تکنولوژی و فناوری

بازگشت غول چینی؛ هواوی حالا پردازنده هوش مصنوعی هم می‌سازد!

لوگو هواوی / Huawei قرمز و سفید در داخل سالن

بایدو ، از غول های فناورری چین ، پردازنده هوش مصنوعی ساخت هواوی را خرید . با توجه به فشار های سیاسی و محدودیت های صادراتی آمریکا علیه چین ، توافق میان دو شرکت بزرگ چینی، از تغییر بزرگ در چشم انداز این کشور به هوش مصنوعی حکایت می کند .

بایدو سفارش خرید ۱۶۰۰ تراشه ی هوش مصنوعی Ascend 910B هواوی را ارائه داده است و خود را برای آینده آماده می کند که در آن کمتر به فناوری های خارجی وابسته است . سفارش بایدو به هواوی  ارزش در حدود ۶۱/۸۳ میلیون دلار و در مقایسه با سفارش های بزرگی که به انویدیا داده می شوند متوسط است . 

بایدو قبلاً از تراشه های هوش مصنوعی هواوی استفاده نمی کرد ؛ به همین دلیل ، همکاری اخیرش با این شرکت واقعاً جالب به نظر می رسد . اگر چه تراشه های هوش مصنوعی هواوی از نظر عملکرد به پردازنده های انویدیا نمی رسند ،  در حال حاضر پیشرفته ترین تراشه های هوش مصنوعی چین محسوب می شوند .  این تغییر پاسخی به قوانین سخت گیرانه آمریکا است که انویدیا را از فروش برخی پردازنده های هوش مصنوعی پیشرفته به چین منع می کند . 

همکاری بایدو و هواوی اتفاق عجیبی نیست این دو برند از سال ۲۰۲۰ با یکدیگر کار می کنند ؛ به همین دلیل بایدو تصمیم گرفته است که پلتفرم های خود را روی سخت افزار شرکت هم وطنش بسازد .

در حالی که تحلیلگران محدودیت های آمریکا را به عنوان فرصتی برای هواوی و تسلط آن بر بازار هوش مصنوعی چین توصیف می کنند این سوًال همچنان باقی می ماند که آیا چین قدرت تراشه های هوش مصنوعی خود را می تواند افزایش دهد تا به یکی از پیشروان این صنعت در جهان تبدیل شود یا خیر ؟

   

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *