تکنولوژی

انویدیا و AMD احتمالاً در ۲۰۲۵ تراشه‌های PC مبتنی بر معماری ARM روانه بازار خواهند کرد

ظاهراً انویدیا و AMD  به دنبال پیوستن به کوالکام در بازار پردازنده های مبتنی بر ARM  هستند تا فشار بر اینتل بیش از پیش افزایش یابد .

به نظر می رسد أینده ویندوز ، هم مانند مگ وابسته به پردازنده های مبتنی بر معماری ARM  باشد ؛ چرا که گزارشی جدید می گوید انوویدیا و AMD  هم وارد این بازار خواهند شد و در سال ۲۰۲۵ با تراشه های مبتنی بر معماری ARM  برای بررسی ویندوزی روبه رو خواهیم شد .

طبق گزارش رویترز ، انویدیا توسعه پردازنده های مبتنی بر معماری ARM  خود را شروع کرده است که می تواند باعث گسترش چشمگیر فعالیت های مایکروسافت روی ویندوز مبتنی بر ARM  شود .ظاهراًً انویدیا و AMD  می خواهند پردازنده های جدید خود را در سال ۲۰۲۵ روانه بازار کنند .

 

پردازنده‌های ARM برای کامپیوترهای ویندوزی

مایکروسافت تا به امروز برای نسخه مبتنی بر ARM  ویندوز ۱۱ ، همکاری انحصاری با کوالکام داشته است همچنین گزارش رویترز در زمانی منتشر شده است که کوالکام می خواهد از نسل بعدی تراشه های مبتنی بر ARM  خود برای PCهای  ویندوزی رونمایی کند . رویترز می گوید در روادید کوالکام که امشب برگزار می شود برخی از مدیران اجرایی مایکروسافت حضور خواهند داشت .

اولین تبلت سرفیس RT ، با پردازنده مبتنی بر ARM  انویدیا ، یعنی تگرا از راه رسید اما در بازار شکست خورد و همین شکست مانع از ورود گسترده تر شرکت ها به این بخش از بازار شد از آن زمان تا کنون ،انویدیا از پردازنده ای برای ویندوز مبتنی بر ARM  رونمایی نکرده است و مایکروسافت تنها با کوالکام همکاری می کند .

پردازنده‌های ARM

با پیوستن AMD  و انویدیا به کوالکام در بازار تراشه های ویندوزی مبتنی بر ARM ، فشارها بر اینتل افزایش می یابد . با معرفی تراشه های سری M  اپل برای مگ ها ، اینتل با شوک بزرگی مواجه شده است و سعی می کند با معماری و لیتوگرافی جدید ؛ به جنگ پردازنده های اپل برود . با توجه به گزارش های امروز ، اینتل به زودی باید با دو شرکت دیگر هم در زمینه پردازنده های مبتنی بر معماری ARM  رقابت کند .

در کنار انویدیا ، AMD  و کوالکام گفته می شود مایکروسافت هم روی تراشه های سرور مبتنی بر ARM  کار می کند و حتی شاید برای دستگاه های سرفیس هم پردازنده اختصاصی بسازد . با این حال با توجه به همکاری نزدیک ردموندی ها با شرکت های تراشه ساز انتظار نداریم که به این زودی چیپ های اختصاصی مایکروسافت برای دستگاه سرفیس از راه برسند .

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *