۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳
تکنولوژی و فناوری

تیک تاک چیست و هرآنچه درباره آن باید بدانید

نویسنده : محمد جلال کوشکی
تیک تاک چیست و هرآنچه درباره آن باید بدانید

برنامه تیک تاک (TikTok) را می‌توان یکی از جذاب‌ترین شبکه‌های اجتماعی برای انتشار ویدیوهای کوتاه معرفی کرد، اما آیا اطلاعاتی درباره برنامه تیک تاک دارید؟

در صورتی که به تازگی در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کرده‌اید، قطعا با فیلم‌های کوتاهی از افراد مختلف که مشغول لب‌خوانی یا رقص هستند، مواجه شده‌اید. تمام این فایل‌های ویدیویی کوتاه ۳ الی ۱۵ ثانیه‌ای در شبکه‌ی اجتماعی تیک تاک آپلود می‌شوند. سرعت رشد این سرویس، فوق‌العاده بوده و فایل‌های ویدیویی کاربران در مدت زمان کوتاهی در سراسر فضای مجازی، پخش و گسترش پیدا می‌کند. در ادامه با اپلیکیشن تیک تاک و قابلیت‌های آن بیشتر آشنا خواهید شد.

تیک تاک (TikTok) چیست؟

برنامه تیک تاک - 1

احتمالا شما هم رشد چشمگیر انتشار ویدیوهای شش ثانیه‌ای را در Vine، به خاطر دارید. در حالت کلی می‌توان Vine را به عنوان برنامه‌ای معرفی کرد که انتشار فایل‌های ویدیویی با مدت زمان کوتاه را در میان کاربران فضای مجازی به یک سبک جدید تبدیل کرد.

پس از انتشار Vine در سال ۲۰۱۲ میلادی، Musical.ly هم در سال ۲۰۱۴ میلادی منتشر شد. توجه داشته باشید که Musical.ly با محوریت فیلم‌های کوتاه، علی‌الخصوص فایل‌های ویدیویی که در آن‌ها لب‌خوانی جذابیت بیشتری داشت، در دسترس قرار گرفت و توانست کاربران زیادی را هم به دست آورد. این برنامه در سال ۲۰۱۷ میلادی با صدها میلیون کاربر به فضایی برای انتشار ویدیوهای خلاقانه پانزده الی شصت ثانیه‌ای تبدیل شد.

تیک تاک درواقع همان سرویس Douyin است. جالب است بدانید کاربران چینی فقط به Douyin دسترسی دارند و این در حالی‌ است که تیک تاک برای سایر کشورهای جهان منتشر شده است. ByteDance اپلیکیشن Douyin را در سال ۲۰۱۶ میلادی توسعه داد و در ادامه نیز تیک تاک در سال ۲۰۱۷ میلادی برای سایر نقاط جهان توسعه یافت و منتشر شد. این اپلیکیشن توانست در بازه‌ی زمانی کوتاهی، میلیون‌ها کاربر را جذب خود کند.

در ادامه Musical.ly وارد بازی شد. پس از ادغام ByteDance با musical.ly در ماه اوت سال ۲۰۱۸، رشد قابل توجهی در تعداد کاربران تیک تاک را شاهد بودیم. از آن زمان تاکنون، محبوبیت تیک تاک به شدت افزایش پیدا کرده است تا جایی که اکنون از آن می‌توان به عنوان یکی از برترین شبکه‌های اجتماعی جهان یاد کرد.

دانلود تیک تاک: اندروید – iOS

روش فعالیت تیک تاک

کابران می‌توانند با اپیکیشن تیک تاک، کلیپ‌های ویدیویی ۱۵ ثانیه‌ای جذابی تهیه و برای مخاطبین خود، ارسال کنید. امکان پیوند دادن کلیپ‌های ویدیویی در استوری هم وجود دارد که مدت زمان آن را به شصت ثانیه افزایش خواهد داد.

در هر صورت برای تولید ویدیو با محدودیت زمان مواجه خواهید بود، اما این محدودیت زمانی همانند Vine نیست که فقط امکان آپلود فایل‌های ویدیویی شش ثانیه‌ای وجود داشته باشد. همچنین برخلاف Vine، می‌توانید فایل‌های ویدیویی خود را به صورت مستقیم از گوشی موبایل، آپلود کنید.

توجه داشته باشید که حساب کاربری تیک تاک در دو نوع عادی و ویژه در دسترس قرار دارد. حساب‌های کاربری ویژه می‌توانند ابزارهای تحلیلی بسیار مفیدی را برای سنجش بهتر عملکرد مخاطبین در اختیار کاربران، قرار دهند. همچنین کاربرانی می‌توانند در تیک تاک فعالیت داشته باشند که حداقل سن آن‌ها، ۱۳ سال باشد.

یکی دیگر از ویژگی‌های تیک تاک را می‌توان محدود کردن زمان استفاده از آن توسط والدین دانست. در حقیقت والدین می‌توانند با استفاده از این تنظیمات اختصاصی، زمان استفاده فرزندانشان را در بازه‌های ۴۰، ۶۰ ،۹۰ و ۱۲۰ دقیقه در طول روز تنظیم کنند.

ریپورت کردن در تیک تاک

تیک تاک قابلیت‌های جذاب زیادی دارد که یکی دیگر از آن‌ها را می‌توان گزارش کردن کاربران خاطی دانست. در صورت مشاهده کاربرانی که فعالیت نامناسب و خلاف قوانین دارند، می‌توانید با ورود به پروفایل آن‌ها و از طریق منوی سه نقطه بالای صفحه، گزینه Report را انتخاب کنید؛ بدین ترتیب به تیم مدیریت تیک تاک تمام رفتارهای نامناسب کاربران گزارش داده‌ می‌شود تا بررسی و اقدامات لازم صورت گیرد.

امکان تغییر اکانت به خصوصی نیز از طریق بخش Privacy and Safety و انتخاب گزینه Private Account در دسترس است.

روش استفاده از تیک تاک

برای استفاده از اپلیکیشن تیک تاک، نیازی به ثبت نام نخواهید داشت؛ اما ثبت نام در تیک تاک می‌تواند دنبال کردن سایر کاربران و ایجاد فایل‌های ویدیویی را امکان‌پذیر کند. هنگامی که برای نخستین بار اپلیکیشن را باز کنید، احتمالا با دریایی از فایل‌های ویدیویی مواجه خواهید شد.

تیک تاک به صورت خودکار، فایل‌های ویدیویی را بنا به سلیقه و تاریخچه‌ی جستجو‌ی شما، پیشنهاد خواهد داد که محتوای ویدیویی کاربران musical.ly را هم شامل می‌شود. همچنین می‌توانید کاربرانی که کلیپ‌های ویدیویی جذاب آپلود می‌کنند را دنبال کنید.

برنامه تیک تاک - 2

توسعه‌دهندگان تیک‌تاک قابلیت‌هایی را در سرویس خود تعبیه کرده‌اند تا از فعالیت روزانه‌ی بیش از حد کاربران جلوگیری کنند. در صورتی که بیشتر از ۹۰ دقیقه در اپلیکیشن حضور داشته باشید، پیغامی پیشنهادی مبنی بر استراحت دریافت خواهید کرد. این اپلیکیشن به علت ویژگی‌های اعتیادآوری که دارد، توانسته کاربران زیادی را به خود جذب کند.

عملکرد تیک‌تاک در ساخت فیلم را می‌توان مشابه اسنپ چت دانست. می‌توانید با نگه داشتن کلید قرمز رنگ آغاز فیلمبرداری، فایل‌های ویدیویی خود را ضبط کنید که البته برخلاف اسنپ چت، امکان ویرایش آن‌ها نیز وجود دارد.

برنامه تیک تاک - 3

اپلیکیشن TikTok قابلیت‌های زیادی برای افزایش جذابیت بصری کلیپ‌های ویدیویی دارد که می‌توان به فیلترها و استفاده از واقعیت افزوده به منظور تغییر محیط اطراف اشاره کرد. در صورتی که روش استفاده از فیلترها در اسنپ چت را می‌دانید، می‌توانید در تیک تاک نیز به راحتی به اعمال و استفاده از آن‌ها بپردازید. همچنین می‌توانید دنباله‌ی کوتاهی از تصاویر گوشی خود تهیه و به عنوان کلیپی ویدیویی در تیک تاک، منتشر کنید.

چه نوع کلیپ‌های ویدیویی را می‌توان در تیک تاک، منتشر کرد؟

با وجود این واقعیت که تیک تاک محدودیت زمانی کلیپ‌های ویدیویی را به همراه دارد، اما هیچ‌گاه مانعی برای خلاقیت‌های کاربران خود نشده است و شاهد انتشار کلیپ‌های کوتاه بسیار جذابی در آن هستیم. می‌توانید هر نوع ویدیویی را در تیک تاک ارسال کنید، اما محبوب‌ترین فایل‌های ویدیویی را می‌توان مواردی عنوان کرد که دارای موسیقی هستند. لازم نیست با خواندن آواز یا نواختن ساز آشنا باشید، فقط استفاده از جدیدترین قطعه‌های موسیقی نیز می‌تواند جذابیت کلیپ‌های ویدیویی را افزایش دهد.

مقاله‌های مرتبط:

  • اپلکیشن تیک‌تاک در سال ۲۰۱۹ بیش از فیسبوک و Messenger فیسبوک دانلود شده است
  • از اینستاگرام تا تیک تاک

فرض کنید تیک تاک، همان یوتیوب اما با محدودیت زمانی کلیپ‌های ویدیویی است؛ این مسئله نشان می‌دهد که این شبکه‌ی اجتماعی پتانسیل بالایی در اشتراک‌گذاری طیف گسترده‌ای از کلیپ‌های ویدیویی اعم از انواع سرگرمی یا آموزشی، دارد. می‌توانید با جستجو (نماد ذره‌بین موجود در منوی پایین تیک تاک) برخی از جدیدترین و محبوب‌ترین فایل‌های ویدیویی را مشاهده کنید. یکی از ویژگی‌های تیک تاک را می‌توان جداسازی فایل‌های ویدیویی در دسته‌بندی‌های مختلف همانند طنز، رقص، تناسب اندام، خودرو، زیبایی و سایر موارد دانست.

بد نیست بدانید امکان راه‌اندازی چالش‌های مختلف در جهان در برنامه تیک تاک، وجود دارد. به نظر می‌رسد طرفداران تیک تاک به صورت هفتگی با چالش‌های جدیدی مواجه خواهند شد.

اینطور که پیدا است، تیک تاک در حال تبدیل شدن به پلتفرمی جذاب برای نوجوانان و جوانان است. در صورتی که علاقه‌مند به تولید و مشاهده محتواهای ویدیویی جذاب و سرگرم‌کننده هستید، پلتفرم تیک تاک را فراموش نکنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *