سیاسی

پاسخ رئیسی به ادعای برجامی

  رئیس‌جمهور ایران در گفت‌وگوی تفصیلی با شبکه سی‌‌بی‌اس آمریکا به ادعای غرب درباره رویکرد ایران نسبت به مذاکرات احیای برجام پاسخ داد. سیدابراهیم رئیسی تاکید کرد این ادعا (عدم تمایل ایران به بازگشت به برجام) هم از همان ادعاهای بی‌اساسی است که مطرح می‌کنند. وی با بیان اینکه نشان داده‌ایم در مذاکرات صادق هستیم، گفت: اگر آنچه جمهوری اسلامی بر آن تاکید دارد یعنی «رفع تحریم‌های ظالمانه»، «تضمین اعتمادآفرین و اطمینان‌بخش» و «حل و فصل مسائل پادمانی به صورت قطعی» محقق شود یک توافق خوب امکان‌پذیر است.

 رئیس‌جمهور با بیان اینکه نشان داده‌‌‌ایم در مذاکرات صادق هستیم، گفت: اگر آنچه که جمهوری اسلامی بر آن تاکید دارد یعنی «رفع تحریم‌های ظالمانه»، «تضمین اعتمادآفرین و اطمینان‌‌‌بخش» و «حل و فصل مسائل پادمانی به صورت قطعی» محقق شود یک توافق خوب امکان‌‌‌پذیر است. به گزارش «ایرنا»، سید ابراهیم رئیسی در آستانه سفر به نیویورک به منظور شرکت در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت‌‌‌وگویی با شبکه تلویزیونی سی بی‌اس آمریکا داشت که متن آن به شرح زیر است:

 خبرنگار CBS: آیا می‌‌‌خواهید به توافق (برجام) بازگردید؟ چرا که می‌‌‌دانید برخی مقامات آمریکایی بر این باورند که شما قصد بازگشت به توافق برجام را ندارید.

رئیس‌جمهور: ما بارها اعلام کردیم که در مذاکرات برای رسیدن به یک توافق خوب و عادلانه و پیگیری رفع تحریم‌ها جدی هستیم. این ادعا (عدم‌تمایل ایران به بازگشت به برجام) هم از همان ادعاهای بی‌اساسی است که مطرح می‌کنند. الان مشکل توافق کجاست؟ چه کسی و چه جایگاهی برای توافق مشکل ایجاد کرده است؟ آمریکایی‌‌‌ها تصمیم نمی‌‌‌گیرند. مساله خیلی روشن است؛ ما اعلام کردیم یکی از نکاتی که ضرورت دارد عهدشکنی آمریکایی‌‌‌هاست وممکن است برای آنها آسان باشد که خیلی راحت بخواهند پیمان خودشان را نقض کنند و بیایند و راحت بگویند که ما گویا پیمانی را نبستیم.

اما به راستی پیمان و میثاق بستن راهکارش همین است؟ اگر در دنیا بین کشورها میثاقی بسته شود و سپس یک طرف بیایدو به‌صورت یکطرفه بگوید که من از پیمان خارج شدم اصلا جایی برای پیمان بستن در دنیا می‌‌‌ماند؟ آمریکا می‌‌‌خواهد در برابر این نقض پیمان چه جوابی بدهد؟ به مردم خودش چه جوابی می‌‌‌خواهد بدهد؟ به مردم دنیا چه جوابی می‌‌‌خواهد بدهد؟ می‌‌‌خواهد بگوید که من یک پیمانی را بستم و بعد هم به راحتی از این پیمان خارج شدم؟ این کارِ آمریکایی‌‌‌ها مورد سرزنش همه دنیا قرار گرفت.

  بر اساس گفته‌‌‌های‌‌‌تان سوال می‌‌‌کنم. آیا شما بر این باور هستید که در آینده نمی‌توانید به آمریکایی‌‌‌ها اعتماد کنید؟ و به خاطر همین موضوع این سوال را کردم که آیا قصد بازگشت به توافق برجام را دارید؟ چرا که به نظر می‌رسد به ما اعتماد ندارید. همان‌طور که می‌‌‌دانید پرزیدنت بایدن این اختیار را ندارد که چیزی را به رئیس‌جمهور آتی آمریکا تحمیل کند.

ما به دلیل رفتاری که از آمریکایی‌‌‌ها تاکنون دیده‌‌‌ایم نمی‌توانیم به آنها اعتماد کنیم و بنابراین اگر تضمین وجود نداشته باشد به آمریکایی‌‌‌ها اعتمادی نیست کمااینکه بارها پیمان‌‌‌ها را نقض کرده‌‌‌اند.

 به نظر می‌رسد که شاید اصلا توافقی شکل نگیرد.

اگر ما بتوانیم از این توافق منافع اقتصادی‌‌‌مان را تامین کنیم و آنچه که جمهوری اسلامی بر آن تاکید دارد یعنی «رفع تحریم‌های ظالمانه»، «تضمین اعتمادآفرین و اطمینان‌‌‌بخش» و «حل و فصل مسائل پادمانی به صورت قطعی» محقق شود یک توافق خوب کاملا امکان‌پذیر است. ما نشان دادیم هم در مذاکرات صادق هستیم و هم به دنبال یک توافق خوب با رفع تحریم‌ها هستیم.

 اگر توافقی شکل بگیرد آیا حاضرید که چهار آمریکایی را که در ایران زندانی هستند را آزاد کنید؟ آیا این می‌تواند بخشی از موضوعات توافق باشد؟ ما دیروز در پایتخت (تهران) و در بازار بودیم، مردم رفتار بسیار دوستانه‌‌‌ای نسبت به آمریکایی‌‌‌ها داشتند و مهمان‌‌‌نواز و مهربان هستند و داشتم فکر می‌کردم آیا هنوز به آمریکا به عنوان شیطان بزرگ نگاه می‌کنند یا خیر؟

اصولا ما با حبس و زندانی کردن هیچ‌‌‌کس موافق نیستیم. اما اگر فردی جرمی مرتکب شده باشد طبیعتا باید دستگاه قضایی به این جرم رسیدگی کند. افرادی که در زندان هستند با حکم قاضی در زندان به سر می‌‌‌برند. این افراد دارای تابعیت ایرانی هستند. ما تابعیت مضاعف را در قانون اساسی خود به رسمیت نمی‌‌‌شناسیم. یعنی اگر کسی تابعیت ایرانی داشت مرتکب جرمی شد یا تابعیت آمریکایی داشت و در ایران مرتکب جرمی شد طبیعتا قابل پیگیری است.

دستگاه قضایی بنا بر ادله به پرونده رسیدگی می‌کند. بارها اعلام کرده‌‌‌ایم که دستگاه قضایی در ایران مستقل است و به اتهامات رسیدگی می‌کند. پیوند زدن مساله زندانیان به برجام یا توافق کارِ درستی نیست. این موضوع خودش مساله مستقلی است آمریکایی‌‌‌ها در این موضوع دارند کار سیاسی می‌کنند. ایرانی‌‌‌های بی‌گناهی در زندان‌های آمریکا هستند که تنها جرم آنها دور زدن تحریم‌ها بوده است. آنها گناهی نکردند که در زندان‌های آمریکا بمانند، بلکه باید کنار خانواده‌‌‌های خود بازگردند.

بارها به آمریکایی‌‌‌ها اعلام شده که این موضوعات می‌تواند با دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران مورد گفت‌وگو قرار بگیرد اما آمریکایی‌‌‌ها باز هم با این موضوع سیاسی برخورد می‌کنند و آزادی زندانیان را به برجام پیوند می‌‌‌زنند، در حالی که این موضوع می‌تواند به عنوان یک مساله مستقل انسان‌‌‌دوستانه بین دو کشور حل شود. چه زندانیان بی‌گناهی  که تنها به دلیل تلاش برای دور زدن تحریم‌ها در زندان‌‌‌های آمریکا به سر می‌‌‌برند. اگر آمریکایی‌‌‌هایی در ایران مرتکب جرمی شده باشند قابل بررسی است اما این مساله را به برجام پیوند می‌‌‌زنند. در هر صورت بنده مایل نیستم کسی در زندان بماند و این موضوعات قابل بررسی و گفت‌وگو است.

 برداشتن تحریم‌ها چه میزان اهمیت دارد.؟چینی‌‌‌ها، روس‌‌‌ها و ایرانی‌‌‌ها دارند به هم نزدیک‌‌‌تر می‌‌‌شوند.

رفع تحریم‌ها برای ما اهمیت دارد اما بدانید تحریم ظالمانه آمریکا بر علیه ایران یک تهدید بود اما ملت ایران این تهدید را به یک فرصت تبدیل کردند و این فرصت برای ملت ایران در رسیدن به پیشرفت‌‌‌های صنعتی و اقتصادی نقش بسیاری داشته است. ملت ایران با این تحریم‌ها متوقف نشده است و می‌توانید آثار آن را ببینید. در دورانی که تحریم‌ها ایجاد شده یکی از صنایعی که تحریم زیادی برای آن وضع شد صنایع نظامی ایران است. اما امروز پیشرفته‌‌‌ترین صنایع نظامی را ایران داریم. خودِ آمریکایی‌‌‌ها و کشورهای منطقه هم می‌‌‌دانند ما پیشرفته‌‌‌ترین صنایع نظامی را داریم.

علیه ایران تحریم‌های زیادی وضع شد اما اگر تحریم می‌‌‌خواست موثر باشد باید در صنایع نظامی موثر می‌‌‌بود. در صنایع دیگر هم همین‌طور، ما در کارهای علمی و فناورانه پیشرفت‌‌‌های زیادی داشتیم به‌رغم همه تهدیدها و تحریم‌هایی که آمریکایی‌‌‌ها کردند.

می‌‌‌خواستند برای ملت ایران مشکل فراهم کنند اما این ملت متوقف نشد. پیشرفت‌‌‌های حوزه‌‌‌های مختلف شاهد این موضوع است که تحریم‌ها نتوانسته ما را متوقف کند. بزرگ‌ترین دلیل بر این سخن، گفته خودِ آمریکایی‌‌‌هاست. سخنگوی کاخ سفید رسما اعلام کرد فشارهای حداکثری به جمهوری اسلامی ایران مفتضحانه شکست خورده است. وقتی خودِ آمریکا اعلام کند فشارهای حداکثری به ایران شکست خورده است بهترین دلیلی است که نشان می‌دهد تحریم نمی‌تواند تاثیرگذار باشد. تحریم موانع و مشکلاتی ایجاد کرده اما ما را متوقف نکرده است. آمریکایی‌‌‌ها یک حربه‌‌‌ای را به دست گرفته‌‌‌اند، قبلا با حمله نظامی کشورها را تهدید می‌کردند الان با تحریم می‌‌‌روند کشورهای مختلفی را در دنیا تهدید می‌کنند. الان مجموعه‌‌‌ای از کشورهای تحریم‌‌‌شده توسط آمریکایی‌‌‌ها در دنیا بیشتر کنار هم قرار می‌‌‌گیرند، همکاری مشترک خود را افزایش می‌دهند.

 درخصوص دستاوردهای نظامی شما گزارشی وجود دارد که پهپادی ساخته‌‌‌اید که می‌تواند به تل‌‌‌آویو اسرائیل برسد، آیا این واقعیت دارد؟

ما صنایع پیشرفته نظامی داریم و این صنایع پیشرفته ما نقش بازدارندگی و دفاعی دارد و به هیچ کشوری اجازه نمی‌‌‌دهد بتواند نسبت به جمهوری اسلامی تعرض کند. امروز وضعیت ما با زمان جنگ تحمیلی کاملا متفاوت است. در جنگ تحمیلی تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی‌‌‌ها به صدام کمک می‌کردند و بنابراین ما در جنگ تحمیلی خسارت بسیاری دیدیم و شهدای بسیاری را تقدیم کردیم. بسیاری از استان‌‌‌ها و شهرهای ما ویران شد اما امروز بسیاری از آن شهرها و صنایع دفاعی ما بازسازی شده است. صنایع نظامی ما امروز کاملا می‌تواند در مقابل دشمنان قدرت بازدارندگی داشته باشد. این قدرت نظامی را به نفع ایران و منطقه می‌‌‌دانیم. حضور جمهوری اسلامی در منطقه امنیت‌‌‌ساز است.

 آیا می‌توانم یک سوال شخصی از جنابعالی بپرسم؟ آیا جنابعالی در فضای مجازی حضور دارید؟ آیا در توییتر مشغول فعالیت هستید؟ آیا به آهنگ گوش می‌‌‌دهید؟ آیا به بتهوون و به سایر موزیک‌‌‌های غربی گوش می‌‌‌دهید؟

بله…. نسبت به مساله‌ گوش کردن موسیقی که سوال کردید، موسیقی یک زمان موسیقی هنجارمند است یک زمان موسیقی هنجارشکن است. اگر موسیقی هنجارمند باشد یعنی بتواند در مسائل معنوی، اخلاقی، روحی، روانی و ارتقای انسان نقش داشته باشد طبیعتا می‌تواند مورد تایید باشد اما اگر آنچه که انسان را از روحیه انسانی، اخلاق، معنویت و توجه به دیگران بازدارد و حالت لهو و لعب برای انسان داشته باشد طبیعتا انسان را از خودسازی و جامعه‌‌‌سازی باز می‌دارد طبیعتا دیگر آن موسیقی برای انسان نمی‌تواند مورد تایید باشد.

 آیا باور دارید که هولوکاست اتفاق افتاده و ۶‌میلیون یهودی کشته شدند؟

مساله تاریخی یک مساله‌ای است که باید گذاشت کسانی که محقق و پژوهشگر هستند بررسی کنند. وقایع تاریخی را نمی‌شود از تاریخ حذف کرد. باید اجازه داد محققان و پژوهشگران این موضوعات را بررسی کنند. اما آیا اینکه در اروپا بگویند هر کس درباره هولوکاست تحقیق کند ما او را در دادگاه محکوم می‌‌‌کنیم، درست است؟ آیا این روش برخورد با تحقیق، پژوهش، علم‌‌‌افزایی و معرفت‌‌‌افزایی، منافات ندارد؟ باید گذاشت محققان، پژوهشگران و تاریخ‌‌‌دانان این موضوع را بررسی کنند. در تاریخ در مورد یک واقعه‌‌‌ای ادعایی شده است، یک نشانه‌‌‌هایی هم وجود دارد برای اینکه این اتفاق واقع شده است. اگر این اتفاق در عالم وجود دارد بگذارند راجع به آن تحقیق و پژوهش انجام شود و درست برای تمام عصرها و نسل‌‌‌ها مشخص شود.

 آیا جنابعالی از حق‌حیات اسرائیل حمایت می‌‌‌کنید؟

مردم فلسطین یک حقیقت هستند. حق مردم فلسطین یک حق واقعی است، مردمی که از خانه و کاشانه‌‌‌شان آواره شدند یک حقیقت و واقعیتی است که امروز دیده می‌شود. مردمی که در کشورهای همجوار همه آواره شدند و شهدای بسیاری دادند، غزه‌‌‌ای که امروز توسط دشمنان مردم فلسطین محاصره شده و تبدیل به یک زندان بزرگ شده است، این واقعیتی است که امروز وجود دارد.

آیا این درست است که مردمی از خانه و کاشانه خودشان بیرون رانده شوند و بیایند یک رژیمی را آنجا برپا کنند که اساس آن بر ظلم به مردم فلسطین قرار دارد؟ آنچه که ما بارها اعلام کردیم آن است که مردم فلسطین صاحب حق هستند و این حق آنها نباید ضایع شود. آنچه اعلام کردیم آن است که امروز آمریکایی‌‌‌ها دارند از یک رژیمی که کشور فلسطین را غصب کرده، حمایت می‌کنند. در زمان‌های مختلف آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نتوانستند با قراردادهای مختلفی مانند کمپ دیوید، شرم‌‌‌الشیخ و اسلو مساله فلسطین را حل کنند و این رژیم جعلی که امروز در فلسطین وجود دارد را بتوانند پایدارش کنند. این حقیقت را نتوانستند انکار کنند که بالاخره فلسطین دارای حق است. اما ما چه می‌‌‌گوییم؛ حرف جمهوری اسلامی چیست؟ شما دنبال نظر جمهوری اسلامی هستید. نظر جمهوری اسلامی نظری است که رهبری انقلاب اسلامی بارها اعلام کردند و آن این است که به آرای مردم مراجعه شود. مگر شما به دموکراسی معتقد نیستید؟ نظر مردم را بگیرند، یعنی نظر فلسطینی‌‌‌ها را، اعم از مسلمان، مسیحی، یهودی.

آرای هر کس که متعلق به سرزمین فلسطین است را بگیرند و یک نظام کاملا مبتنی بر دموکراسی و یک نظامی که مبتنی بر آرای مردم هست در سرزمین فلسطین شکل بگیرد تا به مساله فلسطین خاتمه داده شود. این راهکار فلسطین است، راهکار حل مسائل فلسطین کشتن مردم این کشور نیست، راهکار حل مشکل فلسطین دادن حق به مردم فلسطین اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی است. مگر شما بارها نمی‌‌‌گویید که ما به رای مردم معتقدیم، پس به رای مردم فلسطین مراجعه کنید.

اطلاع دارید که بحرین، سودان و امارات متحده عربی، اسرائیل را به رسمیت شناختند و دارای روابطی دیپلماتیک با این کشور هستند و گفته می‌شود که عربستان سعودی مذاکرات مستقیمی را با اسرائیل شروع کرده است. می‌‌‌خواستم نظر جنابعالی را در این خصوص بپرسم.

این کشورهایی که با رژیم صهیونیستی به دنبال عادی‌‌‌سازی هستند، می‌توانند مساله فلسطین را حل کنند؟ کسی که امروز با رژیم صهیونیستی دست داد در ظلم به مردم فلسطین شریک می‌شود. سوال ما این است آیا کاری که رژیم صهیونیستی علیه زنان و کودکان مردم فلسطین می‌کند ظلم است یا ظلم نیست؟ و اگر کسی او را در این ظلم تایید کرد کار درستی کرده یا کار غلطی کرده است؟ یا باید بگوییم رژیم صهیونیستی کاری که نسبت به فلسطین می‌کند ظلم است یا ظلم نیست.

امروز همه دنیا معتقدند آنچه رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین می‌کند و سرزمین‌‌‌های آنها را روز به‌روز بیشتر اشغال می‌کند، ظلم است. کسانی که امروز روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی‌سازی ‌‌‌می‌‌‌کنند در واقع از پشت به آرمان فلسطین خنجر زدند. به نظر من این عادی‌سازی روابط نه امنیت‌‌‌ساز برای رژیم صهیونیستی می‌شود و نه می‌تواند حق مردم فلسطین را ضایع کند و در بین مردم مسلمان بیشتر نفرت به وجود می‌‌‌آورد. بالاخره مردم در کشورهای مختلف حساب هستند یا حساب نیستند؟ این مردم نسبت به فلسطین می‌‌‌بینند که ظلم شده یا نه؟ تکلیف مردم چه می‌شود؟ ولو اینکه افرادی باشند که اقدامی در رابطه روابط خودشان با رژیم صهیونیستی انجام دهند. این عادی‌‌‌سازی می‌تواند ظلم را حل کند؟ ما معتقدیم عادی‌‌‌سازی رژیم صهیونیستی با کشورهای منطقه به هیچ عنوان نمی‌تواند آرمان فلسطین را کمرنگ کند، آرمان فلسطین آزادی قدس شریف و آزادی فلسطین است.

 آیا می‌‌‌خواهید مناسبات خودتان را مجددابا عربستان سعودی آغاز کنید و روابط خودتان را بهبود   ببخشید؟

ما گفت‌وگوهای منطقه‌‌‌ای را همواره در دستور کار قرار داده‌‌‌ایم. بنده اعلام کرده‌‌‌ام روابط ما بر اساس سیاست همسایگی است. ما می‌‌‌خواهیم با همسایگان خود ارتباط داشته و روابط‌‌‌مان حسنه باشد. با عربستان سعودی پنج دور مذاکره در کشور عراق و در بغداد انجام شده است. دور بعدی مذاکره هم ممکن است انجام شود. مسائلی وجود دارد که با گفت‌وگو و مذاکره میان ما و عربستان سعودی قابل حل است.

 می‌‌‌خواهید به نیویورک سفر کنید و در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کنید. بایدن در آنجا حضور خواهد داشت. آیا مایل به ملاقات با پرزیدنت بایدن هستید و به صورت رو در رو با ایشان ملاقات می‌‌‌کنید؟

برنامه‌‌‌ای برای ملاقات ندارم. فکر نمی‌‌‌کنم که چنین ملاقاتی پیش بیاید. من هیچ‌گونه برنامه‌‌‌ای برای ملاقات با ایشان ندارم و همچنان که در قبل هم اشاره کردم نه ملاقات و نه مذاکره را مفید فایده نمی‌‌‌بینم.

 موضوع را عوض کنیم در خصوص سوابق خودتان سوال کنم. شما دارای تحریم‌های اقتصادی هستید. اما تحریم‌های فردی هم علیه شما وجود دارند. شما در کمیسیون و کمیته‌‌‌ای عضویت داشتید که مسوول مجازات ۵‌ هزار نفر بود. آیا شما از این اقدام خودتان پشیمان هستید؟

نکته اول شما چه سندی دارید برای این موضوع؛ جز ادعایی که منافقین می‌کنند، نکته دوم اینکه من آن زمانی که ادعا شده است در جایگاه معاون دادستان بودم و امروز هم هر حقوقدانی که کمترین اطلاع را داشته باشد می‌‌‌داند که معاون دادستان چه وظایفی دارد و چه کارهایی انجام می‌دهد. من در تمام مسوولیت‌‌‌های حقوقی که در دستگاه قضایی داشتم همواره مدافع حقوق انسان‌‌‌ها بودم و هیچ زمانی از دفاع از حقوق مردم غافل نشدم و اما گروهی که امروز دارد این نوع مسائل را به جوامع مختلف گزارش می‌دهد اینها کسانی هستند که ۱۷‌هزار نفر را در کشور ما از کاسب، دانشجو، استاد دانشگاه، روحانی و امام جمعه و مسوولان مختلف تا رئیس‌جمهور و نخست‌‌‌وزیر را به شهادت رساندند. دستشان به خون ملت ایران و به خون مظلومان آغشته است و مستحق محاکمه هستند.

من این سوال را از آمریکا و اروپایی‌‌‌ها دارم که چرا به کسانی که خودتان آنها را در لیست تروریست‌‌‌ها ثبت کردید و در زمانی که رسما اعلام کردند رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر و ۱۷‌هزار نفر را در ایران به شهادت رسانده‌اند پناه دادید؟ آیا این موضوعات نباید مورد سوال قرار گیرند؟. آنچه من به عنوان یک مسوول قضایی در طول این مدت ۴۰ ساله در مسوولیت‌‌‌های مختلف قضایی داشته‌ام همواره دفاع از حقوق مردم بوده است.

جریان منافقین همان داعشی‌‌‌هایی هستند که امروز شما می‌‌‌بینید. داعش به کسی رحم می‌کند؟ آنها خون مردم، زن، مرد و کودک را در کوچه و بازار ریختند. امروز این داعشی که مردم می‌‌‌بینند همان جریان منافقینی است که دیروز در ایران خون می‌‌‌ریختند. آیا اگر امروز کسی در مقابل داعش بایستد و نسبت به حقوق مردم دفاع کند استحقاق تشویق و تایید دارد یا خدای ناکرده باید او را سرزنش کرد؟

 من یک ذره سردرگم و گیج شدم. من نمی‌‌‌دانم این گروهی که شما صحبت می‌‌‌کنید این اتهامات را انجام داده است!

هر کس که در ایران مرتکب جرم و جنایتی شده در دادگاه‌‌‌های رسمی مورد محاکمه قرار گرفته و به کیفر اعمال خود رسیده است و هر کدام از افرادی که مرتکب ترور و جنایت شده و در خانه مردم مواد منفجره انداختند نیز در دادگاه محاکمه شده و دادگاه هم به پرونده آنها برابر قانون رسیدگی کرده است. اصلا بحث عدد مطرح نیست هر کسی که در ایران چه آن روزها و چه امروز مرتکب جنایت شود یا کسی را بکشد یا اقدامات تروریستی انجام دهد مستحق رسیدگی است و وظیفه دادگاه هم رسیدگی به این مسائل هست. آنچه که در دادگاه‌ها مورد رسیدگی قرار گرفته دقیقا نسبت به جرائمی که هر فرد مرتکب بوده است. از ابتدا این‌گونه بوده و الان هم این‌طور است و بعد از این هم به این شکل خواهد بود. هر کس مرتکب جرمی شود برابر قانون رسیدگی می‌شود.

 آیا این درست است که پس از شهادت سردار سلیمانی وعده انتقام را دادید؟

گروه‌‌‌های تروریستی منطقه و کشورهای سوریه و عراق را ناامن کرده بودند و مردم نیز در مقابل گروه‌های تروریستی ایستادگی کردند. حاج قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم است. یعنی اگر امروز در دنیا بخواهیم یک نماد مبارزه با تروریسم معرفی کنیم حاج قاسم سلیمانی و آقای ابو مهدی المهندس به عنوان دو نماد مبارزه با تروریسم هستند و حقیقتا تلاش آنها و تلاش نیروهای سوری، عراقی و ایرانی در منطقه باعث امنیت شد. امروز اگر شاهد امنیت در عراق و سوریه هستید مرهون تلاش حاج قاسم سلیمانی است. آیا کسی که نماد مبارزه با تروریسم است باید مورد تشویق قرار گیرد یا ترور شود؟ کاری که آمریکایی‌‌‌ها یعنی دولت وقت و شخص ترامپ برای ترور آقای حاج قاسم سلیمانی انجام داد حقیقتا یک جنایت بود. آیا باید به این موضوع رسیدگی شود یا خیر؟ یعنی یک انسانی که او قهرمان مبارزه با تروریسم است آیا به این باید رسیدگی شود یا خیر؟ یا اینکه این ظلم به منطقه، ظلم به حاج قاسم، ظلم به تمام آزادی‌خواهان و کسانی که داعیه مبارزه با تروریسم در دنیا دارند، ظلم به آنها نیست؟

سوال این است آیا باید عدالت را دنبال کرد یا نه؟ و کسانی که مرتکب این جنایت و ظلم شدند آیا باید مورد پیگیری قانونی قرار بگیرند یا نه؟ آنچه که ما به عنوان جمهوری اسلامی آن را دنبال می‌‌‌کنیم و دنبال خواهیم کرد اجرای عدالت است. حتما باید اجرای عدالت را در مورد جنایتی که ترامپ و همدستانش نسبت به ترور یک انسان مجاهد و مبارز که نقش بزرگی در امنیت منطقه داشت دنبال کرد و ما مصمم به اجرای عدالت یعنی رسیدگی به ترور حاج قاسم سلیمانی هستیم.

من در سفر به عراق در کسوت رئیس قوه قضائیه با رئیس دادگاه عالی عراق صحبت کردم و از آنها خواستم که مساله را به صورت جد دنبال کنند و بعد از آن هم که در کسوت رئیس‌جمهور قرار گرفتم باز هم گفتم باید کار از طریق دادگاه عالی عراق و مراجع و مسوولان قانونی در دنیا دنبال شود. ما رسیدگی به این جنایت را هرگز به بوته فراموشی نخواهیم سپرد و کار را دنبال خواهیم کرد.

 از نظر شما شامل ترور هم می‌شود؟

ترور حاج قاسم سلیمانی تروری دولتی بود. دیدید که آقای ترامپ رسما گفت من دستور ترور را دادم. آیا نباید کسی که خودش دستور ترور داده مورد رسیدگی قرار بگیرد؟ چرا شخصیت مجاهدی مثل حاج قاسم سلیمانی را ترور کرده است.

 منظور شما از عدالت چیست. چشم در برابر چشم یعنی ترور در برابر ترور؟

من نکته آن را بگویم. جمهوری اسلامی ایران آنقدر شهامت دارد که رسما عین‌‌‌الاسد را که زد اعلام کرد. در هر جای دنیا ما اقدامی کردیم اعلام می‌‌‌کنیم و این شهامت را داریم. ما از نوع اقداماتی که امروز آمریکایی‌‌‌ها و رژیم صهیونیستی در دنیا و منطقه انجام می‌دهند و باعث ناامنی می‌شود را انجام نمی‌‌‌دهیم. جمهوری اسلامی ایران آنقدر شهامت داریم که اگر عین‌‌‌الاسد را می‌‌‌زند یا از حزب الله لبنان حمایت می‌کند رسما ا علام می‌کند ما که ابایی از این قضیه نداریم. ما باید مساله ترور شهید حاج قاسم سلیمانی را تا اجرای عدالت دنبال کنیم.

 می‌توانید در مورد وضعیت زنان در ایران توضیحاتی را ارائه کنید. آیا محدودیت‌ها نسبت به زنان تشدید شده و آنها تحت فشار قرار گرفته‌‌‌اند؟

هر کسی در زندگی اجتماعی خود و همچنین کشورهای مختلف دیدگاه‌ها، قوانین و مقرراتی دارند. مردم مسلمان و زنان و دختران ما یک اخلاق و روحیه بسیار ریشه‌‌‌دار، تمدنی و فرهنگی دارند که این هم مربوط به امسال و پارسال و ۴۰ سال قبل و ۱۰۰ سال قبل نیست.در واقع می‌شود گفت صدها سال مردم این مرز و بوم با حجاب، عفت و با رعایت حریم‌‌‌های لازم زندگی کرده‌اند. این موضوع مربوط به این ۴۰ سال هم نیست. شما اگر تاریخ ملت ایران را درست مطالعه کنید می‌بینید که سال‌ها و قرن‌ها زنان ما با اخلاق عفیفانه زندگی کرده‌اند و این موضوع مربوط به الان نیست. الان هم این روحیه را مردم عزیز ما و زنان و دختران ما دارند و بنابراین خودشان همواره به عنوان یک امر خودجوش آن را رعایت می‌کنند.اصلا کسی به آنها یاد نداده و تکلیف شخصی هم نکرده، بلکه خودشان را مقید می‌‌‌دانند. این باورهای مردم است شما ببینید زندگی مردم این مرز و بوم همواره این‌طور بوده یعنی در باور و اعتقادشان این قضیه ریشه دارد.آنچه مسلم است اینجا کسی نسبت به زندگی خصوصی مردم کاری ندارد و به هیچ عنوان تعرضی نسبت به زندگی خصوصی افراد ندارند. در مسائل اجتماعی هم مردم خودشان رعایت می‌کنند یعنی می‌‌‌دانند قانونی وجود دارد و به این قانون همه پایبند هستند. اگر در مواردی هم خلاف قانون دیده شود تاکید شده که به هیچ عنوان کسی حق ندارد که برخوردهای فراقانونی و خلاف مقررات داشته باشد.

 در دولت شما امکان حضور زنان در ورزشگاه‌‌‌ها به وجود آمد. به نظر می‌رسد قدری قوانین را نرم‌‌‌تر کردید.

زنان ما در ورزش حضور دارند و می‌‌‌بینید در حوزه‌‌‌های مختلف ورزشی به صورت فراوان وقتی دختران و زنان ما افتخار می‌‌‌آفرینند سرود جمهوری اسلامی نواخته می‌شود. در مسائل اجتماعی فراوانی زنان حضور دارند، در حوزه علم و تعلیم و تربیت حضور دارند. اشاره کردید به خانواده خودم؛ تمام اعضای خانواده ما دختران ما و همسر بنده در مسائل اجتماعی و علمی ایفای نقش می‌کنند و در دانشگاه‌ها حضور دارند. زنان امروز در جامعه اسلامی نقش‌آفرین هستند. به نظرم بعضا شاید بعضی‌‌‌ها از این نقش‌‌‌آفرینی زنان ما عصبانی هستند.

رئیسی و بایدن در نیویورک دیدار می‌کنند؟

چرا روحانی به تماس ترامپ پاسخ نداد؟

وزیر امورخارجه پاکستان با ظریف دیدار کرد

تکرار ادعای فرانسه درباره تعلل ایران در حصول توافق وین

کنعانی: احتمال گفتگو درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در نیویورک وجود دارد

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *