دسته‌بندی نشده

نگاهی به دنیای سیاه قاچاق فسیل دایناسور توسط سلبریتی های کلکسیونر

به درون دنیای تاریک شکارچیان غیرقانونی فسیل دایناسور قدم می گذاریم؛ جایی که استخوان‌ها را «مثل مواد مخدر» قاچاق می‌کنند و برای کلکسیونرهای مشهور می فرستند.

فناوری اطلاعات دیگر دمده شده و این روزها تجارت غیرقانونی فسیل دایناسورها به ارزش ده‌ها میلیون پوند باب شده است.

اصلا فکر نکنید این خط داستانی از فیلم جدید دنیای ژوراسیک است! این بازار سیاه شلوغ و مکاره واقعیت دارد… شکارچیان فسیلی وجود دارند که کالاهای ماقبل تاریخ خود را به بالاترین قیمت می فروشند و اغلب آنها را “مثل مواد مخدر” قاچاق می کنند.

حفاری و کندن زمین برای استخوان‌های موجوداتی که زمانی باشکوه بودند، تا حدودی به دلیل علاقه ستاره‌هایی مانند لئوناردو دی کاپریو، نیکلاس کیج و راسل کرو، به تجارت بزرگی تبدیل شده است.

تجارت قانونی یا غیر قانونی؟

در حالی که بخش بزرگی از این تجارت قانونی است، اما بخش دیگری از آنها قانونی نیستند.

این همان چیزی است که هفت سال پیش، نیکلاس کیج، ستاره فیلم Con Air ، متوجه آن شد؛ او مجبور شد یک جمجمه نادر باتاار تیرانوسوروس را که برایش هزینه هنگفتی پرداخته بود به مغولستان بازگرداند، زیرا به طور غیرقانونی فروخته شده بود.

با این که چندین شکارچی فسیل دایناسور به زندان رفته اند، اما این مجازات نتوانسته تجارت فسیل را کم رونق کند.

تیم‌های متخصص در سرتاسر جهان فسیل‌ها را شکار می‌کنند؛ به این امید که در صورت یافتن یک اسکلت نسبتاً سالم – یا حتی بهتر از آن، بقایای یک T-Rex – دستمزد زیادی دریافت کنند.

خطرناک ترین شکارچی تاریخ، تی رکس، به شدت مورد توجه است؛ به طوری که یک مجموعه از بقایای آن به قیمت رکورد جهانی ۲۴.۶ میلیون پوند در اکتبر ۲۰۲۰ فروخته شد.

ماه گذشته اسکلت یک قاتل از نوع velociraptor به نام Deinonychus antirrhopus به قیمت تقریباً ۱۰ میلیون پوند به یک پیشنهاد دهنده ناشناس فروخته شد.

فروش اینترنتی فسیل دایناسور!

یافته‌های کوچک‌تر در سایت‌های اینترنتی مانند eBay، جایی که دندان‌ها و جمجمه‌ها به حراج گذاشته می‌شوند، به فروش می‌رسند.

پروفسور استیو بروسات، دیرینه شناس در دانشگاه ادینبورگ که مشاور فیلم دنیای ژوراسیک Dominion بود ، می گوید:

«هم تجارت قانونی و هم تجارت غیرقانونی استخوان دایناسورها وجود دارد. یکی از نزدیکترین خویشاوندان velociraptor چند هفته پیش به حراج رفت. حتی اگر در بهترین حالت نیمی از اسکلت باشد، بیش از ۱۲ میلیون دلار معامله شده است. در آمریکا، هر کسی که مالک زمین است، حق آنچه در آنجا است را دارد ، پس فروش آن قانونی است.»

استیو فاش می‌کند:

«جمع‌آوری و فروش غیرقانونی فسیل‌ها از کشورهای دیگر، به ویژه مغولستان و چین، زیاد است. در آن کشورها قوانین سختگیرانه ای وجود دارد. شما نمی توانید فقط استخوان های دایناسور را حفر کنید و آنها را بفروشید. اما آنها در بازار سیاه ظاهر می شوند.»

اما او هشدار می‌دهد که شبکه‌ای نگران‌کننده از تاجران فسیلی وجود دارد که شاخه های آن‌ها بسیار گسترده است. این شبکه خیلی محرمانه و در سطح مواد مخدر است. ما چیز زیادی در مورد آن نمی دانیم، دنیای خیلی تاریکی است، خیلی تاریک است.

مجموعه داران ستاره سینماگر

دوستاره مشهور دنیای هالیوود، لئوناردو دی کاپریو و نیکلاس کیج، که گفته می شود کلکسیونرهای مشتاق این تجارت بودند – وقتی در سال ۲۰۰۷ جمجمه نادر تیرانوزاروس باتاار به حراج رفت، خواستار آن بودند.

کیج با پیشنهادی ۱۸۵۰۰۰ پوندی برنده شد، اما وقتی ثابت شد که از مغولستان آمده است، مجبور شد آن را به مقامات تحویل دهد.

راسل کرو، ستاره گلادیاتور، یک جمجمه موساسور را کاملاً مشروع در یک عصر مستی از دی کاپریو خریداری کرد و سپس آن را در حراجی در سال ۲۰۱۸ به فروش رساند.

گنج های دزدیده شده

اعتقاد بر این است که صدها اسکلت به طور غیرقانونی در مغولستان حفاری شده است؛ جایی که فسیل های فراوانی در صحرای گوبی از دوره قبل از نابودی دایناسورها در ۶۶ میلیون سال پیش وجود دارد.

یکی از آنها، هالسکاراپتور بسیار کمیاب، از بریتانیا گذشت و در نهایت به مغولستان بازگردانده شد. پیگرد قانونی غیرعادی است و منابع محدودی برای تحقیق درست درباره باندهای درگیر وجود دارد.

ده سال پیش ماموران فدرال ایالات متحده با حکمی برای جستجوی فسیل دایناسورهای قاچاق به خانه اریک پروکوپی یورش بردند.

این مرد فلوریدایی پروکوپی بود که جمجمه را از مغولستان تهیه کرده بود و در نهایت توسط نیکلاس کیج در حراجی خریداری شد.

این تاجر به انتقال فسیل‌ها، از جمله اسکلت تیرانوزاروس، از کشور آسیایی از طریق بریتانیا به ایالات متحده محکوم شد.

یکی از اقوام تی رکس قرار بود به قیمت یک میلیون دلار در نیویورک فروخته شود، اما به دلیل مشکوک بودن به منشأ آن، این فروش انجام نشد.

دادستان پروکوپی را می توان “بازار سیاه تک نفره” نامید؛ تجارتی که باعث شد او سه ماه را در زندان بگذراند.

در همین حال، دیرینه شناس آماتور معروف آمریکایی، ناتان مورفی، در سال ۲۰۰۹ به دلیل سرقت ۱۳ استخوان دایناسور از مرکز مونتانا به سه سال حبس تعلیقی محکوم شد.

تی رکس کینگ

حفاری زمین برای به دست آوردن یک یادگار گرانبها آنقدرها هم که به نظر می رسد آسان نیست.

ابتدا باید این گنجینه های مدفون را پیدا کنید که نیاز به تخصص دارد. سپس به تیمی متشکل از افراد با تجربه نیاز دارید تا استخوان ها را بدون آسیب رساندن به آنها به دقت جدا کنند.

حفاری یک دایناسور با جثه فیل و آماده سازی آن برای نمایش حدود ۱۵۰۰۰ ساعت طول می کشد.

به همین دلیل، شکارچیان دایناسورها قبل از شروع به حفاری در زمین دیگران، مطمئن شوند که یک قرارداد واضح و مطمئن دارند.

اگر حفاری قانونی باشد درصدی از قیمت نهایی فروش برای مالک زمین تضمین می شود.

با چنین ثروتی که برای فروش استخوان های قدیمی موجود است، تنها می توان تصور کرد که اگر داستان علمی تخیلی پارک ژوراسیک به واقعیت علمی تبدیل شود، چه اتفاقی می افتد.

منبع؛گجت نیوز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *