دسته‌بندی نشده

گلهای خانگی مقاوم برای باغچه؛ معرفی ۲۷ گل زیبا و ماندگار

معرفی انواع گلهای خانگی مقاوم

تصور کنید هوا عالی و آفتابی است، نسیم خنکی می‌وزد، پرنده‌ها می‌خوانند و شما حوصله باغبانی ندارید. در چنین روزی، فقط می‌خواهید در باغچه‌تان بنشینید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید و البته زیبایی باغچه بستگی به انواع گل و گیاه هایی دارد که در آن می‌کارید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با گلهای خانگی مقاوم برای باغچه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

اولین گام برای داشتن باغچه‌ای زیبا انتخاب گیاهانی است که در آن می‌کارید. بهتر است گلهایی در باغچه بکارید که مقاوم باشند و آفت‌ها به آنها آسیب نرسانند. مطمئنا نمی‌خواهید نگران هرس‌کردن باشید و دوست ندارید بعد از پایان فصل شکوفه‌زنی، گیاهان را از باغچه درآورید و به اتاق بیاورید. خوب می‌دانید چه می‌خواهید؛ اما آیا درباره اینکه باید از کجا شروع کنید و چه گیاهانی بکارید، چیزی می‌دانید؟ در این مقاله انواع مختلفی از گلهای خانگی مقاوم و گلهای باغچه‌ای را به شما معرفی خواهیم کرد که کاشت و نگهداری‌شان آسان است و زیبایی باغچه‌تان را دوچندان می‌کنند.

۱. شاه‌اشرفی؛ از گلهای خانگی مقاوم

شاه اشرفی یکی از انواع گلهای خانگی مقاوم است

نام لاتین گل شاه‌اشرفی کاسموس به‌معنای هارمونی یا نظم کیهانی است. به‌خاطر گلبرگ‌های منظمش، کشیشی مکزیکی این نام را برای آن انتخاب کرد. آنها به‌راحتی در آفتاب کامل و نیمه‌سایه رشد و دانه‌افشانی می‌کنند؛ بنابراین از بهار تا پاییز شکوفه می‌زنند.

۲. سوسن پلانتین

سوسن پلانتین یکی از انواع گلهای خانگی مقاوم برای باغچه است

این گیاه چندساله در انواع مختلف آب‌و‌هوا و خاک رشد می‌کند و نیاز چندانی به نگهداری و مراقبت ندارد. فقط بدانید که سوسن چندساله حلزون‌ها را به خود جذب می‌کند.

۳. فاوانیا (گل صدتومانی)؛ از گلهای خانگی مقاوم

گل صدتومانی گلی مقاوم و ماندگار

این گلها عمری بسیار بسیار طولانی دارند. فاوانیا می‌تواند دهه‌ها در نقطه‌ای شکوفه بزند. آنها در مقابل خشکی و حشرات مقاوم‌اند. البته مورچه‌ها را به خود جذب می‌کنند؛ ولی این حشرات آسیبی به فاوانیا نمی‌زنند. بعد از کندن فاوانیا، برای خلاص‌شدن و از بین بردن حشرات فقط کافی است غنچه گل را در آبی فروببرید که با کمی صابون مخلوط شده است.

۴. نرگس زرد

نرگس زرد از انواع گلهای خانگی مقاوم باغچه ای است

باغبان‌ها عاشق این گلهای خانگی مقاوم کوتاه‌اند؛ زیرا آنها برای موش‌ها و موش‌های کور سمی‌اند. این گلها هرساله به باغچه شما برمی‌گردند و به‌راحتی تکثیر می‌شوند.

۵. گل مخروطی؛ از گلهای خانگی مقاوم

گل مخروطی از گلهای مقاوم برای باغچه است

گلهای مخروطی با شاخه‌های بلند به‌شدت سرسخت و دربرابر خشکی مقاوم‌اند. آنها در رنگ‌های متنوع صورتی و بنفش کاشته می‌شوند. محبوب‌ترین نوع آنها، گل مخروطی بنفش است.

۶. برگ‌گیلاسی

برگ‌گیلاسی از گلهای مقاوم است
شهرت برگ‌گیلاسی به برگینه‌های زیبایش است که از قرمز پررنگ تا طلایی روشن تا سبز لیمویی متنوع‌اند. اینها گلهای باغچه‌ای مقاوم و چندساله‌ای هستند که سالانه گل می‌دهند.

۷. علف موندو سیاه

علف موندو سیاه از گلهای مقاوم باغچه است

این گیاه برای باغچه فوق‌العاده است. برگ‌های علف‌مانند چندساله آن فقط تا حدود ۲۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند.

۸. ادریسی؛ از گلهای خانگی مقاوم

ادریسی از انواع گلهای مقاوم برای خانه و باغچه است

بعضی از انواع ادریسی‌ها برای رشد در باغچه‌های گلدانی عالی‌اند.

۹. فرفیون

فرفیون از انواع گلهای خانگی مقاوم است

شهرت این گیاه به مقاوم‌بودن آن دربرابر حلزون‌ها است و ریشه‌هایش برای موش‌های کور سمی‌اند. این گیاه در رنگ‌های متنوعی مانند بنفش، طلایی یا آبی شکوفه می‌زند.

۱۰. آرالیای ژاپنی یا تار عنکبوت

آرالیای ژاپنی از انواع گلهای خانگی مقاوم است

آرالیای ژاپنی در قسمت‌های تاریک باغچه یا ایوان سرپوشیده به‌خوبی رشد می‌کند و به فضاهای تاریک روشنی می‌دهد. این گیاه به‌دلیل داشتن قسمت‌های سفیدرنگ روی برگ‌هایش که مانند تار عنکبوت‌اند، به تار عنکبوت هم شهرت دارد.

۱۱. شقایق نعمانی

شقایق نعمانی یکی از انواع گلهای باغچه ای است

این گل از انواع گلهای خانگی مقاوم است که روی زمین را می‌پوشاند و شبیه گل مروارید است. بعد از اینکه این گل‌ها شکوفه زدند، دیگر نیازی نیست نگران ریزش گلبرگ‌هایشان باشید؛ زیرا برگ‌های این گل برخلاف گل مروارید نمی‌ریزند.

۱۲. شمشاد ژاپنی؛ از گلهای خانگی مقاوم

شمشاد ژاپنی از گلهای خانگی مقاوم است

برگ‌های درخشان این گیاه با رگه‌های طلایی‌رنگشان برای قسمت‌های سایه باغچه ضروری‌اند. این گل در تاریکی هم زیبا به نظر می‌رسد و می‌تواند قسمت‌های شمالی باغچه را حتی در سایه‌ترین بخش‌ها بپوشاند.

۱۳. بلوبل؛ از گلهای خانگی مقاوم

بلوبل گلی مقاوم است که به‌خودی خود بومی می‌شود

بلوبل این قابلیت را دارد که به‌خودی‌خود بومی شود و می‌تواند به‌راحتی همه باغچه‌های کوچک را بپوشاند؛ بنابراین بهتر است این گل برای باغچه‌های بزرگ‌تر استفاده شود تا بتواند فضای زیادی را دربربگیرد.

۱۴. دانه‌برفی

گل برفی از انواع گلهای خانگی مقاوم است

گل برفی به‌راحتی رشد می‌کند و در زمستان شکوفه می‌زند. آنها معمولا زیر درختان و بوته‌زارها رشد می‌کنند.

۱۵. اسپیره (فرش جادویی)

اسپیره یکی از انواع گلهای خانگی مقاوم و باغچه ای است

اسپیره با برگ‌های کوتاه برای گلدان‌های باغچه‌ای عالی است. فقط به یاد داشته باشید که این گیاه در زمستان برگ‌هایش را از دست می‌دهد، اما دوباره در بهار شکوفه می‌زند.

۱۶. گل عنکبوتی

گل عنکبوتی از گلهای خانگی مقاوم و آفتاب‌دوست است

شاخه‌های خارمانند گل عنکبوتی آن را به گلی منحصربه‌فرد در میان گلهای خانگی مقاوم تبدیل کرده‌اند. این گل که سریع رشد می‌کند و بلندی آن به ۱٫۵ متر هم می‌رسد، گلی چندساله و آفتاب‌دوست است. می‌توانید آن را در گلدان‌های باغچه‌ای بزرگ هم پرورش دهید.

۱۷. برگ‌نقره‌ای؛ از گلهای خانگی مقاوم

برگ نقره‌ای گیاهای مقاوم برای باغچه است

این گیاه یخی‌مانند در مناطق آفتابی رشد می‌کند؛ اما می‌تواند سایه را نیز تحمل کند. در نقاط سایه، برگ‌های نقره‌ای‌رنگ آن بیشتر به سبز ـ خاکستری متمایل می‌شوند.

۱۸. رز ناک‌آوت

رز ناک آوت از عنوان گل رز و مناسب فضای باغچه است

گل رز ناک‌آوت در رنگ‌های سفید، صورتی و قرمز موجود است. این گل بسیار مقاوم است و به‌صورت بوته‌ای رشد می‌کند و برای باغچه عالی است. این گل امتحان خود را دربرابر آفت‌ها به‌خوبی پس داده‌ است. می‌توانید انواع تک‌شکوفه یا دوشکوفه آن را پیدا کنید.


۱۹. دم‌موشی قفایی یا بوته‌پروانه‌ای

دم‌موشی از انواع گلهای خانگی مقاوم است

این گیاهِ عاشق آفتاب یکی از ماندگارترین بوته‌هایی است که می‌توانید پیدا کنید. آنها به حشرات و خشکی مقاوم‌اند و در رنگ‌های متنوع تابستانی وجود دارند. این بوته در پاییز مدام شکوفه می‌دهد و پروانه‌ها را به خود جذب می‌کند.


۲۰. دانه قناری کوهستانی یا علف روبانی

دانه قناری کوهستانی از انواع گلهای خانگی مقاوم است

این گیاه برگ‌شمشیری رنگارنگ برای پوشش زمین عالی است؛ زیرا به‌راحتی پخش می‌شود. آنها هم در آفتاب و هم در سایه به‌خوبی رشد می‌کنند؛ اما عاشق رطوبت‌اند. آنها که گاهی مانند مرز باغچه عمل می‌کنند، پلی زیبا بین علف و باغچه تشکیل می‌دهند. برای اینکه جلوی رشدشان را بگیرید، فقط کافی است خندقی حفر کنید.

۲۱. مروارید شستا

گل مروارید شستا یکی از نمونه‌های گلهای خانگی مقاوم است

گل مروارید شستا از گلهای خانگی مقاوم است که به‌راحتی رشد می‌کند و چندان هم به مراقبت نیاز ندارد. این گل چندساله کلاسیک گلبرگ‌های سفید دارد و تا اوایل پاییز دوام می‌آورد. مروارید خاک زهکشی‌شده را ترجیح می‌دهد. می‌توانید این گلها را در اندازه‌های مختلف انتخاب کنید. گلهای کوتاه‌تر برای مرز باغچه مناسب‌ترند و گلهای بلندتر در پس‌زمینه زیباتر جلوه می‌کنند.

۲۲. شمعدانی چندساله؛ از گلهای خانگی مقاوم

گل شمعدانی گلی زیبا و ماندگار برای باغچه است

این گل برای مرز باغچه عالی است. شکوفه‌زنی این گلهای خوش‌‌رنگ در اواخر بهار آغاز می‌شود و چند ماه طول می‌کشد. این گل به خرگوش‌ها مقاوم است و پروانه‌ها را به خود جذب می‌کند.

۲۳. سرخس باریک‌هاگدان

سرخس باریک‌هاگدان مناسب برای قسمت‌های تاریک‌تر باغچه

این گیاه برای قسمت‌های سایه باغچه عالی است. سرخس‌های باریک‌هاگدان بسیار متنوع‌اند و در اندازه‌های کوتاه و بلند وجود دارند.

۲۴. پونه‌سا؛ از گلهای خانگی مقاوم

پونه‌سا از گلهای خانگی مقاوم است

پونه‌سا شاخه‌هایی پوشیده از گلهای آبی دارد که از اوایل بهار تا پاییز می‌رویند. این گیاه سریع رشد می‌کند و قد می‌کشد؛ پس باید فضای کافی برای گسترش داشته باشد. این گیاه در آفتاب و نیمه‌سایه رشد می‌کند و پروانه‌ها و مرغ‌های مگس‌خوار را به خود جذب می‌کند.

۲۵. اشرفی

اشرفی یکی از انواع گلهای خانگی مقاوم است

اشرفی‌ها شبیه گل مرواریدند و در رنگ‌های مختلف شکوفه می‌دهند: رنگ‌هایی مانند زرد، صورتی، قرمز یا دورنگ. گلها از اوایل تا اواسط تابستان شکوفه می‌زنند. آنها پرنده‌ها و پروانه‌ها را به خود جذب می‌کنند و تا حدود یک متر قد می‌کشند.

۲۶. کوکب کوهی

گل کوکب کوهی از سری گلهای خانگی مقاوم است

کوکب کوهی در تابستان فوق‌العاده است. از تیر تا اواخر شهریور شکوفه می‌زند و پروانه‌ها را به خود جذب می‌کند. آنها را در قسمت‌های آفتابی باغچه بکارید و شکوفه‌های اضافی را هرس کنید تا بیش‌ازاندازه گل ندهند.

۲۷. ناز

گل ناز از سری گلهای خانگی مقاوم و ماندگار است

شاخه‌های بلند و گل‌دار ناز در تابستان و پاییز فوق‌العاده زیبا می‌شوند. ناز دربرابر خشکی مقاوم است و به مراقبت چندانی نیاز ندارد. گلبرگ‌های ضخیم، شاخه‌های محکم و گلهای بزرگ آن تماشایی‌اند، به‌ویژه اگر به‌صورت گروهی کاشته شوند.

لوازم ضروری باغبانی را اینجا با تخفیف شگفت‌انگیز بخرید

کتاب الکترونیکی

  • قالب فایل PDF
   تعداد صفحه ۱۷۰
   سال انتشار ۱۳۹۹
   ناشر تیم تحریریه چطور
   تعداد فایل ۱ فایل PDF
  پکیج ۹ ایدهٔ کسب‌وکار ثروت‌آفرینی با سرمایه کم

  کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

  به مدت محدودبا تخفیف ۵۰٪

مشاهده کتاب الکترونیکی
منبعenglishgardenscountryliving

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *