علمی

فضا نوردان بخوانند: رابطه جنسی در فضا عواقب خطرناکی دارد

رابطه جنسی و تولید مثل یکی از دغدغه های پیش رو در زمینه سفر به فضا است . در ایسن مطلب به پیامد های مختلف مساًله زاد و ولد در فضا می پردازیم .

با گسترش عرصه اکتشاف در فضا و گردشگری فضایی ، دغدغه های تازه ای مطرح می شوند که شاید بیش از این اولویت نبودند . یکی از این ها بی شک مسئله رابطه جنسی و تولیید مثل در فضا است و به نظر نمی رسد که شرکت های فعال در حوزه گردشگری فضایی آن قدر که باید برای آن آماده نشده باشند . حالا با شروع تولید مثل در فضا در آینده چه پیامدهایی در انتظارمان است ؟

دغدغه نسبت به رابطه جنسی بین گردشگران فضایی

 

اگر هنوز فکر می کنید که تا امکان پذیر شدن شفرهای تفریحی فضایی فاصله زیادی وجود دارد ، باید گفت که در همین مقطع پروازهای زیر مداری چند دقیقه ای انجام می شود برخی از این سفر ها حتی رایگان هستند و برخی دیگر هم دست کم چند میلیون دلار هزینه دارند . سفر های تفریحی طولانی تر به فضا هم در آینده نزدیک به واقعیت تبدیل می شوند و شرکت اسپیس ایکس به مدیران ایلان ماسک هم یکی از پیشگامان این حوزه است . انتظار می رود فضاپیمای استارشیپ اسپیس ایکس تا چند سال دیگر فعالیت منظم خود را شروع کند .

با این تتفاسیر به زودی سفر به فضا دیگر مختص به فضانوردان نخواهد بود و توریسم فضایی در مقیاس گسترده رفته رفته شکل می گیرد . در حال حاضر رزرو برای سفری خصوصی به اطراف ماه آغاز شده و فضاپیماهای مثل استار شیپ با ظرفیت چند ده نفر توسعه پیدا کرده است . حتی احتمال داده می شود که کابینن های خصوصی برای سرنشینان فضاپیما ها در نظر گرفته شود . با توجه به این ها باید انتظار برقرار رابطه جنسی بین توریست های فضایی در آینده نه چندان دور را داشت .

آنچه عده بسیاری را نسبت به رابطه جنسی در سفر ههای آتی به فضا نگران می کند منجر شدن رابطه جنسی به تولید مثل است . از آنجایی هم سفر که سفر های تفریحی در ابتدا چند روز یا نهایتاً یک هفته طول خواهد کشید صرفاً مراحل اولیه تولید مثل در فضا صورت می گیرد . البته توریست هایی که باردار باشند اجازه سفر فضایی را نخواهند داشت اما از طرفی ممکن است عده ای بارداری خود را پنهان کنندد یا حتی از بارداری خود آگاهی نداشته باشند . در واقع پیش می آید که بعضی از زنان حتی تا مرحله زایمان متوجه بارداریشان نشوند .

پیامدهای تولید مثل در محیط فضا برای فرد باردار

زاد و ولد در فضا می تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد . دهه ها سفر به فضا نشان داده است که بی وزنی و تشعشعات بون ساز تاًثیر منفی روی بدن انسان دارد و تاًثیر آنها روی فرآیزندهای فیزیولوژیکی تولید مثل هم شسیکی از دغدغه ها خواهد بود .  همچنین به دلیل اینکه بدن فضانوردان دیگر با نیروی جاذبه مواجه نیست عضلات و استخوان های آن ها کم کم تحلیل می شود و این موضوعی است که بانوانان باردار در فضا باید با آن دست و پنجه نرم کنند.

در فضا همچننین فشار داخلی جمجمه ی انسان افزایش پیدا می کند که این تاری دید و حتی تغییر ساختار مغز  را به دنبای دارد . علت این است که در کره زمین جاذبه روی توزیع مایعات  بدن اثر می گذارد . ولی  در فضا نبود جاذبه به طور کلی جاذبه مکانیزم بدن را به هم میریزد . در آزمایش های محدوده ی صورت شده روی جنین موش تغییراتی در وضعیت حیات جنین این حیوان داخلل فضا روًیت شده است . هر چند عملاً اطلاعاتی درباره تاًثیر محیط فضا روی جنین انسان موجود نیست.

ممکن است خطر بارداری خارج از رحم در بی وزنی فضا حتی بیشتر باشد . همانطور که از نامش پیداست این پدیده زمانی رخ می دهد که جنین خارج از رحم در جایی مثل لوله های فالوپ ش

مسئولیت شرکت‌های توریسم فضایی در قبال بارداری مسافران

 

وجه دیگر این مسئله به غیر از پیامدهای فیزیولوژیکی برای فرد بار دار در فضا با چالش هایی موجود برای شرکت های فعال در حوزه گردشگری فضایی است . احتمال دارد این شرکت ها در آینده با دعاوی قضایی و در نتیجه آسیب به اعتبار حتی ضرر مالی مواجهه شوند . جنبه اخلاقی این موضوع و حقوق مربوط به تولید مثل هم در این بین نقش بازی می کنند . این در حالی است که بر اساس بررسی های انجام شده فعالان گردشگری فضایی هنوز برای مواجهه با این چالش ها تلاش کافی را نکرده اند .

تعارض جنسی، نگرانی دیگر در سفرهای فضایی

در خصوص موضوع رابطه جنسی در فضا نگرانی مهم دیگر هم وجود دارد و آن هم تعارض جنسی است . به خاطر عوامل مختلفی از جمله محدودیت فضا ، کمبود یا نبود راه خروج و معادلات قدرت بین سرنشینان و خدمه احتمال وقوع آزار یا تجاوز جنسی در سفر های آینده به فضا وجود دارد . همچنین نباید از چالش های فضایی برای رسیدگی به پرونده های احتمالی چشم پوشی کرد ؛ اصلاً در درجه اول در صورت وقوع چنین اتفاقی کدام مرجع تحت چه چهارچوبی باید در این باره قضاوت  و اعمال قانون کند ؟

 

جمع­‌بندی

تولید مثل توسط توریست های فضشایی در سفر های توریستی آینده یا حتی در مقیاس بزرگ تر ، در صورت سکونت انسان خارج از کره زمین مسئله ای اجتناب نا پذیراست که شاید بهتر باشد به جای مقابله بستری مناسب و امن برای آن فراهم شود . این موضوع با پیشرفت صنعت گردشگری فضایی طی چند وقت آیندنه جدب تر می شود . اما در حال حاضر به نظر می آید به اندازه کافی به ابعاد مختلف آن توجه نشده است . 

 

 

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *