دسته‌بندی نشده

۱۰ انقلاب تاریخ ساز جهان کدام اند؟

حوادثی در طول تاریخ تمدن بشر رخ داده که سرنوشت انسان ها را را دستخوش تغییر داده است.انقلاب ها زمانی موجودیت یافتند که افرادی عادی متحد شدند و رژیمی راسرنگون کردند.این جنبش ها بر اساس همبستگی وو یک پارچگی حزب ها شکل گرفت و بعضی از آن ها باعث در گرفتن جنگ های داخلی یا بین المللی شد.

بهه نقل از (( world atlas  )) گزارش می دهد که ۱۰ انقلاب تاریخ ساز جهان کدام اند.این انقلاب ها از چه لحاظ اهمیت دارند و چه پیامدهایی برای کشورهای درگیر و حتی جهان در پی دارد.

۱- انقلاب روسیه

انقلاب روسیه به دو انقلابی گفته می شود که فوریه و اکتبر سال ۱۹۱۷ در روسیه رخ داد.اولین انقلاب که به آن (( انقلاب فوریه )) می گوینددر پتروگراد (سن پترزبورگ کنونی) پایتخت روسیه در آن زمان رقم خورد و به سرنگونی امپراتوری روسیه،کناره گیری نیکلای دوم و همچنین تاًسیس دولت موقت انحامید.

ولادیمیر لنین با سرنگونی دولت موقت و برپایی دولت کمونیستی دومین فاز انقلاب روسیه را که به (( انقلاب اکتبر)) مشهور است پایه ریزی کرد.انقلاب اکتبر  از این بابت مهم است که پایتخت کشور به مسکو تغییر یافت و نظامی کمونیستی بر شوروی حاکم شد.

۲-انقلاب آمریکا

انقلاب آمریکا طی سال های ۱۷۶۵تا ۱۷۸۳روی داد .این انقلاب پس از آنکه اعضای جامعه مستعمراتی آمریکاا حاضر نشدند در برابر قدرت پادشاه بریتانیایی کبیر و پارلمان آآن تسلیم شوند شکل گرفت.پارلمان تصمیم گرفته بود مالیاتی بر آمریکایی هایی که مالیاتی بر آمریکایی که مخالف استعمار بودند وارد کند .این افراد محموله چای را که از شرکت هند شرقی می آمد خراب کردند. اینت اقدام باعث شد بریتانیا بندر بوستون را تا زمانی که این خرابکاران محاکمه شوند ببندد.

همزمان درگیری های اقتصادی نیز بالا گرفت و معترضان علیه تصمیم بریتانیای کبیر شورش کردند و با طرفداران بریتانیا وارد نزاع شدند.

۳-انتقلاب فرانسه

انقلاب فرانسه در یک دوره زمانی (۱ ساله اتفاق افتاد. که طی آن اصلاحات سیاسی و اجتماعی زیادی نیز صورت گرفت .انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹ شروع شد، و در ۱۷۹۹ پایان گرفت و کاملاً تاریخ مدرن فرانسه و اروپا را دگرگون کرد.تاریخ نویسان بر سر علت دقیق وقوع انلاب فرانسه اختلاف نظر دارند.اما فاکتورهایی که موجب بروز نابرابری اقتصادی و اجتماعی شد کاملاً روشن است.

فرانسه در آن سال ها وارد جنگ های بین المللی از جمله انقلاب آمریکا شد و هفت سال درگیر آن بود که همین امر باعث بروز مشکلاتی شد.

۴-انقلاب شین های

انقلاب شین های سسال ۱۹۹۱ در چین روی داد که منجر به سرنگونی سلسله امپراتوری خاندان چینگ شد. این انقلاب نقش مهمی در شکل گیری  سیاست های اقتصادی و اجتماعی کشور داشت.ولی بسیار خشونت بار بود به طوری که به کشته شدن صدها هزار نفر انجامید.

۵-انقلاب کوبا

.انقلاب کوبا شورشی بودکه در جزیره کوبا به پا شد و به سر نگونی حکومت باتیستا انجامید.این انقلاب ۵ سال به درازا کشید و در ۲۶ جولای ۱۹۵۳ شروع شد و اول جولای ۱۹۵۹ پایان پذیرفت.

۶-انقلاب ۱۸۴۸

انقلاب سال۱۸۴۸ مجموعه ای از تحولات بود که سسال ۱۸۴۸ در سراسر اروپا رقم خورد و از پس آن موج گسترده ای از انقلاب ها سزبر آورد.انقلاب سال ۱۸۴۸ کشورهای فرانسه،آلمان، اتریس،دولت ایتالیا، لهستاتن و مجارستان را در بر گرفت.

۷-انقلاب صنعتی

انقلاب صنعتی جنبش جهانی بود که در اوایل قرن ۱۹ شکل گرفت و روش های تولید مکانیزه جایگزین کارهای یدی شد. مبداً این انقلاب بریتانیای کبیر بود.استفاده از قدرت بخار ، توسعه ماشین های سنگین و رشد سیستم کارخانه ای از پیامدهای این انقلاب به شمار می رفت.

۸-انقلاب اسلامی ایران

انقلتاب اسلامی ایران زمانی به وقوع پیوست که مردم از خاندان پهلوی که تحت حمایت آمریکا بود بیزار شدند .این انقلاب با سرنگونی پادشاه آن زمان محمد رضا پهلوی و به رهبری آیت الله خمینی به سر انجام رسید.

۹-انقلاب هائینی

انقلاب هائینی یکی از انقلاب های موفق ضد برده داری بلود که در سنت دومینگ آن زمان (هائینی امروزی ) که مسستعمره فرانسه بود شکل گرفت این اتفاق از ۲۱ آگوست ۱۷۹۱ تا اول ژانویه ۱۸۰۴ طول کشید و طی آن صد ها هزار نفر کشته شدند.

۱۰- انقلاب کمونیستی چین

مائو تسه تونگ در اول اکتبر سال ۱۹۴۹ با اعلام رهبری حزب کمونیست چین مدعی تشکیل جمهوری خلق چین شد .بعد از ایناعلالن درست با پایان یافتن جنگ جهانی دوم جنگی بین جمهوریس خلق چین و حزب ملی کوکمینتانگ در گرفت . با تشکیلجمهوری خلق چین آشفتگی و جنجالی که از انقلاب سال ۱۹۱۱ در چین برقرار بود ازز کشور رخت بست .چین در سال ۱۹۴۹ کمونیستی شد و پس از آن آمریکا تمام روابط دیپلماتیکی را که با چین داشت به حالت تغلیق درآورد.

 

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *