پزشکی

پیشگیری از فرسودگی خانوادگی در دوران شیوع کرونا

فرسودگی خانوادگی

بعد از چند ماه در خانه ماندن به دلیل همه گیری ویروس کرونا خیلی از خانواده ها به خاطر وقت گذراندن بیش از اندازه با هم دچار فرسودگی و مشکلاتی می شوند .شاید خیلی از افراد شغلشان را از دست داده باشند یا مجبور باشند به صورت دورکاری در خانه کار کنند .خیلی از بچه ها مدرسه نمی روندو زن و شوهر و فرزندان ۲۴ ساعته پیش هم هستند .در این مقاله می خواهیم ببینیم چطور می توانیم در دوران کرونا از فرسودگی خانوادگی جلوگیری کنیم.

فرسودگی خانوادگی چیست؟

از کجا می توانیم بفهمیم که دچار فرسودگی خانوادگی شده ایم؟ دکتر پاون مادان (panan madan)روان شناس کودکان می گوید:که برای پاسخ به این پرسش ها ،باید به دنبال سه نشانه بگردید:

.احساس خستگی مفرط روحی یا جسمی.

.ناتوانی در انجام کارهای معول .

.زود کلافه شدن.

اینها علائمی هستند که در حال حاضر ،شاید افراد زیادی آنها را تجربه کنند،یا اینکه همه خانه هستند و به نظر می رسد وقت کافی دارند اما خستگی مفرط تبدیل به پدیده ای رایج شده است.

در واقع دکتر مادان می گوید:(با اینکه داده های شفافی نداریم ،نظر سنجی ای که در سال ۲۰۱۸ در آمریکا انجام شد نشان می دهد که نیمی از والدین دچار فرسودگی هستند و این مشکل قبل از همه گیری کرونا وجود داشته است.)

با توجه به اینکه این روزها خانواده ها بیشتر باهم وقت می گذارند منطقی است که این میزان از فرسودگی به خصوص برای تک فرزندان افزایش یافته باشد.

فشار بیشتر بر تک‌فرزندان

برای تکنولوژی هایی که کار می کنند و حالا دیگر کمک هایی را دریهفت نمی کنند که معمولاًبرای مراقبت از فرزندان ،این همه گیری باعث شده است که وقت کمتری برای خودشان داشته باشند.

پریاری کونلون(Prairie Conlon) کارشناس سلامت  روان و مدیر کلینیک سرتاپت می گوید:(در خانواده های دو فرزندی تقسیم کار باعث می شود که کمی بار کاری پدر و مادر کمتر شود ،اما در خانواده های تک فرزندی یک نفر باید همه کارها را انجام دهد و به دوش بکشد .این موضوع مسلماً باعث می شود که فرسودگی سریع تر اتفاق بیفتد. یکی از اولین نشانه های فرسودگی کمتر شدن صبر و تحمل است .اگر احساس کردید که کمتر حوصله فرزندانتان در خانه سر میرود به احتمال زیاد دچار فرسودگی شده اند.

او همچنین می گوید عوامل دیگری هم می تواند در فرسودگی خانوادگی نقش داشته باشد ،عواملی مانند مشکلات کاری همچنین اینکه بقیه اعضای خانواده چطور با در خانه ماندن کنار می آیند و هم در این موضوع تاًثیر گذار است.

فرسودگی خانوادگی و روابط عاشقانه

قرنطینه خانگی پیش از همه می تواند بر روابط عاطفی زوج ها اثر بگذارد.نظر سنجی که به تازگی در مقاله ای در فوریز منتشر شد نشان میدهد که فقط ۱۸ درصد از شرکت کنندگان بعد از شروع  همه گیری ویروس کرونا از روابط عاشقانه شان راضی بودند .در چین به محض بازگشایی دفاتر ازدواج ،تعداد بی سابقه طلاق ثبت شد.

وقتی در رابطه یکی از دو طرف احساس فرسودگی کند ،دیگری می تواند به او کمک کند .اما وقتی هر دوو دچار فرسودگی شوند به سختی می توانند با هم ارتباط برقرار کنند و حال همدیگر را بهتر کنند .تاًثیر این فسردگی بر ازدواج و روابط عاشقانه بخشی از آسیب های جانبی ویروس کرونا است.

در دوره ای که استرس زیاد می شود شاید باهم در خانه ماندن فکر خیلی خوبی نباشد،زیرا در چنین شرایطی ،فرد گاهی نیاز به تنهایی داشته باشد تا بتواند ذهنش را آرام کند و انرژِی لازم برای ترمیم ازدواج را به دست آورد.

آیا کودکان نیز دچار فرسودگی می‌شوند؟

کودکان نیز فرسودگی را تجربه می‌کنند

فقط بزرگسالان،والدین و زوج ها نیستند که از خانه ماندن آسیب می بینند فرسودگی در کودکان اغلب خود را به شکل اضطراب ،تحریک پذیر شدن عملکرد تحصیلی ضعیف یا جدا شدن از هم سن و سالان و نداشتن علاقه به بازی نشان می دهد.

نظرسنجی ای که به تازگی در ایتالیا انجام شده است،نشان می دهد که قرنطینه بر روحیه و سلامت روان کودکان تاًثیر می گذارد و باعث شده است مضطرب تر و عصبی تر شوند و مشکلات خواب پیدا می کنند .خیلی از آنها هم از نظر رشدی تحلیل رفته اند.

شاید نوجوانان در مقایسه با کودکان بیشتر دچار افسردگی می شوند :زیرا عملکرد تحصیلی و رابطه با هم سن و سالان برای آنها مهمتر است و احتمال درگیری با والدین بیشتر است.

چطور می‌توانیم اثر فرسودگی را در خانواده کم کنیم؟

فقط به خاطر اینکه خیلی از افراد دچار فرسودگی می شوند دلیل نمی شود که نتوانیم کمکی برای رفع این مشکل انجام دهیم .دکتر مادان معتقد است که با ایجاد تعادلی بهتر بین زمان هایی که به خانواده اختصاص می دهیم تا زمانی که به خودمان می توانیم از افسردگی جلوگیری کنیم.

او توصیه می کند که والدین در مواجهه با کودکانی که به خاطر قرنطینه دچار فرسودگی شده اند ،بهتر است از تشویق و تقویت مثبت استفاده کنند نه تنبیه داشتن برنامه ای منظم برای خواب،غذا خوردت،مطالعه و کتاب خوانی می تواند به کودکان کمک کند تا خود را برای فعالیت های روزانه آماده کنند و از مشاجره بپرهیزند.

والدین چطور می‌توانند احساس فرسودگی‌شان را مدیریت کنند؟

با انجام فعالیت‌های متنوع از فرسودگی جلوگیری کنید

پدر و مادر ها باید از روش های مدیریت استرس در خانه و محل کار استفاده و تلاش کنند تا تعامل بهتری بین کار و زندگی ایجاد کنند.

زن و شوهر ها با تقسیم وظایف می توانند به هم کمک کنند تا بار زندگی شان کمتر شود و بتوانند وقت بیشتری برای خود داشته باشند و گاه به گاهی بتوانند از مسئولیت خانه و زندگی فاصله بگیرند.

کونلون پیشنهاد می دهد که بهتر است بعضی اوقات با همسرتان به پیاده روی بروید یا از او بخواهید که کمی از مسئولیت های شما را بر عهده بگیرد تا بتوانید ساعاتی در آرامش کتاب بخوانید یا به موسیقی گوش کنید او می گوید که داشتن چنین فرصت هایی هر چند که کوتاه باشند می تواند تاًثیر زیادی در سلامت روحی زوج ها داشته باشد .در مورد کودکان هم سعی کنید فعالیت های متنوع در برنامه شان قرار دهید مثلاً آنها را برای دوچرخه سواری به پارک ببرید.

چه زمانی باید کمک بخواهیم؟

باید به این نکته توجه داشته باشیم که کمی احساس خستگی و کلافگی کردن یا مدام عصبانی بودن تفاوت دارد . اگر علائم فرسودگی جدی هستند حتماً از مشاور کمک بخواهید .داشتن مشاوره فردی یا خانوادگی در چنین دورانی می تواند بسیار مفید باشد.

دکتر مادان می گوید:(فرزند پروری کار آسانی نیست به خصوص زمانی که فرسودگی ناشی از کرونا نیز به والدین و فرزندان فشار بیاورد .من به والدین توصیه می کنم مراقب خودشان باشند ،نه تنها به خاطر خودشان بلکه به خاطر سلامت روحی فرزندانشان و برای اینکه بتوانند الگوی خوبی برای آنها باشند.)

مهم ترین کار این است که مواظب خودتان باشید زیرا خانواده تان این روزها بیشتر از همیشه به شما نیاز دارند فعالیت هایی انجام دهید که حالتان را بهتر کند فعالیت های ساده و بی خطری مانند کتاب خواندن ،فیلم دیدن ،گوش دادن به موسیقی ،صحبت کردن تلفنی با دوستان و پرورش گل و گیاه می تواند مفید باشد.

به هر حال انسان ها متفاوت هستند و راه هایی زیادی برای خوب کردن حال خودمان و دیگران وجود دارندشما چطور؟ آیا شما هم دچار خستگی مفرط و فرسودگی شده اید ؟چطور در این روزهای سخت حال خودتان و خانواده تان را بهتر می کنید؟همیشه شنیدن نظریات برای ما و خوانندگان دیگر مفید و ارزشمند است.

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *