دسته‌بندی نشده

۳۱ ایده جذاب برای سرگرمی زنان خانه دار مدرن

سرگرمی زنان خانه دار

۱. به گروه‌های هنری و فرهنگی بپیوندید

شرکت در کلاس‌های هنری مانند نقاشی، تئاتر یا هرچیز دیگری کمکتان می‌کند روحیه‌تان را شاداب و باطراوت نگه دارید و اوقات معمولی زندگی را کمی رنگی‌تر و جذاب‌تر کنید.

سرگرمی زنان خانه دار - کلاس هنری

قرار نیست اسکار بگیرید یا سیمرغ جشنواره فجر را از آن خود کنید. کافی است به مؤسسه‌ای فرهنگی و هنری بروید و در کلاس‌هایی مانند بازیگری یا شعرخوانی یا هر چیز دیگری در زمینه فرهنگ و هنر شرکت کنید. این کلاس‌ها متنوع و مفرح‌اند و ضمن اینکه کمکتان می‌کنند لحظاتی خاص و تازه را تجربه کنید، دوستان تازه‌ای برایتان به ارمغان می‌آورند و ساعاتی سرگرم‌کننده برایتان رقم می‌زنند.

۲. دوچرخه‌سواری کنید

دوچرخه‌سواری بلدید؟ عالی است. اگر هم هنوز یاد نگرفته‌اید، اصلا نگران نباشید. هیچ سخت نیست. کمی تمرین کنید و یاد بگیرید و بعد دوچرخه‌تان را بردارید و صبح‌ها یا هر زمان مناسب دیگری رکاب بزنید. دوچرخه‌سواری، هم ورزش است و هم تفریح. حتی می‌توانید به گروه‌هایی بپیوندید که به‌طور دسته‌جمعی دوچرخه‌سواری می‌کنند. روحیه‌تان با این کار تقویت می‌شود، سرگرمی به زندگی‌تان راه می‌یابد و البته، خوش‌اندام می‌شوید و ورزش می‌کنید.

۳. در دل طبیعت چادر بزنید

سرگرمی زنان خانه دار - در دل طبیعت چادر بزنید

تورها و گروه‌هایی هستند که در دل طبیعت چادر می‌زنند و به‌اصطلاح به کمپینگ می‌روند. در این گروه‌ها عضو شوید و مقصدی متنوع و جذاب انتخاب کنید؛ مثلا کمپینگ در کویر یا دل جنگل و خوابیدن زیر سقف آسمان می‌تواند یکی از ناب‌ترین تفریحات برای شما باشد. شاید زندگی برای بانویی خانه‌دار کمی یکنواخت شود. مسئولیت‌های تکراری روزانه گاهی خسته‌کننده می‌شوند. با کاری مانند کمپینگ از کسالت روزمرگی‌ها دور خواهید شد.

درست است که بعد از بازگشت از این سفر حسابی به حمام نیاز دارید و کمی خسته‌اید، به‌جایش روحیه‌تان تقویت می‌شود و حال دلتان خوب. کمپینگ را به‌عنوان سرگرمی زنان خانه دار فراموش نکنید. زدن به دل طبیعت همیشه لذت‌بخش است.

۴. مهارت‌های موردعلاقه‌تان را پیگیری کنید

بیشتر سرگرمی‌ها مبتنی بر فعالیت‌های جسمانی‌اند؛ اما نباید مغز را فراموش کرد. این روزها که دوره‌های آموزشی فراوانی وجود دارند، یادگیری اصلا دشوار نیست. با ثبت‌نام در کلاسی آموزشی، هم سرگرم شوید و هم چیزی به دانسته‌هایتان اضافه کنید.

دیگر این به شما وابسته است که دوست دارید در چه زمینه‌ای از یادگیری وارد شوید. اهل شیرینی‌پزی هستید؟ به هنر علاقه دارید؟ از اقتصاد خوشتان می‌آید؟ می‌خواهید کسب‌وکار را یاد بگیرید؟ هر علاقه‌ای که دارید، پیگیری دوره‌های مربوط به آن برایتان سرگرمی و نیز راهی برای ارتقای سطح دانش و زندگی‌تان است.

۵. کلکسیون درست کنید

جمع‌کردن کلکسیون و تشکیل‌دادن مجموعه‌ای از اشیاهایی که به آنها علاقه دارید سرگرمی جذاب و مفرحی است. دیگر انتخاب با شماست که چه مجموعه‌ای برای خود تهیه کنید؛ برای نمونه، اگر به موسیقی و فیلم علاقه دارید، بایگانی و مجموعه‌ای از موارد دوست‌داشتنی برای خود را تهیه کنید.

حتما نباید پای چیزهایی مانند عتیقه به میان باشد. می‌توانید دست به جمع‌کردن گوشواره‌های موردعلاقه‌تان بزنید. درست‌کردن کلکسیون سرگرم‌کننده و شادی‌آور است. آن را هم به فهرست انواع سرگرمی برای زنان خانه دار اضافه کنید.

۶. عکاسی یاد بگیرید

سرگرمی زنان خانه دار - عکاسی یاد بگیرید

این روزها همه تلفن‌همراهی دارند که با کیفیت‌های مختلف تصویربرداری می‌کند. پیشنهاد جذاب بعدی برای سرگرمی زنان خانه دار عکاسی است. عکاسی با دوربین حرفه‌ای یا عکاسی با موبایل فرقی ندارد.

فنون و ترفندهای مختلف عکاسی را در کلاس‌های حضوری یا آنلاین یا از روی مطالب موجود در اینترنت یاد بگیرید و دست‌به‌کار شوید. اصلا شاید آن‌قدر حرفه‌ای شوید که بتوانید به‌طور تخصصی عکاسی از طبیعت، عروس‌وداماد و… را پیگیری کنید و به درآمد هم برسید. جذاب است، نه؟

۷. کتاب بخوانید

سرگرمی زنان خانه دار - کتاب بخوانید

خواندن کتاب‌های مختلف، هم آموزنده است و هم سرگرم‌کننده. در اوقاتی که برای خود کنار می‌گذارید، به خواندن کتاب‌های مختلف فکر کنید. به گروه‌های کتاب‌خوانی بپیوندید تا با آدم‌های دیگر کتابی مشترک را مطالعه کنید و بعد با آنها درباره‌‌اش حرف بزنید و وارد گفت‌وگو شوید. در سطح فضای مجازی نیز چنین گروه‌هایی وجود دارد.


۸. اهل موسیقی و شعر و آواز شوید

اگر برایتان مقدور است، در کلاس‌های موسیقی و آواز شرکت کنید. حرکات موزون یا شعرخوانی هم گزینه‌های دیگری‌اند که می‌توانند در فهرست سرگرمی زنان خانه دار قرار بگیرند و حال شما را خوب کنند. شادی، شور و یادگیری از جمله دستاوردهای شرکت در کلاس‌ها و فعالیت‌های این‌چنینی خواهد بود.

۹. به گل‌وگیاه و باغبانی روی خوش نشان بدهید

سرگرمی زنان خانه دار - به گل‌وگیاه و باغبانی روی خوش نشان بدهید

باغبانی و گل‌کاری روحیه‌تان را از این رو به آن رو می‌کند. حتما نباید باغی بزرگ یا باغچه داشته باشید. حتی اگر بالکن هم ندارید، چند گلدان زیبا و بر اساس سلیقه و فضای خانه تهیه کنید و گل‌کاری را در برنامه‌های سرگرم‌کننده‌تان قرار بدهید. رسیدگی به گل‌ها شما را شاد و سرگرم و فضای محل زندگی‌تان را هم زیباتر و پرطراوات‌تر می‌کند.

۱۰. خطاطی یاد بگیرید

پیش‌تر درباره شرکت در کلاس‌های فرهنگی و هنری پیشنهادهایی دادیم. گزینه‌ دیگری که در این زمینه وجود دارد یادگیری خطاطی است. می‌توانید با شرکت در کلاس‌های حضوری یا آنلاین یا حتی با خرید کتاب‌های خودآموز و کمک‌گرفتن از اینترنت، اقدام به یادگیری خطاطی کنید.

خط‌نوشتن بسیار جذاب و سرگرم‌کننده است و یادگیری آن از راه‌های مختلف مقدور خواهد بود. خطاطی یکی از انواع سرگرمی برای زنان خانه دار است که اگر اهل آن باشید، هم اوقاتی خوش برای خود فراهم می‌کنید و هم به هنری ارزشمند مسلط خواهید شد.

۱۱. بازی‌های ویدئویی و رایانه‌ای را امتحان کنید

بازی‌های ویدئویی و رایانه‌ای دنیایی از تنوع و سرگرمی را پیش رویتان قرار می‌دهند. معمولا خانم‌ها دوروبَر این زمینه نمی‌چرخند و این‌طور رایج شده که چنین بازی‌هایی برای کودکان یا مردان است. اصلا و ابدا این‌طور نیست.

بازی‌های ویدئویی و رایانه‌ای را امتحان کنید. حتما خوشتان خواهد آمد. یکی از دلایلی که تاکنون به آنها به چشم سرگرمی برای زنان خانه دار نگاه نکرده‌اید، این است که روش انجامشان را بلد نبوده‌اید. یاد بگیرید و تجربه‌های جدید و شاد برای خود بسازید.

۱۲. پازل درست کنید

سرگرمی زنان خانه دار - پازل درست کنید

پازل‌های متنوعی با طرح‌های بسیار جذاب در بازار وجود دارند. اگر اهل این کار باشید، با خرید پازلی هزارتکه یا حتی قطعاتی بیشتر می‌توانید خود را در اوقات بیکاری سرگرم کنید. بعد از اینکه این کارِ فکری و در عین حال جذاب را به پایان می‌رسانید هم نتیجه زیبای آن را قاب کنید و به دیوار بیاویزید. چه‌چیزی از این بهتر؟

۱۳. جواهرسازی کنید

جواهرسازی هم می‌تواند سرگرمی زنان خانه دار و تمام کسانی باشد که از ساختن مصنوعات ظریف خوششان می‌آید. در کلاس‌های جواهرسازی شرکت کنید یا با خرید کیت‌های مخصوص این کار و آموزش‌های موجود در سطح اینترنت، راهتان را در این زمینه بیابید و پیش بروید. حتی با خبره‌شدن در این مهارت و هنر می‌توانید کسب‌وکاری آنلاین یا حضوری هم راه بیندازید.

۱۴. دونده شوید و بدوید

دویدن هم مانند دوچرخه‌سواری بسیار مفرح و جذاب است و به تناسب اندامتان کمک شایانی می‌کند. بدوید، با گروه‌هایی که این کار را حرفه‌ای انجام می‌دهند یا خودتان به‌تنهایی و دورواطراف خانه. دونده‌شدن حس خاصی دارد و شما را به فردی بااراده بدل می‌کند که هدف‌هایش را با تلاش و تمرکز پیش می‌برد. این عالی است. امتحان کنید.


۱۵. آشپزی را حرفه‌ای پیش بگیرید

سرگرمی زنان خانه دار - آشپزی را حرفه‌ای پیش بگیرید

شاید به نظر برسد آشپزی سرگرمی برای زنان خانه دار نیست و خودشان مدام در حال انجام این کارند. اشتباه است. دنیای آشپزی به‌شدت متنوع و گسترده است. اگر بخواهید وارد آن شوید، دستتان کاملا باز است و می‌توانید با بررسی زمینه‌های مختلف موجود در آن، اقدام به انتخاب کنید و مثلا در درست‌کردن انواع اسموتی یا دسرها، یادگیری غذاهای محلی یا اروپایی و… خود را خبره کنید. آشپزی‌کردن و یادگیری دستورها و روش‌های تازه شما را به‌شدت سرگرم و شاد می‌کنند.

۱۶. نجاری هم فکر خوبی است

کار با چوب را معمولا همه آدم‌ها دوست دارند و می‌پسندند. شما چطور؟ به نجاری فکر کنید. لازم نیست که به‌طور حرفه‌ای این کار را پِی بگیرید. کمی چوب تهیه کنید و وسایل موردنیاز نجاری را در اختیار داشته باشید. بعد با آموزش‌هایی در سطح اینترنت یا شرکت در کلاس‌های مربوط به نجاری، کار با چوب را یاد بگیرید و برای خود یک سرگرمی ایدئال فراهم کنید که نتایج و مصنوعاتی جذاب هم تولید می‌کند.

۱۷. به کلاس شنا بروید

شناکردن هم عالی است. این ورزش درجه‌یک تفریحی لذت‌بخش هم هست. با شرکت در کلاس‌های شنا یا رفتن به استخر برای شناکردن می‌توانید اندامی متناسب برای خود بسازید، بدنتان را سالم نگه دارید و با آدم‌های مختلف معاشرت داشته باشید و سرگرم شوید.

۱۸. دوخت‌ودوز را امتحان کنید

این روزها، با وجود انواع محتوای آموزشی در قالب دوره‌ها و ویدئوهای اینترنتی یا کلاس‌های حضوری و آنلاین یادگیری چیزهای مختلف سخت نیست. خیاطی‌کردن هم از جمله چیزهایی است که می‌توانید از روش‌های گوناگون یاد بگیرید و خود را سرگرم کنید.

اگر اصول کار را بلد باشید، امکان دوختن لباس‌های موردعلاقه‌تان را پیدا خواهید کرد و حتی ممکن است که کارتان آن‌قدر خوب شود که از این مهارت و هنرتان به کسب درآمد هم برسید. راستی گل‌دوزی و امبرودری‌دوزی هم در همین دسته‌بندی قرار می‌گیرند و برای علاقه‌مندانشان بسیار مفرح‌اند.

۱۹. بافتنی‌کردن را یاد بگیرید

سرگرمی زنان خانه دار - بافتنی‌کردن را یاد بگیرید

بافتنی‌کردن هنری است که سرگرمی زنان خانه دار و حتی افراد شاغل بوده و هست. بافتنی‌کردن با کامواهای رنگیِ موردعلاقه‌تان آرامشی لذت‌بخش‌ در اوقات بیکاری برایتان فراهم می‌کند. تجربه‌اش را دارید؟


۲۰. حیوانی خانگی بیاورید

اگر به حیوانات علاقه دارید و شرایط نگهداری آنها را بلدید، به آوردن حیوانی خانگی هم فکر کنید. البته یادتان باشد اگرچه حضور حیوانی مانند سگ یا گربه در خانه لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است، مسئولیت‌های فراوانی هم دارد و گاهی از حالت سرگرمی و تفریح به‌شدت خارج می‌شود.

۲۱. یوگا را هم در خاطر داشته باشید

یوگا ورزشی عالی برای تناسب اندام و تمرینی فکری برای افزایش آرامش و تمرکز است. یوگاکردن را یاد بگیرید. کلاس‌ها و محتواهای آموزشی فراوانی برای این کار وجود دارد. بخشی از روز خود را به یوگا اختصاص بدهید و بعد از مدتی نتایج شگفت‌انگیزِ اثرات مثبت آن را در زندگی در آغوش بکشید.

۲۲. کوه‌نوردی هم جذاب است

بعضی‌ها از کوه‌نوردی خوششان نمی‌آید. شما هم در دسته آنها هستید؟ شاید این‌طور باشد، اما باور کنید با امتحان‌کردن این کار و ادامه‌دادن آن از طرفداران درجه‌یک کوه و کوه‌نوردی خواهید شد.

این کار، هم ورزشی عالی است و شما را سلامت‌تر می‌کند و هم حس‌وحالی باورنکردنی دارد که اراده را قوی و تمرکز را بیشتر می‌کند. کوه‌نوردی دسته‌جمعی یا فردی یک سرگرمی برای زنان خانه دار و تمام آدم‌هایی است که قدر طبیعت را می‌دانند.

۲۳. داستان‌نویسی را تجربه کنید

«نوشتن» کاری تخصصی و حرفه‌ای است؛ اما می‌تواند حکم سرگرمی هم داشته باشد. قرار نیست پروین اعتصامی شوید یا نوبل ادبیات بگیرید. برای دل خودتان بنویسید. اصول کار را از روی اینترنت یا شرکت در دوره‌های مختلف یاد بگیرید و گاهی برای خودتان بنویسید.

این کار به‌شدت لذت‌بخش خواهد بود و از کجا معلوم؟ اگر استعداد داشته باشید، شاید روزی کتاب خودتان را هم به چاپ رساندید. فقط غیرممکن، غیرممکن است، نه؟ اگر هم حرفه‌ای نشدید، هیچ ایرادی ندارد. همین که عادت کنید خاطراتتان را در دفتری زیبا یادداشت کنید، سرگرمی جذابی برایتان رقم می‌خورد. تجربه‌اش را دارید؟

۲۴. بلاگ‌نویسی را امتحان کنید

سرگرمی زنان خانه دار - بلاگ‌نویسی را امتحان کنید

این روزها که زندگی‌هایمان با فضای مجازی پیوند خورده، برای سرگرمی هم امکانات زیادی در این فضا می‌بینیم. یکی از انواع سرگرمی زنان خانه دار می‌تواند بلاگ‌نویسی باشد. در بسترها و پلت‌فرم‌های مختلف اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی برای خودتان صفحه‌ای درست کنید و در آن بنا به سلیقه و علاقه‌مندی‌هایتان محتوا تولید کنید. سرگرم می‌شوید و در ضمن، دوستان زیادی هم پیدا خواهید کرد.

۲۵. اوریگامی یاد بگیرید

اوریگامی همان هنر درست‌کردن چیزهای مختلف با کاغذ است. کتاب‌ها و مطالب مختلفی درباره درست‌کردن شکل‌ها و طرح‌های مختلف با کاغذ وجود دارد. با یادگیری آنها خود را در اوقات بیکاری سرگرم خواهید کرد.

۲۶. شمع درست کنید

شمع‌سازی هنر شیرینی است. دنیایی از انتخاب در این زمینه وجود دارد. رنگ‌ها و شکل‌های مختلفی از شمع را طراحی کنید و بسازید. کار جذابی خواهد بود و حتی شاید بتوانید با افزایش تولید در این زمینه کسب‌وکاری هم برای خود به راه بیندازید. نظرتان چیست؟

۲۷. برنامه‌های مستند تماشا کنید

سرگرمی زنان خانه دار - برنامه‌های مستند تماشا کنید

تماشای مستندها درباره موضوعات مختلف را دست‌کم نگیرید. این کار هم سرگرمتان می‌کند و هم اطلاعات بسیار خوبی در اختیارتان قرار می‌دهد. این روزها در سطح اینترنت و شبکه‌های مختلف مستندهای بسیار جذابی در حیطه‌های گوناگون تولید می‌شود که برخلاف تصور عموم اصلا خسته‌کننده نیستند و راهی برای افزایش دانش، وسعت دید و سرگرمی به‌ شمار می‌روند.

۲۸. مجموعه‌های تلویزیونی را پیگیری کنید

تماشای فیلم و سریال از بهترین کارهایی است که به‌عنوان سرگرمی زنان خانه دار می‌توانید در برنامه‌تان داشته باشید. این روزها سریال‌ها و فیلم‌های بسیار زیادی در داخل و خارج تولید می‌شوند. از میان آنها به‌سراغ موضوعات موردعلاقه‌تان بروید و با پیگیری‌شان اوقاتی مفرح برای خود داشته باشید.

۲۹. طراحی داخلی را یاد بگیرید

کلاس‌های مختلفی برای آموزش طراحی داخلی وجود دارد. انواع محتوای مکتوب و ویدئویی هم در سطح اینترنت وجود دارد. نکاتی را یاد بگیرید و دست به تغییر طراحی و دکور داخل خانه بزنید. شاید آن‌قدر در این زمینه حرفه‌ای شدید که پروژه‌هایی از بیرون خانه هم به شما پیشنهاد شود. جذاب نیست؟

۳۰. به سفر بروید

شما خانه‌دار هستید و شاید فرزند هم دارید؛ هیچ‌یک از اینها به این معنی نیست که نباید اوقاتی را فقط و فقط به خودتان اختصاص بدهید. برنامه‌های مفرح شخصی مانند سفر به‌تنهایی را در برنامه‌تان داشته باشید و گاهی به دل جاده‌ها بزنید.

۳۱. در کارهای خیریه شرکت کنید

شرکت در امور خیریه و همکاری با خیریه‌ها نیز می‌تواند سرگرمتان کند و برای دیگران هم بسیار مفید باشد. ورود به این زمینه از فعالیت‌ها باعث آشنایی‌تان با آدم‌های مختلف می‌شود و معاشرت‌هایتان را افزایش می‌دهد. احساس خوبی که برایتان به همراه می‌آورد هم وصف‌نشدنی است.

در آخر

با انواع سرگرمی زنان خانه دار آشنا شدید؟ دقت کردید چقدر کارهای متنوع و سرگرم‌کننده‌ای وجود دارد که گاهی از آنها غافل هستیم؟ خانه‌داربودن به این معنا نیست که نباید وقت و زمانی را به‌طور اختصاصی برای خودتان کنار بگذارید. مسئولیت‌های مدیریت خانه گاهی از هر شغل دیگری سخت‌تر است و بنابراین، وجود تفریح و سرگرمی برای تمام افراد خانه‌دار واجب است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *