آشپزی

علت داشتن تمایل زیاد به مصرف فست فودها

علت داشتن تمایل زیاد به مصرف فست فودها

امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی،بسیاری از افراد به شدت به مصرف فست فودها گرایش پیدا کرده اند، حال آن که فست فودها جز موادغذایی ناسالم محسوب می شوند و باید مصرف آنها را محدود نمود علل مختلفی برای این تمایل افراد به فست فودها وجود دارد که در این مطلب در niksalehi به علت تمایل به فست فود پرداخته ایم.

علت تمایل به فست فود

آمارهای رسمی هشدار می دهند که اضافه وزن یکی از زنگ خطرهای سلامتی در جامعه ایران است. چالشی که براساس آمارهای وزیر بهداشت بیش از ۴۰ درصد مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند. همین آمار می گویند که ۳۵ درصد از تغذیه روزانه ایرانیان اضافه است.

اما چه چیزی باعث این تغذیه اضافه می شود؟ و علت تمایل به فست فود چیست ؟

نبود تفریح یکی از دلایل اصلی این تغذیه اضافی و یک علت تمایل به فست فود است. مواد غذایی اضافه ای که جای تفریحات سالم را برای ایرانیان گرفته اند.

به راستی که هیچ لذتی بالاتر از طعم غذایی لذیذ زیر دندان نیست. خوردن برای ما ایرانی‌ها یک تفریح است، البته این موضوع تنها خاص ایرانیان نیست. شاید بهتر است بگوییم خوردن برای بسیاری از مردم جهان یک تفریح محسوب می شود. تفریحی شیرین، ترش، شور یا حتی ملس.

علت تمایل به فست فود

مصرف فست فود

رستوران‌های همیشه شلوغ، گارسون‌هایی که با غذاهای رنگارنگ بین میزها می‌چرخند تا غذاهای رنگارنگ و خوشمزه را برای مشتریان مشتاق و گرسنه خود سرو کنند. افرادی که با گذاشتن اولین قاشق غذا در دهانشان ناخودآگاه چشمانشان را می‌بندند تا طعم بی نظیر غذای خود را عمیقا حس کنند. این قاب، برای همه ما تصویری آشناست.

غذا خوردن به جز کاری برای سیر شدن، یکی از تفریح‌های جذاب در همه جای دنیاست و برای ما ایرانی‌ها جذاب‌تر. تفریحی که اگر از تعادل خارج شود هزینه هنگفتی به دنبال خواهد داشت. چاقی، یکی از بزرگ‌ترین پیامد‌های این تفریح خوشمزه است. طبق گفته وزیر بهداشت ۳۵ درصد از کالری که ایرانی‌ها روزانه مصرف می‌کنند، مورد نیاز بدن نیست. این کالری اضافی، تبدیل به چربی شده و باعث چاقی، دیابت، کبد چرب و بیماری‌های مفصلی می‌شود.

چرا غذا خوردن نوعی تفریح می باشد

اما چرا غذای خوردن نوعی تفریح محسوب شود؟ این سوالی است که نه تنها برای ما ایرانی‌ها بلکه برای بسیاری از مردم دنیا هم به وجود آمده است.

این سوال در سایت یاهو نیز به اشتراک گذاشته شده و بسیاری از مردم به آن پاسخ داده‌اند. یکی از پاسخ‌ها که بیشترین رای به آن داده شده است مربوط به کاربری به نام جیمز است. او می گوید:

امروزه سهولت دسترسی به موادغذایی سبب شده که مردم با مواد عذایی احساس راحتی کنند. مواد غذایی دارای ظاهری جذاب و رایحه و عطری دلنشین است. محصولات غذایی امروز فرصتی برای تمدد اعصاب انسان محسوب می شود. غذاهای خوشمزه مثل کیک و شکلات اغلب برای ما یادآور مناسبت های شاد است. همه مناسبت های شاد زندگی ما آمیخته به خوراکی های لذیذ است و در تمام موارد غم های ما با آن آرام می شود.

کاربر دیگری به نقش غذاها در شکل‌گیری انسان‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: ما از سنین کودکی تا نوجوانی و جوانی که مهم ترین دوره های زندگی ما هستند در کنار خانواده غذا می ‌خوریم. بیشتر مناسب‌های خاص زندگی ما با خوردن غذاهای لذیذ همراه است حتی بیشترین تشویق ها و پاداش‌های ما در زندگی شامل غذا است. غذا بسیار خوب و لذت بخش است. با خوردن غذا اندورفین در بدن آزاد می شود و موجب خوشحالی و شادابی ما می شود. علاوه بر اینها غذا یکی از نیازهای اساسی انسان برای بقاست.

محمد در این رابطه نوشته است: من فکر می کنم که این موضوع بستگی به نوع غذایی که می خورید دارد.

غذاهایی مصرف کنید که با ذائقه شما هماهنگ باشد

که آیا غذاهایی که می‌خورید با ذائقه شما هماهنگ است یا خیر؟ با این حال خوردن سرگرم کننده است اگر شما غذاهایی را بخورید که مورد علاقه شما است.

مری، کاربر دیگری است که در پاسخ به این سوال که چرا غذا خوردن تفریح محسوب می شود؟ پاسخ داده: غذا خوردن سرگرمی است. چرا که باعث تحریک اشتها و شادی می شود.

آمارهای رسمی هشدار می دهند که اضافه وزن یکی از زنگ خطرهای سلامتی در جامعه ایران است. چالشی که براساس آمارهای وزیر بهداشت بیش از ۴۰ درصد مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند. همین آمار می گویند که ۳۵ درصد از تغذیه روزانه ایرانیان اضافه است.

نبود تفریحات و مصرف زیاد فست فود

اما چه چیزی باعث این تغذیه اضافه می شود؟ نبود تفریح یکی از دلایل اصلی این تغذیه اضافی است. یک علت تمایل به فست فود و مواد غذایی اضافه ای که جای تفریحات سالم را برای ایرانیان گرفته اند.

براساس نتایج نظرسنجی روزنامه «ابتکار» در شبکه اجتماعی توییتر غذا خورن یک تفریح همگانی در ایران محسوب می‌شود. از میان ۱۳۴ نفری که به این نظرسنجی اینترنتی پاسخ داده اند، ۴۵ درصد غذا خوردن را نوعی تفریح می‌دانند که ۱۱ درصد از این ۴۵ درصد خوردن را تنها سرگرمی و ۳۴ درصد آنها غذا خوردن را یکی از تفریحات مهم دانسته اند. از کل افراد شرکت کننده در این نظرسنجی، ۳۴ درصد تفریح را بهانه ای برای دورهمی‌های خود دانسته اند. دورهمی‌هایی که یکی از تفریح های ایرانیان محسوب می شود و پای اصلی این تفریح باد زدن کباب روی منقل است. از میزان کل افراد شرکت کننده در این نظر سنجی نیز ۲۰درصد افراد غذا خوردن را صرفا وسیله ای برای رفع نیاز و پاسخگویی به گرسنگی است.

در این میان نظرهای کاربران در پاسخ به چرایی این موضوع قابل تامل است. زهرا یکی از زنان شاغلی است که بیشتر وقت خود را مشغول به کار است. او می گوید به دلیل اینکه بیشتر وقت خود را در روز به کار مشغول است، خوردن تنها تفریحی است که خستگی کار را از تنش بیرون می برد. خوردن فست فود، تنقلاتی مثل شکلات و شیرینی‌ از جمله تفریح های او به حساب می‌آیند.

همچنین بخوانید :  مصرف فست‌فودها در ماه رمضان رفلاکس معده را افزایش می‌دهد

نظرات نظرسنجی در مورد علت تمایل به فست فود

سارا خوردن را نوعی تفریح می داند و می گوید: چون تفریح زیادی نداریم و یکی از تفریحات ما در ایران دورهمی‌های دوستانه است که برای این دورهمی ها به مکانی نیاز داریم که بیشتر این مکان ها همچون کافه و رستوران تنها در صورتی در اختیار ما قرار می‌گیرند که یکی از غذاهای ارائه شده را سفارش دهیم. همین باعث می شود که روز به روز به وزنمان اضافه شود.بشرا نیز یکی دیگر از کسانی است که خوردن را تنها تفریح خود می داند. او می گوید: خوردن غذاهای لذیذ بهترین و تنها تفریح من محسوب می شود چرا که جایی برای گردش و تفریح نیست. یا اگر هم باشد هزینه براست. اما غذاهای لذیذ تنها تفریح در دسترس و کم هزینه در مقایسه با تفریح هایی است که در ایران وجود دارد.

خوردن غذاها و تنقلات لذیذ چه برای ما ایرانیان و چه برای خارجی‌ها یک تفریح و سرگرمی محسوب می شوند اما آنچه در بین این دو گروه متفاوت است، دلایل استقبال از این تفریح است. خارجی‌ها غذا خوردن را صرفا به خاطر لذت بخش بودن و احساس خوشایندی که به آنها دست می‌دهد، انتخاب می کنند و ایرانیان غذا خوردن را در کنار احساس خوشایندش به دلیل نبود تفریح‌های ارزان قیمت و متنوع دیگر انتخاب می کنند.

تغذیه سالم تفریح نیست

یک علت تمایل به فست فود این است که می گویند تغذیه سالم تفریح نیست! این جمله ای است که بسیاری از مردم به آن معتقدند. گزاره ای که باورش بسیار سخت است. بسیاری از مردم می گویند که افزایش وزن راحت تر از کم کردن آن است. اما چطور می شود که چنین چیزی امکان داشته باشد؟ اما چطور می‌شود که هر ناکامی، درد فیزیکی و زندگی بد سبب افزایش وزن می‌شود؟ در بسیاری از زمان‌ها و شرایط بد زندگی خوردن تنها گزینه ای است که انسان ها برای رهایی از دردهای خود انتخاب می‌کنند.

غذای سالم حتی در بدترین شرایط زندگی بهترین راه است.

علت تمایل به فست فود این است که بیشتر افراد اعتقاد دارند که غذاهای سالم دلچسب نیست و تفریح به حساب نمی آید. شاید کسانی که این فکر را می‌کنند نمی دانند که چطور می توانند غذای سالم بخورند. این دسته از افراد ممکن است فکر کنند که باید از همه غذاهایی که از آن لذت می بردند، دست بکشند و فقط باید سبزیجات و ماهی یا مرغ کبابی بخورند. از سوی دیگر این تفکر در میان مردم وجود دارد که گرسنگی و افسردگی بهترین راه تغدیه سالم و کم کردن وزن است، این در حالی است که در حقیقت هر دو آنها ناسالم اند.

تعریف کارشناسان از تغذیه سالم، خوردن غذایی است که برای شما لذت بخش باشد. حال ما می‌فهمیم که غذایی همچون بروکلی یکی از غذاهای سالم برای شما است، این جمله به این معنی است که کیک هم ممکن است برای شما لذت بخش باشد اما درجه سالم بودن آن کم است. چنانچه کارشناسان تغذیه همیشه می گویند هیچ کسی اضافه وزن ندارد چرا که آنها یک تکه کیک میخورند! یک رژیم غذایی مناسب به این معنی است که شما غذا میخورید که نیاز بدنتان را فراهم کنید.

علت تمایل به فست فود

مصرف فست فود

اضافه وزن و از دست دادن فرصت های شغلی

براساس پژوهش های صورت گرفته اضافه وزن بسیاری از فرصت های شغلی را از افراد می ربایند. در محل کار، اغلب کسانی که اضافه وزن دارند از فرصت های شغلی غافل می شوند یا چاقی آنها جلوی ارتقاء کاری آنها را می گیرد. همچنین چاقی رابطه دوستی و زناشویی آنها را نیز به خطر می اندازد. خوردن ناکافی و زیاد خوردن می‌تواند سطح موفقیت یا میل به رسیدن به سطح بالایی از موفقیت را تقلیل دهد.

بنابراین اینکه چطور بخورید و از خوردنتان لذت ببرید بر فرصت های بزرگ آینده تان نقش دارد. بنابراین پاسخ به این سوال که چطور می توان تغذیه سالم را به یک تفریح تبدیل کرد؟ شاید بتواند به ما در آینده کاری و زندگی مان کمک کنند. برای اینکه تغذیه سالم یک تفریح باشد:

۱ – باید خوراکی های سالمی که سبب لذت شما می‌شود را کشف کنید.

۲ – شما باید کنترل غذا را در دست بگیرید و نه غذا کنترل شما را.

۳ – تمایل خود را به غذاهای ناسالم کاهش دهید.

۴ – اندامی زیبا شما را ترغیب به انتخاب غذاهای سالم خواهد کرد.

۵ – در انتخاب شریک غذایی خود دقت کنید. دیگران تاثیر مستقیمی بر انتخاب مواد غذایی شما دارند.

بد نیست بدانید چرا مردم نمی‌توانند از فست فود بگذرند؟

یک علت تمایل به فست فود این است که پروفسور اندرو پرنتیس از دانشگاه نظافت و پزشکی گرمسیری لندن طی یک پروژه تحقیقاتی در این مورد گفت: «همه ما دچار یک ضعف ذاتی در شناسایی غذاهای پرکالری هستیم. ما عادت داریم غذا را بر اساس اندازه آن بسنجیم؛ در حالی که میزان کالری غذاهای آماده خیلی بیشتر از یک وعده غذای سالم با اندازه قابل مقایسه است.»

دلیل دیگری که علاقه به این نوع غذا‌ها را زیاد کرده و  علت تمایل به فست فود است، سرعت آماده شدن و همیشه در دسترس بودن آنهاست. برای زندگی ماشینی این روز‌ها که شما گاهی وقت سر خاراندن هم نداری، چه چیزی بهتر از یک غذای خوشمزه آماده که سریع در دسترس باشد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *