علمی

دستاورد جدید دانشمندان: ساخت ماده‌ای با الگوبرداری از پای ملخ که ۲۰۰ برابر ضخامتش، می‌پرد

مهندسان دانشمندان کلردو بولدار با الگو برداری از پای ملخ ، ماده جدیدی ساخته اند که می تواند با خاصیت الاستیکی که دارد انرژی ذخبره شده را در خودش آزاد کند. چنین موادی می تواند در توسعه ربات های نرم نقش داشته مهمی داشته باشد.

 

تحقیق درباره زندگی ملخ ها: آناتومی، طول عمر، دگردیسی - دنیاها، دانشنامهٔ  فارسی

 

محققان می گویند این ماده الاستیکی کاملاًً به تنهایی و بدون هیچ گونه تحریک یا دخالت بیرونی ، می تواند ۲۰۰ برابر ضخامتی که دارد ، بپرد. محققان یافته های خود را در نشریه Science Advances منتشر کرده اند.

تحولی در توسعه ربات‌های نرم با ماده جدید

تیموتی وایت ،پروفسور مهندسی شیمی و بیولوژیکی دانشگاه کلرادو بولدار ، می گوید در طبیعت الگوهایی وجود دارند که می توان از آن ها برای توسعه طرح های خلاقانه استفاده کرد. این بار محققان از پای ملخ الگوبرداری کرده و ماده ای الاستیکی توسعه داده اند که می تواند قدرت پرش بالایی را به نمایش بگذارد . همچنین تیموتی وایت می گوید: محققان در تلاشند تا با الگو برداری از مواد طبیعی ، بتوانند مواد مصنوعی را توسعه دهند.

ساخت ماده‌ای با الگوبرداری از پای ملخ که 200 برابر ضخامتش، می‌پرد!

تایلر هبنر ، نویسنده ارشد این مطالعه که در حال حاضر یکی از محققان فقوق دکتری در دانشگاه است ، چنین می گوید : چنین موادی فرصت هایی را برای استفاده از مواد پلیمری به روش های جدید برای کاربردهایی مانند رباتیک نرم ارائه می دهند. در برخی موارد لازم است که ربات های نرم به سرعت نیروی زیادی آزاد کنند و ماده ی جدید می تواند چنین کاری را به خوبی انجام دهد . البته ظاهراً محققان حین انجام برخی آزمایش ها ، به صورت تصادفی و بدون برنامه ریزی قبلی این ماده را شناسایی کرده اند.

تحقیق روی مواد مختلف الاستیکی ادامه دارد و محققان در تلاشند که بتوانند موادی را شناسایی کنند که می توانند با تغییرات دمایی ، تغییر شکل دهند. از این مواد جامد و کشسانی می توان برای توسعه لپ تاب یا نمایشگر تلویزیون استفاده کرد . ویفرهای کوچکی از الاستومرهای کریستال مایع و در ابعاد و اندازه یک لنز ، روی یک صفحه گرم قرار می گیرند و با گرم شدن، به بیرون پرتاب می شوند . در آزمایش انجام شده ، ماده در عرض تنها ۶ میلی ثانیه به ارتفاع نزدیک به ۲۰۰ برابر ضخامتش به بیرون پرتاب می شود.

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *