دسته‌بندی نشده

مواد لازم برای داشتن یک زندگی خوب چیست؟

مواد لازم برای داشتن یک زندگی خوب

ارزش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند سنگ بنای یک زندگی خوب باشند، این ارزش‌ها به‌راحتی می‌توانند در زندگی شما حضور داشته باشند و دست یافتن به آنها کار آسانی است، پس به‌دنبال ارزش‌های مادی نباشید.

مقصود نهایی از زندگی هیچگاه داشتن خانه‌ی رؤیایی نیست، داشتن ماشین گران‌قیمت یا حساب‌های بانکی پر از پول هم نمی‌توانند نهایت لذت از زندگی را برای شما فراهم کند. مقصود نهایی از زندگی، خوب زندگی کردن و حس کردن آن است.

در اینجا یک سؤال مطرح می‌شود که باید همیشه از خود بپرسید، «چه چیزی تجربه‌ی یک زندگی خوب را برای من فراهم می‌کند؟» برای پاسخ به این سؤال یک فهرست تهیه کنید که ابعاد مختلفی مانند سلامتی، مسائل معنوی، مسائل مالی، سرگرمی و روابط یک فرد را شامل شود.


بنابراین در این مطلب فهرست کوتاهی تهیه شده است که ۶ لازمه‌ی داشتن یک زندگی خوب را شامل می‌شود.

۱. بهره‌‌وری

بهره‌وری یا داشتن قدرت و توانایی تولید یا ارائه‌ی خدمات یکی از لازمه‌های مهم خوب زندگی کردن است، زندگی تنها استراحت کردن و منتظر ماندن نیست و باید استراحت کردن را تنها به‌منظور تجدید قوا برای از سر گرفتن روند بهره‌وری انجام بدهیم. این توانایی، احساس رضایتی در فرد ایجاد می‌کند و موجب می‌شود زندگی‌اش روزبه‌روز بهتر شود.

استفاده از قدرت بهره‌وری تنها به شما بستگی دارد، کمی به اطراف خود نگاه کنید و با کمی فکر کردن تصمیم بگیرید؛ خاک حاصل‌خیز، آفتاب روشن، بارش باران، فصل‌های متنوع،‌ دانه‌ها و در نهایت معجزه‌ی حیات! از همین حالا دستان‌تان را به‌کار بگیرید و محصول تلاش خود را در زندگی برداشت کنید.


۲. دوستان خوب

مواد لازم برای داشتن یک زندگی خوب - دوستان خوب

دوستی از بهترین روابط عاطفی‌ای است که انسان می‌تواند با دیگران برقرار کند. داشتن رابطه‌ی دوستانه علاوه بر مزایای خارق‌العاده‌اش، غیرقابل مقایسه با دیگر رابطه هاست. بنابراین هیچگاه در برابر ایجاد رابطه‌ی دوستانه مقاومت نکنید و به گسترش آن کمک کنید.

دوست خوب کسی است که به شما صادقانه علاقه‌مند باشد و درک و شناخت کاملی از شما داشته باشد. فرض کنید با اتهامی ناروا در زندانی ناشناخته محبوس شده‌اید و برای رهایی از این مشکل تنها با یک‌نفر می‌توانید تماس برقرار کنید، تنها کسی که می‌تواند شما را نجات بدهد کیست؟ این سؤال اهمیتِ داشتنِ یک دوست واقعی را نشان می‌دهد که در هر شرایطی برای شما سینه‌ سپر می‌کند، البته دوستانی هم هستند که وقتی شما چنین درخواستی از آنان دارید، حاضر به انجام هیچ کاری نمی‌شوند و منتظر می‌مانند تا خودتان، راهی برای نجات‌تان پیدا کنید.

بهتر است هر دو نوع از این دوستی‌ها؛ یعنی دوستی‌ها عمیق و واقعی و همچنین دوستی‌ها سطحی و معمولی را حفظ کنید.


۳. فراموش نکردن فرهنگ‌ و آداب‌

زبان، موسیقی، جشن‌ها، آداب و رسوم و لباس‌ها همگی برای داشتن یک زندگی بهتر و شادتر ضروری هستند و باید جایی برای آنها در زندگی‌تان باز کنید. وجود سلیقه‌های متفاوت هر کدام از ماهاست که با قرارگرفتن در کنار یکدیگر، جهانی سرشار از سرزندگی، نیرو، قدرت، برتری و حقانیت را به‌وجود می‌آورد.

۴. حالات و شرایط روحی-روانی

روح و بُعد معنوی شما تأثیر مهمی در شکل‌گیری پایه و اساس خانواده‌‌تان دارد که در نهایت یک ملت بزرگ را می‌سازد. بهتر است که با مطالعه و تمرین تا حدودی با بُعد معنوی خود آشنا شوید و هیچگاه نسبت به این عضو مهم بی‌توجهی نکنید زیرا این بعد روحی شماست که خود حقیقی‌ِ‌تان را می‌سازد و سبب تمایز شما با حیوانات و دیگر موجودات هستی می‌شود.

۵. هیچ فرصتی را برای شاد بودن از دست ندهید

هر لحظه‌ی زندگی را غنیمت بشمارید و از هر فرصتی برای لذت بردن از زندگی استفاده کنید. رفتن به کنسرت، دیدن فیلم، تماشای تئاتر یا نمایش و دنبال کردن یک رشته‌ی ورزشی از جمله ساده‌ترین کارهایی هستند که می‌توانید برای داشتن یک زندگی خوب انجام دهید. به دنبال هر چیزی که به شما حس لذت و شادی می‌دهد بروید و نسبت به هیچ چیز خستگی و بی‌توجهی نشان ندهید.

سعی کنید تا حدی که برایتان مقدور است به تفریح و سرگرمی مشغول شوید، تا ‌‌آنجا که می‌توانید تجربه کنید، ببینید و آشنا شوید و لحظات خوشی را در اوقات فراغت‌تان سپری کنید.

سرزنده باشید، اگر خوب و شاد زندگی کنید، نشانه‌های آن در چهره‌ و حتی صدای شما هویدا می‌شود. خوب زندگی کردن نه تنها زندگی شخصی شما را متحول می‌کند، بلکه در زندگیِ کاری شما نیز اثر می‌گذارد و تغییر قابل توجهی در وضعیت مالی شما اتفاق خواهد افتاد. سرزندگی و نشاطی که این کارها به شما می‌دهد با هیچ‌چیز دیگری قابل قیاس نیست.


۶. خانواده و نزدیکان

مواد لازم برای داشتن یک زندگی خوب - خانواده و نزدیکان

همیشه قدردان خانواده‌تان باشید، روابط خانوادگی پیوندی دوطرفه و عاطفی است که جز با مرگ گسسته نمی‌شود و روابط و احساسات اعضای آن با عشق، محبت و یکدلی ابراز می‌شود، پس بهتر است از آن پاسداری کنیم.

خانواده تأثیر مهمی در زندگی شما دارد، یک خانواده‌ی خوشبخت به زندگی بهتر فرد کمک می‌کند، هنگامی که اعضای خانواده به یک‌دیگر عشق می‌ورزند، لحظات خوشِ کنار هم بودن‌شان را مرور می‌کنند و به دنبال خاطرات تلخ نیستند، شادی و نشاط را به زندگی خود هدیه می‌کنند. پدری که هنوز بوسه‌ی فرزندش را روی صورتش احساس می‌کند، مردی قدرتمند است و شوهری که هنوز گرمی دستان همسرش را احساس ‌می‌کند، هیچگاه مغلوب نمی‌شود، چنین فرصتی را از دست ندهید زیرا به کمک معجزه‌ی خانواده احساس قدرت، توانایی و نفوذ در شما به‌وجود می‌آید.

حضرت عیسی (ع) می‌فرماید:« ارزش‌ها و فضائل‌ زیادی وجود دارند، اما مهم‌ترین آن محبت و مراقبت کردن از دیگران است.» این سخن نشان‌دهنده‌ی ارزش والای عشق‌ورزیدن است.

بنابراین حتما با وجود مشغله‌های روزمره‌‌تان، دلایل و اهداف مورد نیاز برای رسیدن به زندگی بهتر را به‌خاطر بسپارید. چه بسا که ثمره‌ی اهداف‌تان بتواند شما را به زندگی‌ِ‌ مورد انتظارتان برساند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *