پزشکی

اگر این غذاها را بخورید عمرتان کم می شود

همه انسان‌ها از روز نخست در تلاش این بوده‌اند که سلامت خود را همیشه داشته باشند، همانطور که می‌دانید تغذیه تاثیر مستقیمی بر سلامت افراد دارد. در این مقاله ما می‌خواهیم به شما بگوییم که چه غذاهایی عمر شما را افزایش می‌دهد و چه غذاهایی عمر شما را کم می‌کند.

همه انسان‌ها از روز نخست در تلاش این بوده‌اند که سلامت خود را همیشه داشته باشند، همانطور که می‌دانید تغذیه تاثیر مستقیمی بر سلامت افراد دارد. در این مقاله ما می‌خواهیم به شما بگوییم که چه غذاهایی عمر شما را افزایش می‌دهد و چه غذاهایی عمر شما را کم می‌کند.

اگر این غذاها را بخورید عمرتان کم می شود

تغذیه ی هر فرد نقش مستقیمی بر روی میزان سلامتی وی دارد ، در مطلب گذشته در رابطه با آنتی اکسیدان ها که اکسیر جوانی هستند صحبت کردیم ، حال در این مطلب قصد داریم به شما مواد غذایی را معرفی کنیم که طول عمر شما را کم می کنند.

 

این روزها نظریه های نوینی در سطح دنیا مطرح شده که تمام باورهای ما را درباره تغذیه به چالش می کشد. نظریه«خوب و سیر بخورید تا لاغر شوید» یکی از آن هاست که پروفسور منوچهر جعفریان چهره نام آشنای تغذیه از آن می گوید. او می گوید چاقی ربطی به خوردن ندارد بلکه این هورمون ها هستند که ما را چاق می کنند و معتقد است اگر افراد بیاموزند عادت های اشتباه تغذیه ای خود را اصلاح کنند نه تنها دچار چاقی نمی شوند بلکه می توانند از موهبت عمر طولانی بهره مند شده و عمر ۱۲۰ سال را همراه با سلامت تجربه کنند. پروفسور جعفریان که ۴۵ سال پیش جلای وطن کرده و در سوئیس تحقیقات علمی خود را در زمینه تغذیه ادامه داده ۲۵ سال از عمرش را در آزمایشگاه ها مشغول مطالعه و تحقیق بوده است. حاصل تلاش علمی او علاوه بر تالیف چند کتاب در زمینه تغذیه، دستاوردهای علمی نوینی ا ست که پنجره جدیدی را در باب تغذیه و ارتباط تنگاتنگ آن با سلامت جسم و روح، روی ما گشوده است.او که فارسی را با لهجه آلمانی صحبت می کند و در حاشیه نخستین همایش تغذیه روح و جسم که به همت انجمن «راهیان مولانا» و با حضور استادان عرفان و تغذیه در تالار اندیشه معلم سعادت آباد برگزار شد با ما هم صحبت شد.

لاغر می شوی و دوباره چاق می شوی

متاسفانه هنوز در ایران رایج است که می گویند «کم بخور تا لاغر شوی.» این تئوری در دنیا رد شده است. پس چه چیز انسان را چاق می کند؟ سوءتغذیه. در اثر سوءتغذیه ای که ما در ایران داریم هورمون هایی در بدن ترشح می شود که این هورمون ها باعث چاقی یا لاغری می شوند. «کم بخور تا لاغر شوی» و کالری شماری برای زمان قدیم بود نه عصر امروز. زیرا امروزه آن رژیم های غذایی که دیگر در اروپا و در دنیا هم رد شده سبب کوتاهی عمر، ریزش مو و سلب سلامت می شود؛ زیرا بدن افراد در اثر این رژیم ها چربی های باوفا را از دست می دهند و این چربی ها ۲ ماه بعد به شکل«یو یو افکت» برمی گردند. سوال اصلی این است که چطور چربی هایی که خالی می شوند و بدن را ترک می کنند دوباره برمی گردند و فرد را چاق می کنند؟ در ایران مردم هنوز علت علمی آن را نمی دانند. علت این است که چربی ها در سلول های (آ.دی. فسفاته) جمع می شوند. دانشمندان ثابت کردند، زمانی که این سلول ها از چربی تخلیه می شوند بدن به تکثیر این سلول ها شروع می کند. در نتیجه این تکثیر، یک میلیون سلول تبدیل به ۱۰ میلیون می شود و این انبارهای جدید صبر می کنند تا غذای جدید وارد بدن شود. با ورود غذا این تعداد چند برابر شده، سلول ها غذا را دریافت کرده و فرد را از اول هم بیشتر چاق می کنند.

بر عمر ما افزوده می شود اگر …

سبک زندگی امروز بیشتر به سمت نشستن و تحرک کمتر سوق پیدا کرده که چاقی نتیجه آن است. علت این مسئله به دلیل تحلیل رفتن ماهیچه ها در فرآیند مداوم نشستن و تحرک کمتر است. اگر از ماهیچه های بدن کار نکشیم این ماهیچه ها فرسوده می شوند، طول عمرشان کم شده و انرژی شان کاهش می یابد. اگر بتوانیم هر روز تحرک داشته باشیم و ماهیچه ها را به کار ببریم بر عمر ما افزوده می شود، البته در هر سنی ماهیچه های بدن قابلیت حجم پیدا کردن را دارا هستند. جالب است بدانید تاکنون ۶۴۰ ماهیچه با اسم در بدن ما شناسایی شده که نقش اساسی را در نشستن، بلند شدن، خندیدن، گریستن و ورزش کردن به عهده دارند. اگر از هیچ یک از این ها استفاده نشود خب طبیعی است که فرسوده شویم و از بین برویم.

ضمانتنامه برای عمر ۱۲۰ ساله

بهترین کار این است که سعی کنیم بدن خود را حفظ و از آن نگهداری کنیم و عمرمان را به ۱۲۰ سال برسانیم. این گفته من نیست بلکه استادان بزرگ پزشکی جهان این را گفته اند. می گویند؛ انسان با برگه ضمانت ۱۲۰ سال عمر به این دنیا پا می گذارد ولی ما در سنین پایین به دلیل اشتباهات تغذیه ای که داریم این برگ ضمانت را باطل می کنیم.

امروز ثابت شده ما می توانیم جلوی تمام بیماری ها را بگیریم و سلامت دست خود ماست.

این خداوند متعال نیست که ما را بیمار می کند زیرا هیچ سازنده ای آن هم خالقی مثل خداوند نمی تواند بد بسازد و این یک توهین است. عیب را ما خودمان درست می کنیم و آن هم به این علت است که آگاهی نداریم چطور تغذیه کنیم.

رئیس بیمارستانی در سوئیس که دوست من است مرا به ناهار دعوت کرد و داستان جالبی برایم تعریف کرد.

دوست من که سن بالایی ندارد گفت، خانمی که ۱۰۰ سال عمر دارد با عصا به مطب من آمد و گفت: «دکتر من امروز آمده ام از شما تشکر کنم؛ نتیجه زحمات شما بود که من به این سن رسیدم ولی یک نگرانی دارم.» دوستم می پرسد: «چه نگرانی؟» این خانم جواب می دهد: «می ترسم روزی برسد که شما خدای نکرده بمیرید، آن وقت چه کسی می خواهد از من نگهداری کند؟»

مرغ های خوشبخت سبوس می خورند اما ما…
سبک غلط طبخ در ایران باعث شده سبوس و پوسته ارزشمند گندم یا برنج در ایران دور ریخته شود. با دور ریختن پوسته گندم و برنج با دست خود این پل را خراب می کنیم. اگر آب برنج آبکشی شده را به آزمایشگاه بفرستید می بینید که سرشار از ویتامین ۱B است. این گندم با پوسته به دنیا آمده و صنعت آسیاب آن را آسیاب می کند. تمام املاح مورد نیاز بدن در پوست گندم است که این پوست جداسازی شده و در اختیار مرغ های خوشبخت قرار داده می شود. در اروپا معمولا به آسیابانان بابت آسیاب گندم دستمزدی پرداخت نمی شود بلکه به او می گویند، بعد از آسیاب گندم و برگرداندن آرد سفید پوسته را به عنوان دستمزد بردار. پوسته سرشار از مواد مغذی است، یعنی دستمزد آسیابان را همان پوسته قرار می دهند. علت اصلی سرطان های روده استفاده از ساندویچ هایی است که از آردسفید تهیه شدند و باید بدانیم آرد سفید زندگی را کوتاه می کند. ما درآزمایشی ۲ دسته موش را انتخاب کردیم. به یک دسته آرد سفید دادیم که همه آن ها بعد از ۲ هفته مردند. اما به دسته دوم گندم با سبوس دادیم و بعد از دو هفته مشاهده کردیم همه می جهند. آرد سفید به تنهایی کشنده است اما در کنار سبزی و مصرف سالاد میزان کشندگی آن کمتر است. در کشور سوئیس سبوس گندم یا برنج در بسته های کوچک به قیمت یک فرانک فروخته می شود. در ایران دیدم که سبوس ها در کیسه های بزرگ مقابل نانوایی قرار دارند. با خود گفتم چه نانوایی ثروتمندی است. از ایشان پرسیدم: «چند گرمی از این سبوس ها به من می دهید.» گفت: «همه را بردارید، این کیسه را اینجا گذاشتیم که در زمستان از آن استفاده کنیم.

این ۵ غذا جلوی طول عمر ایرانی ها را می گیرد
سلامت برای ما همه چیز نیست اما بدون آن برای ما همه چیز هیچ است. سلامت بزرگ ترین نعمتی است که خداوند متعال به ما عنایت کرده اما چون سلامت را به صورت رایگان در اختیار ما قرار داده و ما برای چیزهای رایگان ارزش قائل نمی شویم قدر سلامت را هم نمی دانیم. اگر میلیاردها تومان پول برای بدن مان پرداخت می کردیم امکان نداشت اجازه بدهیم این بدن بیمار شود اما چون سلامت رایگان در اختیار ما قرار داده شده برای حفظ آن نمی کوشیم. ما باید به طور قطع به عمر ۱۲۰سال برسیم و تنها راه آن حفاظت از سلامت بدن است. در ایران تغذیه غلط اعمال می شود زیرا ما به عادت های سنتی چسبیده ایم. با ۵ غذای سنتی ایرانی به ۱۲۰ سال نمی رسیم؛ «دیزی»، «چلوکباب»، «خورش قورمه سبزی»، «خورش قیمه»، آخری هم که نمی دانم تازه باب شده یا نه «کباب لقمه» است. با این ۵ غذا به ۱۲۰ سال نمی رسیم.در ایران متاسفانه نیاز بدن را نمی دانیم فقط شکم را پر می کنیم. اگر بدانیم بدن مان به چه منابع تغذیه ای نیاز دارد و آن را برای سلول های بدن تهیه کنیم، تمام سلول ها از شما ممنون می شوند. ما غذای سلول ها را در اختیار آن ها قرار نمی دهیم؛ خوب غذا می خوریم اما به صورت اشتباه. باید بیشتر از میوه ها و سبزی ها استفاده کنیم و از گوشت فاصله بگیریم. گوشت در تغذیه جهانی روز به روز بیشتر محکوم می شود و تمام دنیا به گیاه خواری برگشته است.

روزانه شیر و سبوس بخورید

اگر مردم بدانند سبوس در زندگی روزمره چه خاصیتی دارد هرگز این برخورد را با این ماده حیاتی نخواهند داشت. سبوس چربی های اضافی را همراه صفرا می گیرد و از سیستم گوارش جدا می کند. صفرا را به جای اول خود بازمی گرداند و چربی را دفع می کند. سبوس بخورید و بعد از سه هفته به آزمایشگاه بروید. خواهید دید که کلسترول شما چقدر پایین آمده است. سبوس را از نانوایی ها تهیه کنید و هر صبح در یک لیوان شیر حل کرده و مصرف کنید. بهترین سبوس در پوست سیب است که سرشار از «پکتین» است و اجازه نمی دهد علاوه بر چربی املاح خطرناک مثل سرب و جیوه در بدن باقی بماند.

چاقی های ذاتی و اکتسابی
انسان ها را براساس میزان سوخت و ساز بدن به ۳ دسته تقسیم کرده اند:

دسته اول: سوخت بالا و ساز پایین دارند. این دسته تا پایان عمر لاغر باقی می مانند و هر چه بخورند چاق نمی شوند به این دسته، گروه ژنتیک می گویند و انسان های خوشبختی محسوب می شوند چون چاق نمی شوند و نمی توان کار زیادی برای شان انجام داد البته در سال های پس از ۶۰ سالگی سوخت بدن آن ها کم می شود و بالاخره می توان انتظار داشت که در این دسته هم افرادی چاق شوند.

دسته دوم: افرادی هستند که سوخت کم و ساز بالا دارند. به این ها چاقی اکتسابی می گویند به این دسته می توان کمک کرد.

دسته سوم: افرادی هستند که سوخت و ساز بدن در آنان مخلوط است و با ۲ دسته دیگر فرق می کند.

«۳» عاملی که عمر را کوتاه می کند
اثبات شده چاقی، بی خوابی و ناامیدی ۳ عاملی هستند که عمر را کوتاه می کنند. یک توصیه به شما داشته باشم. اگر می خواهید ۱۲۰ سال عمر کنید و سالم بمانید، یک ماه در سال را روزه بگیرید. ۱۱ ماه دیگر از سال را شب ها روزه بگیرید و تاثیر آن را در سلامت ببینید. سعی کنید ساعت ۶ عصر به بعد چیزی نخورید. سوء تغذیه و تغذیه غلط به همراه هورمون ها ما را چاق می کنند نه غذا خوردن. نوشابه ها با خاصیت شیرینی که دارند باعث ریزش شدید انسولین به داخل خون می شوند. قند نوشابه در همان دقایق اولیه در خون از بین می رود و این انسولین است که داخل خون می ماند و باعث چاقی می شود بدن افراد چاق پر از هورمون انسولین است. انسولین به ویژه شب ها که پانکراس باید استراحت کند با آن بازی می کند درحالی که بدن خواب است. سیستم گوارشی و پانکراس شب ها همراه بدن می خوابد اما این ما هستیم که شب ها پانکراس را از خواب بیدار می کنیم و آن را وامی داریم انسولین بسازد. وعده غذایی سنگین برای شام باعث می شود قلب با فشار بیشتری خون را پمپاژ کند و اعضایی که در طول شب باید استراحت کنند مجبور به کار هستند. بیایید مثل سایر کشورهای دنیا عصرانه بخوریم و از مصرف غذاهای پختنی برای شام اجتناب کنیم و با مصرف یک وعده غذایی سبک، سلامت بدن مان را حفظ کنیم.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *