حقوق

دلیل اصلی اغفال دختران چیست؟

دلیل اصلی اغفال دختران چیست؟/ محمدی: یک تا 7 سال زندان و اعدام برای اغفال دختران

 طی چند روز اخیر نیز در فضای مجازی و برخی از شبکه‌های اجتماعی شاهد پرده‌برداری از ماجراهایی بودیم که اتهاماتی را نسبت به برخی از افراد وارد ساخت و آن‌ها را متهم به آزار و اذیت کلامی، و خشونت جنسی کرد. البته افراد در معرض اتهام به جای پاسخگویی، ترجیح دادند سکوت کنند و یا صفحات مجازی منتسب به خود را غیر فعال سازند.

دختران به دلیل ماهیت اخلاقی و مسائل شخصیتی مختص به خود، دارای روحیه‌ای عاطفی و احساسی‌اند که این روحیه احساسی و ظرافت‌مندانه، نوعی موهبت است و از جانب خداوند منان در سرشت و ذات دختران نهادینه شده . همین موهبت الهی فضایی برای سوءاستفاده و اغفال دختران از جانب کلاهبرداران و سودجویان با هدف تعرض، تجاوز و کلاهبرداری‌های مالی و بسیاری دیگر از موارد را فراهم کرده است.

این کلاه‌برداران و سودجویان با تمرکز روی احساسات و دیگر خاصیت‌های دخترانه زمینه‌های لازم را برای اغفال دختران فراهم کرده و گام‌‌های مهمی جهت اهداف شوم خود برمی‌دارند. بنابراین بسیار مهم است که دختران در خصوص این کلاهبرداران و سودجویان اطلاع و توجه لازم را لحاظ کنند تا در اثر اعتماد، احساسات آن ها مورد سودجویی قرار نگیرد.

قطعاً اغفال دختران علاوه بر خسارت‌های مربوط به مسائل مادی، موجبات شکل‌گیری آسیب‌های روحی و روانی را نیز برای دختران و خانواده‌های‌شان به بار می‌آورد. از این رو قانونگذار با توجه و اهمیت ویژه‌‌ای در خصوص جرم اغفال دختران و جرایمی که متعاقب آن صورت می‌پذیرد تعیین و تکلیف کرده است. بیشترین جرایمی که در حوزه اغفال دختران صورت می‌گیرد عبارتند از؛ فریب، سودجویی، تجاوز، تعرض، اخاذی.

همانطور که بیان شد قانونگذار با حساسیت زیادی پیرامون جرم اغفال دختران وارد عمل شده و قوانین مختلفی را در قانون مجازات اسلامی برای مجرمان در نظر گرفته است. به‌طور کلی در خصوص جرم اغفال دختران، نکته‌ای حائز اهمیت در مجازات تعیین شده این نکته است که اساسا چه جرمی و به چه میزانی در قبال اغفال دختران به وقوع پیوسته. همانطور که می‌دانید با اغفال دختران جرایمی همچون تجاوز، تعرض کلاهبرداری، اخاذی و غیره صورت می‌گیرد، که هر کدام بنابر مدارک و مستندات موجود و همچنین با توجه به سابقه مجرم، دارای مجازات مختص به خود است.

به منظور بررسی ابعاد حقوقی مسئله اغفال دختران و آسیب‌‌هایی که در این حوزه وجود دارد به سراغ یک حقوقدان رفتیم و به گفتگو با او نشستیم.

به صورت کلی شدید‌ترین مجازاتی که پیرامون جرم اغفال دختران تعیین شده در رابطه با جرم تجاوز است که مجازات حد اعدام برای مجرم مرتکب جرم تجاوز صادر می‌شود. تحقق جرم تجاوز خود نیاز به شرایط و موارد مختص به خود دارد که از لحاظ جرم‌شناسی توسط قاضی پرونده مورد توجه قرار می‌گیرد و در صورتی که ادله و اسناد و مدارک موجود دال بر تجاوز مجرم باشد حد اعدام جاری می‌شود.

 «بر اساس ماده قانون مجازات اسلامی: حد زنا در موارد زیر اعدام است؛

لف- زنا با محارم نسبی

ب- زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است.

پ- زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.

ت- زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

تبصره: مجازات زانیه در بندهای (ب) و (پ) حسب مورد، تابع سایر احکام مربوط به زناست.

هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است.

در بند ۲ تبصره ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی در خصوص شرایط و موارد تجاوز پیرامون اغفال دختران صحبت شده است که مبین می‌سازد در صورت تحقق شرایط مذکور، اشد مجازات ( اعدام) برای مجرم از طرف قاضی صادر می‌شود.»

خوشبختانه در این خصوص محاکم قضائی جمهوری اسلامی ایران سخت‌گیری و توجه ویژه‌ای را اختصاص می‌دهند و به صورت جدی با چنین مورادی برخوردهای لازم را انجام می دهند.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه شرط اساسی برای تحقق جرم تجاوز عدم رضایت دختر می‌باشد، بیان کرد: البته مواردی همچون ساده‌لوحی، فریب خوردن، کم خردی و … نمی‌تواند مصداق عدم رضایت در باب تحقق جرم تجاوز محسوب شود و قانون‌گذار مجازات مقرر شده برای جرم تجاوز را برای مجرم تعیین نمی‌کند.

این حقوقدان با اشاره به این مبحث که در بسیاری از موارد اغفال دختران با استفاده از فریب دختران با وعده ازدواج و از این موارد توسط کلاه برداران و سودجویان محقق می‌شود، یادآور شد: در بسیاری از موارد دختران با وعده ازدواج و پیوند مشترک توسط پسران اغفال شده و تن به خواسته‌های جنسی و مالی طرف خود می‌دهند و بعد از چندی متوجه فریب و اغفالی که صورت گرفته می‌شوند. این دختران علاوه بر خسارت‌های مالی، دچار خسارت‌های روحی و روانی همچون افسردگی، ناامیدی، بی اعتمادی به جنس مخالف و سایر موارد می‌شوند که متاسفانه خیلی تلخ و نگران کننده محسوب می‌شود.

محمدی در ادامه با پاسخ به این سوال که بر اساس قانون، اغفال دختران با استفاده از وعده‌هایی همچون ازدواج و سوء استفاده مالی، برای مجرمان چه مجازات هایی را به همراه دارد؟ عنوان کرد: این مجازات‌ها به دو قسمت تقسیم شده که در قسمت اول مجازات‌هایی همچون حبس و جزای نقدی تعیین شده و به منظور مجازات‌‌های تکمیلی و تامینی، محرومیت‌‌های اجتماعی همچون محرومیت از استخدام برای مجرم در نظر گرفته می‌شود.

او ادامه داد: بر اساس قانون، مجازات اصلی تعیین شده برای این شیوه از اغفال دختران، یک تا هفت سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که از دختر اخذ شده و مجازات تبعی و تکمیلی برای شخص اغفال کننده برای این نوع از اغفال دختران، محرومیت از استخدام در دستگاه‌های دولتی و تعداد دیگری از محرومیت‌های اجتماعی خواهد بود که بر اساس تشخیص قاضی در خصوص پرونده پیش‌رو صادر می‌شود.»

بحث در خصوص اغفال دختران و چرایی رشد این موضوع زشت و خطرناک در جامعه ایرانی، نیاز به تحلیل و بررسی همه جانبه از سوی مسئولان ذی ربط و کارشناسان حوزه روابط اجتماعی دختران و پسران دارد تا بتوانند آمارهای نگران کننده مربوط به موارد سوءاستفاده قرار گرفتن دختران را تا حدودی کاهش داده و با تلاش‌های بیشتر، این مسئله را ریشه کن کنند. امید است با توجه به اتفاقاتی که به صورت روزمره در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی کشور در این رابطه رخ می دهد، شاهد پیگیری‌های مستمر از سوی مراجع مربوطه و همچنین آسیب‌شناسی و تحلیل و تجزیه این معضل از سوی آسیب‌شناسان و جامعه شناسان فرهنگی در کشور باشیم.

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *