علمی

کشف جدید و عجیب دانشمندان: بزرگ ترین کوسه جهان گوشتخوار نیست

مطالعات نشان می‌دهد کوسه نهنگ ها مواد مغذی را از جلبک هایی استخراج می‌کنند که هنگام شکار طعمه های کوچک می‌بلعند.

با بیش از ۹.۵ متر طول و ۱۸.۵ تن وزن، شاید فکر کنید بزرگ ترین کوسه جهان حتما یک شکارچی وحشی است. اما یک بررسی جدید نشان داده که کوسه نهنگ ها گوشتخوار نیستند و در واقع مواد مغذی را از جلبک هایی استخراج می‌کنند که هنگام شکار طعمه های کوچک بلعیده اند.

دکتر مارک میکن، زیست شناس موسسه علوم دریایی استرالیا می‌گوید: «این کشف جدید باعث می‌شود درباره همه چیزهایی که فکر می‌کردیم کوسه نهنگ ها می‌خورند تجدیدنظر کنیم. و البته کارهایی که در اقیانوس آزاد انجام می‌دهند.»

مطالعات نشان می‌‌دهند بزرگ ترین کوسه جهان گوشتخوار نیست

این یافته جدید کوسه نهنگ را به بزرگ ترین جانور همه چیزخوار جهان تبدیل می‌کند. همه چیز خوار موجودی است که گیاهان و حیوانات را می‌خورد. همه چیز خواران بخش مهمی از زنجیره غذایی را ایفا می‌کنند. مجموعه‌ای از جانداران که انرژی و مواد مغذی را برای سایر موجودات تولید می‌کنند.

دکتر میکن می‌گوید: «روی زمین همه حیوانات خیلی بزرگ همیشه گیاهخوار بوده‌اند. اما همیشه فکر می‌کردیم در دریا حیوانات خیلی بزرگ مثل نهنگ ها و کوسه نهنگ ها یک پله بالاتر از زنجیره غذایی از حیواناتی شبیه میگو و ماهی های کوچک تغذیه می‌کنند.»

او ادامه می‌دهد: «با تحقیقات جدید مشخص شد سیستم تکامل در خشکی و آب آنقدرها هم متفاوت نیست.»

مطالعات نشان می‌‌دهند بزرگ ترین کوسه جهان گوشتخوار نیست

با مطالعه ایزوتوپ های موجود در بافت کوسه، محققان همچنین توانستند بررسی کنند که این حیوانات از چه چیزی برای انرژی و رشد خود استفاده می‌کنند.

دکتر اندی رِویل، بیوژنوشیمی‌دان آلی اقیانوس‌ ها و اتمسفر می‌گوید: «چیزی مثل کوسه نهنگ با دهان باز در آب شنا می‌کند و چیزهای مختلفی را می‌بلعد. اما نمی‌دانیم چه مقدار از آن توسط حیوان استفاده شده و چقدر مستقیما از انتهای دیگر خارج می‌شود.»

مطالعات نشان می‌‌دهند بزرگ ترین کوسه جهان گوشتخوار نیست

تجزیه و تحلیل مدفوع نهنگ ها نشان داد که این موجودات عظیم الجثه با آنکه از کریل ها (موجود سخت پوستی با ظاهری همچون میگو) تغذیه می‌کنند، مقدار زیادی از آن را متابولیزه نمی‌کنند.

این یافته‌ها به این معنی است که کوسه نهنگ به عنوان بزرگ ترین جانور همه چیز خوار جهان رسما از خرس کودیاک (خرس قهوه ای آلاسکا)‌ پیشی گرفته است.

منبع:روزیاتو

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *