پزشکی

۸ بیماری جدی که از پاهایتان تشخیص داده می‌شوند

۹ بیماری جدی که از پاهایتان تشخیص داده می‌شود

بسیاری از ما گاهی در زندگی بادرد پا یا مشکلات دیگری در پاهایمان روبه رو می شویم .معمولاً این دردها به دلیل آسیب جزئی ،کار زیاد تغذیه نامناسب یا حتی استرس ایجاد می شود.ولی در بعضی موارد نیز درد و ناراحتی در پاها نشانه از وجود مشکل بسیاری جدی تر است .فهرست بیماری ها و مشکلاتی که خودشان را در پاهایتان نمایان می کنند.

۱. عملکرد ضعیف کلیه

علائم:

عملکرد ضعیف کلیه ها

اِدِم (Edema) تورم ناشی از تخلیه نادرست مایعات از بدن است که می‌تواند درنتیجه عملکرد ضعف کلیه‌ها ایجاد شود. همچنین ممکن است دردی تیز و حالت گزگز را نیز در پاهایتان احساس کنید. تورم پوست اطراف چشم‌ها نیز می‌تواند نشان‌دهنده عملکرد ضعیف کلیه‌ها باشد.

۲. نارسایی وریدی

علائم نارسایی وریدی در پاها

علائم:

وقتی دریچه‌های وریدیِ موجود در بدن، ضعیف یا آسیب‌دیده باشند، جریان خون از قلب به اندام‌ها به‌درستی انجام نمی‌شود. بروز مشکل در جریان خون موجب تورم، به‌ویژه در ناحیه مچ پا و اطراف آن می‌شود. پیگمانتاسیون و احساس سنگینی بیش از حد در پاها نیز بر اثر نارسایی وریدی ایجاد می‌شود.

۳. نارسایی قلبی

علائمی که نارسایی قلبی در پاها ایجاد می کند

علائم:

تورم در پاها و احساس درد از علائم نارسایی قلبی هستند. وقتی یک یا دو محفظه قلب به‌خوبی نتوانند خون را پمپ کنند، خون در اندام تحتانی جمع می‌شود و این تجمع خون موجب می‌شود که پاها متورم شوند و درد زیادی ایجاد شود.

۴. ترومبوز (Thrombosis)

علائم ترومبوز در پاها

علائم:

ترومبوز وضعیتی است که در آن در سیستم گردش خون، یک لخته خون ایجاد می‌شود که می‌تواند مانع از جریان خون در عروق شود. ترومبوز می‌تواند ترکیبی از علائم بالا را ایجاد کند و مشکلی جدی است. بنابراین اگر علائم بالا را مشاهده کرده‌اید و فکر می‌کنید که دچار این مشکل شده‌اید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

۵. مشکلات کبدی

ایجاد رگ‌های عنکبوتی در پاها
رگ‌های عنکبوتی از علائم مشکلات کبدی در پاهاست.

علائم:

بعضی از علائم اولیه نارسایی کبدی را می‌توان در پاها مشاهده کرد. گاهی جریان خون ناکافی میان روده، طحال، لوزالمعده (پانکراس) و کبد موجب تورم و ایجاد رگ‌های عنکبوتی در پاها می‌شود.

۶. پُرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید چه علائمی در پاها ایجاد می کند

علائم:

مشاهده علائم تورم در پا، اسپاسم‌های عضلانی و احساس سردی در پاها در پا نشان می‌دهد که دچار مشکلی در غده تیروئید شده‌اید که پرکاری تیروئید یا هایپرتیروئیدی نام دارد.پرکاری تیروئید بیماری‌ای است که در آن غده تیروئید بیش از مقدار طبیعی، هورمون ترشح می‌کند.

۷. تصلب شرایین

علائم تصلب شرایین در پاها

علائم:

آترواسکلروزیس (Atherosclerosis)،  آترو اسکلروز یا تصلب شرایین مشکلی است که در آن رسوبات چربی موجب گرفتگی عروق می‌شوند. تصلب شرایین مشکلی بسیار جدی است، زیرا می‌تواند منجر به مشکلات قلبی کشنده شود. تصلب شرایین موجب می‌شود که خون کمتری به پاها برسد و این کاهش در خون‌رسانی به پاها موجب می‌شود که پاها ضعیف، دردناک و رنگ‌پریده شوند.

۸. دیابت

علائم دیابت در پاها

علائم:

یکی از دلایل اصلی نگرانی در افراد مبتلا به دیابت، پاهای آنهاست. در این افراد حتی زخم‌های کوچک نیز بسیار جدی هستند و بهبود آنها زمان زیادی طول می‌کشد. دیابت معمولا با آسیب عصبی همراه است که ممکن است درد زیادی ایجاد نکند، ولی قابلیت تبدیل‌شدن به زخم را دارد.

ارتباط بارداری با وضعیت پاها

بارداری و علائمی که خود را در پاها نشان می‌دهند

بارداری بیماری محسوب نمی‌شود و طبیعت زندگی است، ولی ازنظر فنی یکی از وضعیت‌های پزشکی به شمار می‌رود که با توجه‌ به شرایط پاها می‌توانیم آن را تشخیص دهیم.

علائم:

  • تورم در پاها؛
  • خستگی؛
  • اسپاسم‌های عضلانی.

تورم در پاها و احساس سنگینی در آنها نشانه‌ای است که می‌تواند حتی پیش از مثبت‌شدن نتیجه آزمایش بارداری ظاهر شود. اسپاسم‌های عضلانی نیز علامت دیگری هستند که بر اثر بارداری ایجاد می‌شوند.

سخن پایانی

در اینجا ۹ مورد از شرایط پزشکی و بیماری‌هایی را نام بردیم که خود را با علائم و نشانه‌هایی در پاها نشان می‌دهند. البته با دیدن یکی از این علائم نباید فورا نگران شوید، ولی اگر چند علامت را با هم مشاهده کردید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص به‌موقع مشکل و بیماری خود، هرچه زودتر برای درمان اقدام کنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *