۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳
اقتصاد

هیات وزیران: مبادله رمزارزهای استخراج شده، فقط برای تامین ارز واردات مجاز است

هیات وزیران در مصوبه‌ای، استفاده از رمزارزهای استخراج شده توسط ماینرهای دارای مجوز از وزارت صنایع را برای تامین ارز واردات، مجاز اعلام کرد.

تصویب‌نامه هیات وزیران درخصوص الحاق تبصره به بند یک تصویب نامه ۱۳ مردادماه سال قبل دولت در مورد شرایط استفاده از رمز ارزها از سوی «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رییس جمهوری ابلاغ شد.

متن مصوبه به این شرح است:

«هیات وزیران در جلسه ۱۳/۷/۱۳۹۹ به پیشنهاد مشترک وزارت نیرو و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد: متن زیر به عنوان تبصره به بند (۱) تصویب نامه شماره ۵۸۱۴۴ات ۵۵۶۳۷ه مورخ ۱۳/۵/۱۳۹۸ اضافه می‌شود.

تبصره- رمز ارزهای استخراج شده براساس مجوزهای صادره این تصویب نامه صرفا برای تأمین ارز واردات کشور و براساس مقرراتی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌کند قابل مبادله خواهند بود. استخراج کنندگان باید رمز ارز دست اول تولیدشده را تا سقف مجاز و به صورت مستقیم بدون واسطه به کانال‌های معرفی شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عرضه نمایند. سقف مجاز رمز ارز استخراج شده و قابل مبادله توسط هر واحد استخراج کننده، براساس میزان انرژی مصرف شده توسط آن واحد، طبق دستورالعملی که توسط وزارت نیرو تدوین می شود، تعیین و به صورت دوره‌ای به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌گردد.»

گفتنی است که بند یک مصوبه مردادماه سال گذشته دولت درباره شرایط استفاده از رمزها چنین می‌گفت: «استفاده از رمزارزها صرفا با قبول مسئولیت خطرپذیری (ریسک) از سوی متعاملین صورت می‌گیرد و مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست.»

به این ترتیب و با تبصره جدیدی که با مصوبه هیات دولت به مصوبه قبلی افزوده شده، بانک مرکزی مقرراتی برای تامین ارز واردات با استفاده از رمزارز تدوین خواهد کرد و عرضه رمزارزهای استخراج شده نیز به صورت دست اول، از طریق کانال‌هایی صورت می‌گیرد که بانک مرکزی معرفی خواهد کرد. به نظر می‌رسد با توجه به میزان کاهش ارز برای واردات (که در مسائل مختلفی در کشور نظیر بازار موبایل تاثیر کاملا محسوسی از خود برجای گذاشته است) دولت قصد دارد از فرصت رمزارزها برای تامین ارز واردات و همچنین تحریم‌های بانکی استفاده کند.

در واقع حالا بانک مرکزی می‌خواهد پشت ماجرای تبادل رمزارزها بایستد اما به شرط آنکه این تبادل مالی منجر به خلق ارز برای واردات کالا به کشور شود.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *