کسب و کار

چطور کسب و کار سنتی خود را به کسب و کار آنلاین تغییر دهیم؟

در

گرچه توسعه دیجیتال مسئله جدیدی نیست، امروزه با توجه به سرعت بالای رشد و گسترش آن، این نیاز بیش‌ازپیش حس می‌شود. حتی می‌توان گفت تا دهه گذشته، توسعه دیجیتال فقط مزیت به شمار می‌رفت؛ منتها اکنون به ضرورتی برای بقای کسب‌وکارها تبدیل شده است. امروزه نمی‌توانیم فقط با اتکا به روش کسب‌وکار سنتی پیش برویم و انتظار گسترش و پیشرفت بزرگی در کسب‌وکار خود داشته باشیم.

به چه نوع کسب‌وکاری سنتی می‌گویند؟

روش کسب‌وکار سنتی به روشی گفته می‌شود که طی آن، مشاغل فقط از راه‌های فیزیکی و نه آنلاین به جذب مشتری و ارائه خدمات یا محصول مشغول می‌شوند. به این مثال توجه کنید:شما مغازه‌ای دارید که اجناسش را حضوری می‌فروشید یا نهایتا مشتریان با شما تماس می‌گیرند و شما آن را برایشان می‌فرستید. برای تبلیغات هم از روش‌هایی مثل پخش تراکت و کارت ویزیت استفاده می‌کنید. اگر دقت کرده باشید، تمامی این مراحل فیزیکی‌اند و خبری از تبلیغات در فضای آنلاین نیست.

توسعه آنلاین کسب‌وکار به چه معناست؟

توسعه آنلاین به فرایندی گفته می‌شود که طی آن، با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، کسب‌وکارهای سنتی را توسعه می‌بخشیم و از لحاظ فناورانه تجهیزشان می‌کنیم. در روش کسب‌وکار آنلاین، اهرم‌های دیجیتال و راهبردهای آنلاین جدید برای نزدیکی به بازار و مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در واقع، از این طریق شما به‌صورت گسترده و هدفمند وارد شبکه‌های اجتماعی و آنلاین می‌شوید و به کسب‌وکارتان را گسترش می‌دهید. می‌توان گفت توسعه آنلاین برای تمامی زمینه‌های شغلی به کار می‌آید، برای برخی بیشتر و برخی کمتر. با توجه به زمینه کاری‌تان می‌توانید در قسمت‌های مختلف کسب‌وکارتان از این روش استفاده کنید.

ورود به کسب‌وکار آنلاین چه ضرورتی دارد؟

همان طور که گفتیم، گسترش آنلاین کسب‌وکار دیگر ضرورت شمرده می‌شود. در دنیای امروز، که اکثر مردم جهان بیشتر وقتشان را در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند، این پلتفرم‌ها به ویترینی برای دیده‌شدن بیشتر کسب‌وکارها تبدیل شده‌اند. هرچه برند و خدمات شما در معرض دید افراد بیشتری قرار بگیرد، طبیعتا احتمال جذب مشتری نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه، می‌توان گفت برای فروش بیشتر، گذار از سنت به مدرنیته امری لازم است.

امروزه اتکای صرف به روش کسب‌وکار سنتی ممکن است شغلتان را در معرض نابودی قرار دهد؛ زیرا با افزایش دریافت خدمات به‌صورت اینترنتی و خریدهای آنلاین، احتمالا شما مشتری‌های قبلی‌تان را نیز از دست خواهید داد. ما در دوره‌ای از تاریخ زندگی می‌کنیم که برندگان اصلی کسانی‌اند که با آینده‌پژوهی، پیش از تغییرات، تغییر می‌کنند و همواره در حال به‌روزرسانی مدل کسب‌وکار خود هستند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند در آینده‌ای نه‌چندان دور چیزی به‌نام کسب‌وکار سنتی وجود نخواهد داشت. این باور بیانگر اهمیت توسعه آنلاین کسب‌وکار و آینده شغلی دیجیتال مارکتینگ است. علاوه بر آن، غالبا مدل کسب‌وکار سنتی هزینه‌های بالاتری دارد. منتها در مدل جدید می‌توانید با هزینه کمتر نتیجه خیلی بهتری به دست آورید. در واقع، با یک تیر دو نشان می‌زنیم: هم از هزینه‌های اولیه شرکت می‌کاهیم و هم به درآمدزایی آن می‌افزاییم.

طی دو سال گذشته، با شیوع ویروس کرونا، شاهد ورشکستگی خیلی از کسب‌وکارها بودیم. یکی از دلایل اصلی این اتفاق آن است که تمرکز اصلی آنها بر جذب مشتری و درآمد از راه‌های سنتی بوده است. با گسترش کرونا، مردم بیش‌ازپیش به خریدهای آنلاین روی آوردند. در نتیجه، خدمات و محصولاتی که در دنیای مجازی حرفی برای گفتن داشتند برنده بودند. در این زمان، ضرورت دیجیتالی‌شدن بیش از گذشته در مشاغل احساس می‌شود.

چطور کسب‌وکارمان را آنلاین کنیم و بین رقبا دیده شویم؟

تصمیم برای گذار از کسب‌وکار سنتی به مدرن قدم بزرگی در مسیر پیشرفت شما خواهد بود. نحوه عملی‌سازی این تصمیم بسیار مهم است. به‌کارگیری راهبردی درست متضمن پیشرفت کسب‌وکارمان خواهد بود. در این گذار، بسیاری از فرایندهای کسب‌وکار مانند قبل باقی می‌مانند؛ اما طبیعتا تغییراتی را تجربه خواهیم کرد. تجارت آنلاین، برخلاف روش سنتی، امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌توانید با توجه به نوع فعالیت کسب‌وکارتان هریک از این امکانات را در جهت توسعه آنلاین کسب‌وکارتان به کار بگیرید.

برای شروع، یک وب‌سایت بسازید. با ساخت وب‌سایت، علاوه بر راه‌اندازی خدمات آنلاین، اعتبار برندتان را نیز افزایش می‌دهید و مشتریان راحت‌تر به شما اعتماد می‌کنند. اگرچه ورود گسترده به تمام پلتفرم‌های آنلاین بر احتمال موفقیت می‌افزاید، باید بدانیم مشتریان هدف ما در کدام‌یک از شبکه‌های اجتماعی بیشترین فعالیت را دارند، که بالاترین تمرکز را روی آنها بگذاریم.

برای مثال، ما به ارائه خدمات یا محصول خود در فیس‌بوک مشغول می‌شویم؛ در حالی که بیشتر مشتریان موردنظرمان در اینستاگرام به‌دنبال خدمات مشابه می‌گردند. این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که با راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین کار شما تمام نمی‌شود. این تازه آغاز راه توسعه آنلاین شماست. در این راه باید به‌طور دائم فعالیت‌هایتان را ارزیابی کنید تا به نتیجه دلخواه یعنی فروش بالا برسید.البته در این راه باید صبور باشید و زود ناامید نشوید، زیرا پیشرفت در این حوزه کمی زمان‌بر است.

خدمات مشاوره توسعه آنلاین کسب‌وکار چیست؟

اکنون این سؤال پیش می‌آید که با هجوم تعداد زیادی از کسب‌وکارها به دنیای آنلاین و شدت‌گرفتن عرصه رقابت، چطور دیده شویم؟ هدف کسب‌وکارها از ورود به دنیای دیجیتال افزایش فروش آنلاین یا افزایش ارائه خدمات است. این مسئله صرفا با ساخت وب‌سایت یا ورود به شبکه‌های اجتماعی محقق نمی‌شود. باید در سرچ مطالب مرتبط با کسب‌وکارمان در گوگل جزو اولین‌ها باشیم. همچنین، در شبکه‌هایی مثل اینستاگرام نیز باید فالوورهای زیادی داشته باشیم تا دیده شویم.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *