علمی

با طولانی ترین پل های دنیا آشنا شوید

با طولانی ترین پل های دنیا آشنا شوید

 

 

 

پل های بزرگ دنیا را می توان از برجسته ترین شاهکارهای معماری و مهندسی بشر دانست . در ادامه با طولانی ترین پل های جهان آشنا می شویم .

 

 

۱۰- پل میان گذر دریاچه پونچاترین ، آمریکا: ۳۸،۴۴۲ متر

 

 

 

 

پل میان گذر دریاچه پونچاترین طولانی ترزین پل در کشور آمریکا است و نام آن در کتاب رکوردهای گینس نیز به عنوان طولانی ترین پل ساخته شده روی یک دریاچه در دنیا به ثبت رسید . این سازه از دو پل موازی تشکیل شده که شهر های مندویل و متری در ایالت متحده لوئیزیانا را به یکدیگر متصل می کند . پل بلند ۳۸.۴۴۲ طول دارد . پل شمال به جنوب در سال ۱۹۵۶ و پل جنوب به شمال نیز در سال ۱۹۵۶ برای استفاده عموم افتتاح شد.

 

 

۹- پل روگذر مترو مانیلا ، فیلیپین: ۳۹،۲۰۰ متر

 

 

 

 

پل روگذر مترومانیلا در حقیقت یک بزرگراه غیر هم سطح در منطقه ی مترو مانیلای فیلیپین است که چند شهر این کشور را در بر می گیرد . این بزرگراه با فراهم کردن مسیری جایگزین در بالای اتوبان های این شهر ها از ازدحام ترافیکی آن ها می کاهد.

 

 

این بزرگراه در چند بخش ساخته شد. بخش اول در سال ۱۹۹۵ آغاز ششد و در سال ۱۹۹۹ به پایان رسید . بخش دوم از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ ادامه داشت . بخش سوم نیز هنوز در دست انجام است . با این حال قسمت اعظم بزرگراه برای استفاده عموم افتتاح شده است .

 

 

۸- پل بزرگ پکن ، چین: ۴۸،۱۵۳ متر

 

 

 

 

 

پل بزرگ پکن یکی از بیش از ۲۰ پلی است که بخشی از مسیر راه آهن سریع السیر پکن – شانگهای هستند . این پل که توسط شرکت راه آهن چینی ساحته شده ، در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد.

 

 

۷- بزرگراه بنگ نا ، تایلند: ۵۴،۰۰۰ متر

 

 

 

 

 

بزرگراه بنگ تا یک بزرگراه غیر هم سطح ۶ لاینه در تایلند است که شرق پایتخت تایوان ، بانکوک را به شهر چونبوری متصل می کند . بزرگراه بنگ تا یک جاده ی عوارضی است که ظرف حدود ۵ سال ، با هزینه ای نزدیک به یک میلیارد دلار ساخته شده است و در سال ۲۰۰۰ به افتتاح رسید . در ساخت این پل در مجموع ۱/۸ میلیون متر مکعب بتن به کار رفته است .

 

 

۶- پل بزرگ واینن وی ، چین: ۷۹،۷۳۲ متر

 

 

 

.

 

پل بزرگ واینن وی از روی رود خانه ی وی چین و چندین رودخانه ، بزرگراه و راه آهن دیگر این کشور عبور می کند . این پل بزرگ بخشی از مسیر راه آهن سریع السیری است که شهر های ژنگژو و ژیان را به هم متصل می کند . این مسیر راه آهن که ساخت آن ۵/۲ میلیارد دلار هزینه داشت ، در سال ۲۰۱۰ افتتاح شد .

 

 

 

۵- پل بزرگ کانجه ، چین: ۱۰۵،۸۸۱ متر

 

 

 

 

 

 

پل بزرگ کانجه یکی دیگر از پل های مسیر راه آهن سریع السیر پکن – شانگهای است . این پل بر روی ۳/۰۹۲ پل بنا شده است و مقاوم به زلزله ساخته شده است . ساخت این پل همانند دیگر پل های این مسیر راه آهن در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید.

 

 

۴- پل بزرگ تیانجین ، چین: ۱۱۳،۷۰۰ متر

 

 

 

 

 

 

پل بزرگ تیانچین یکی دیگر از پل های مسیر  راه آهن سریع السیر پکن – شانگهای است . این پل در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد .

 

 

 

۳- پل راه آهن کیتا – یایتا ، ژاپن: ۱۱۴،۴۲۴ متر

 

 

 

 

 

پل کیتا – یایتا یک پل راه آهن است که شهرهای کیتا و  یایتا را در ژاپن به هم متصل می کند . ساخت این پل در سال ۱۹۸۲ به پایان رسید . این پل بخشی از مسیر راه آهن سریع السیر توهوکو شینکاسن است که توکیو را به آئوموری متصل می سازد . این مسیر راه آهن نزدیک به ۶۷۵ کیلومتر طول دارد.

 

 

۲- پل راه آهن جانگوآ – کائوهسیونگ ، تایوان: ۱۵۷،۳۱۷ متر

 

 

 

 

 

پل راه آهن جانگوا -کائوهسیونگ بخشی از شبکه راه آهن سریع السیر تایوان است و شهرستان های جانگوا در این کشور را به هم متصل می کند . این مسیر راه آهن از پل های زیادی تشکیل شده و مقاوم به زلزله  ساخته شده است

 

 

۱- پل بزرگ دانی یانگ – کانشان ، چین: ۱۶۴،۸۰۰ متر

 

 

 

 

 

 

 

پل بزرگ دانی یانک – کانشان ، طولانی ترین پل دنیا ، یکی دیگر از پل های مسیر راه آهن سریع السیر پکن – شانگهای است . کار ساخت این پل به دست شرکت دولتی جاده و پل چین و حدود ۸/۵ میلیارد دلار انجام شد و در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید.

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *