. برخی بازیکنان مثل جواد آقایی‌پور، محمدرضا آزادی  و مهدی لیموچی با اینکه بار اول است به تیم ملی دعوت می‌شوند، امیدوارمان کرده‌اند.

قلعه‌نویی در پاسخ به این سوال که آیا با حضور نفرات جدید ممکن است تاکتیک و شیوه بازی تیم ملی تغییر کند، گفت: فلسفه ما بازی هجومی است و در تیم‌های قبلی‌مان این موضوع را نشان داده‌ایم. از این مسئله آسیب هم دیده‌ و هزینه داده‌ایم اما خوشحالم همه قبول کرده‌اند که تیم‌های قلعه‌نویی هجومی هستند. با این حال، بازیکنان جوان باید خودشان را نشان دهند. اگر بازیکنی قرار است جای طارمی بیاید، حداقل باید ۱۰ درصد بالاتر از او باشد. نیروی انسانی خوبی داریم و یقینا هم تغییرات خواهیم داشت. دوست داریم فلسفه هجومی‌مان را بیشتر انجام دهیم اما سیستم بازی در هر دیدار فرق می‌کند.

وی درباره اینکه فلسفه دعوت از بازیکنان جوان یک طرف ماجرا و بازی کردن‌شان طرف دیگر است، تصریح کرد: در جلسه‌ای که با بازیکنان داشتیم گفتم که جوان‌ها باید خودشان را ثابت کنند و اگر نتوانند شایستگی‌های‌شان را نشان دهند، جایگاه‌شان را از دست می‌دهند. بازیکنان دعوت شده با مطالعه دعوت شده‌اند. پس از یک هفته استراحت در پایان جام ملت‌های آسیا با وجود پایان قرارداد مربیان تیم ملی؛ از ۱۰ صبح کارمان را شروع کردیم. یقینا این کار را بلدم. باید جوان را باور و به آنها اطمینان کرد اما لازم است در شرایط خوب بازیکن را به زمین فرستاد. ما با فرمول خودمان جلو می‌رویم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در رابطه با اینکه آرشا شکوری یک دقیقه هم در لیگ برتر بازی نکرده است، خاطرنشان کرد: در مورد این بازیکن نیز مطالعه شده است. بازی‌های جام جهانی نوجوانان را دیدیم و یک بار دیگر به حسین عبدی تبریک می‌گویم. مربی دروازه‌بان‌های ما گفت دوست دارم آرشا را در اردوی تیم ببینم. او بازی‌هایش در جام جهانی را دیده بود اما گفت دوست دارد یک بار دیگر او را ببیند و الان هم نگاهش عوض شده است. دلیل نمی‌شود استعدادی که بازی نمی‌کند، به تیم ملی نیاید. اشکالی ندارد کنار تیم ملی باشد و علیرضا بیرانوند، سیدحسین حسینی و پیام نیازمند را ببیند. دیدن اینها برایش ۵۰ بازی ملی محسوب می‌شود. از این کارها باز هم در آینده خواهیم کرد. شاید جوانی را بیاوریم که نه بازی کرده باشد و نه به او بازی دهیم اما کنار تیم ملی قرار می‌دهیم تا تجربه کسب کند.

قلعه‌نویی در خصوص اینکه آیا ممکن است بازیکنان مسنی که کنار گذاشته است، دوباره به تیم ملی دعوت کند، گفت: سن یک عدد شناسنامه‌ای است و هر کسی که توانایی کمک به تیم ملی را داشته باشد، از او استفاده خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در دیدار فردا احتمال دارد از بازیکنان جوانی مثل سامان فلاح در خط دفاعی به جای بازیکنان پا به سن استفاده کند، گفت: عرض کردم تغییرات خواهیم داشت و حتما به جوانانی که باتجربه‌تر هستند و چند اردو با ما بوده‌اند، فرصت می‌دهیم. ما علاوه بر اینکه نتیجه می‌خواهیم، دنبال تغییرات هم هستیم. اگر نتیجه نگیریم؛ با یازده بازیکن جوان در زمین گذاشتن چه اتفاقی می‌افتد؟ وقتی نتیجه نگیریم، بازیکن جوان را نیز نابود کرده‌ایم. تغییرات باید توأم با نتیجه باشد.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در واکنش به این سؤال که با دعوت چهره‌های جوان میانگین سنی تیم ملی پایین آمد اما ترکیبی به زمین می‌رود که میانگین سنی بالایی دارد، تصریح کرد: ما برنامه‌ای به هیئت رئیسه فدراسیون دادیم. در این برنامه، میانگین سنی لیگ ۲۶ سال بود. اینکه من به همکارانم توصیه کنم و فردا نتیجه نگیرم، نمی‌شود. ما علاوه بر اینکه جوانان را از نزدیک می‌بینیم، از جوانی که به افکار ما نزدیک باشد، استفاده خواهیم کرد. در فوتبال ایران مربی و مدیرش مجبور است نتیجه‌گرا باشد و سخت است بگوییم از این بازیکن جوان استفاده کن و بعدها مربی آسیب ببیند و شغلش را از دست بدهد. نفراتی که دعوت کرده‌ایم از نظر فنی مورد تایید ما هستند و از آنها استفاده خواهیم کرد. یاسین سلمانی در لیست نهایی ما در جام ملت‌های آسیا بود اما مصدوم شد.

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *