سلامتی ورزشی

چه طور در ماه مبارک رمضان ورزش کنیم؟

ورزش در ماه رمضان از تجمع چربی در بدن جلوگیری و عمل سوخت و ساز را تسهیل می کند .همچنین ورزش علاوه برتاًثیر نثبت بر توانایی  های جسمانی ،سهم زیادی در افزایش قدرت یادگیری و توانایی های ذهنی انساان دارد.

پیاده روی:

از آنجا که امسال نیز ماه مبارک رمضان با بهار همزمان شده است روزه داران باید قدری بیشتر مراقب حفظ سلامت خود باشند چرا که ممکن است علاوه بر روزه داریی گرمای هوا نیز انجام فعالیت های جسمی روزانه از جمله ورزش رات با مشکل مواجه کند .اما اگر شما هم به ورزشی منظم و مرتب عادت داشته اید شاید نخواهید که یکباره تمام فعالیت های خود را متوقف کنید.

ورزش در ماه رمضان از تجمع چربی در بدن جلوگیذری می کند و عمل سوخت و ساز را تسهیل می کند .همچنین ورزش علاوه بر تاًثیر مثبت بر توانایی های جسمانی سهم زیادی در افزایش قدرت یادگیری و توانایی های ذهنی انسان دارد.

ما چگونه باید در طول این ماه ورزش را ادامه دهیم؟

تداوم ورزش راهی مناسب برای سلامت و لذت بردن بیشتر از این ماه اسشت . اگرر فرد اصول تغذیه ای صحیح را رعایت کند می تواند در کننار روزه داری به ورزشی منظم و ملایم نیز بپردازد و این گونه سلامت جسمی خود را تاًمین کند.

در ضضمن این نکته مهم را در نظر بگیرید که قطع تمامی فعالیت ها به مدت یک ماه ممکن است قدرت و استقامت قلبی ،عروقی شما را با مششکل مواجه سازد.

شدت ورزش خود را کاهش دهید.

برای جلوگیری از ضعف قوای جسمانی در ماه رمضان باید از انجام حرکات سنگین ورزشی اجتناب کردفعالیت زیاد فرد روزه دار در ماه رمضان به صرف انرژی بیشتر و افزایش تعریق طیی ساعات روز منجر می شود که می تواند موجب عطش فراوان و افت فشار خون فرد شود .

با کاهش شدت برنتامه ورزشی می توانید فعال بمانید و در عین حال انرژی خود را از دست ندهید.به عنوان مثال اگر همیشه می دوید آن را به پیاده روی سریع تبدیل کنید یا اگر همیشه به مدت یک ساعت ورزش می کردید زمان آن را (بسته به قدرت جسمانی خود)به ۳۰ تا ۴۵ دقیقه کاهش دهید.

تداوم در فعالیت های بدنی مهم است.

نکته مهم آن است که در این ماه به ورزش ادامه دهید .ثبات و تداوم فعالیت بدنی عنصری کلیدی برای حفظ سلامت و تناسب اندام است که نباید فراموشش کنید.

با این که شاید در ماه رمضان فرصت زیادی برای ورزش و انجام تمرینات بدنی نباشد اما همین ۲۰ دقیقه فعالیت هم کمک زیادی به حفظ سلامت و وزن مناسب می کند و این گونه پس از ماه رمضان برگشتن به برنامه ورزشی ساده تر خواهد بود.

لازم نیست که شاید در ماه رمضان فرصت زیادی برای ورزش و انجام تمرینات بدنی نباشد اما همین ۲۰ دقیقه فعالیت هم کمک زیادی به حفظ سلامت و وزن مناسب می کند و این گونه پس از ماه رمضان برگشتن به برنامه ورزشی عادی و ساده خواهد بود.

لازم نیست که یک ساعت تمام و به همان شدت سابق ورزش کنید فقط همان قدر که میی توانید تلاشش کنید تا در این ماه نیز تداوم برنامه ورزشی را حفظ کرده باشید.

زمان مناسب را برای ورزش کردن انتخاب کنید.

به جای اینکه هر زمان راحت بودید ورزش کنید زمانی رتا انتخاب کنید که بیشترین میزان انرژی را دالرید و ورزش لطمه ای به روزه شما نزند.

شاید راحت تر باشیداگر ۲۰ دقیقه زودتر از خواب بلند شوید و قبل از خوردن سحری ورزش کنید،گروهی نیز ممکن است ترجیح بدهند پس از وعده افطار ورزش کنند.اما به یاد داشته باشید که بلافاصله بعد از مصرف غذا نباید ورزش کرد.

پس به میزان انرژی خود در طی روز دقت کرده و زمان مناسب را پیدا کنید.

هر زمان از شبانه روز که شما بتوانید بدون لطمه به روزه و احساس خستگی ورزش کنید همان زمان مناسب خواهد بود.

ورزش مناسبی را انتخاب کنید.

بههترین ورزش در طول ماه رمضان شنا و پیاده روی و ورزش هوازی پس از صرف افطارر است چرا که از گرفتگی عضلات پیشگیری می کند.

ورزش های تفریحی ملایم و با نشاط ( به ویژه تمرینات هوازی )موجب تسریع گردش خون می شوند .بدین ترتیب خون در نتیجه اکسیژن بیشتری به مغز می رسد و شادابی و نشاط را در ورزشکاران روزه دار به دنبال دارد و ذهن را برای یادگیری خلاق تر می کند.این امر تنها منحصر به نوجوانان و جوانان نمی شود بلکه در بزرگ سالان نیز هم می باشد.

به انواع ورزش هایی که به طور مستمر و طولانی مدت(بیش از ۲ دقیقه)طول م کشند و ضربان قلب در هنگام تمرین کمتر از ۷۰ درصد حداکثری ضربان قلیب است تمرینات هوازی گفته می شود.

پیاده روی ،دوی نرم ،دوی استقامت ،شنا و دوچرخه سواری استفاده از تردمیل و دوچرخه ثابت جزء ورزش های هوازی است.

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *