علمی

بدن انسان از چه عناصری تشکیل شده است؟

بدن انسان ماشینی معجزه آسا و فوق العاده پیچیده است. برای اینکه یک فرد بتواند زندگی سالمی داشته باشد، نیاز به مجموعه‌ای از بخش‌های عملکردی دارد و تمام جزئیات بیولوژیکی بدن ما، از معمولی تا جادویی‌ترین آنها، تنها توسط ۲۱ عنصر شیمیایی تشکیل می‌شوند. از ۱۱۸ عنصر روی زمین، تنها ۲۱ مورد از آنها عناصر بدن انسان را تشکیل می دهند. آنها با هم ترکیبی از مولکول های واگرا را می سازند تا DNA، سلول ها، بافت ها و اندام های ما را تشکیل دهند.

بر اساس داده‌های ارائه‌شده توسط کمیسیون بین‌المللی حفاظت رادیولوژیک (ICRP)، در تصویر زیر بدن انسان به ترکیبات عنصری و درصدهایی که در آن وجود دارند، تقسیم‌بندی شده است. این ۲۱ عنصر را می توان به سه بلوک اصلی بسته به مقدار موجود در بدن انسان، بلوک اصلی ساختمان (۴ عنصر)، مواد معدنی ضروری (۸ عنصر) و عناصر کمیاب (۹ عنصر) طبقه بندی کرد.

عناصر تشکیل دهنده بدن انسان چیست؟

چهار عنصر اصلی؛ مواد لازم برای زندگی
چهار عنصر، یعنی اکسیژن، کربن، هیدروژن و نیتروژن، ضروری ترین عناصر موجود در بدن ما هستند. اکسیژن فراوان ترین عنصر در بدن انسان است که تقریباً ۶۱ درصد از جرم انسان را تشکیل می دهد. با توجه به اینکه حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بدن را آب تشکیل می دهد، جای تعجب نیست که اکسیژن و هیدروژن دو عنصر شیمیایی فراوانی هستند که در بدن یافت می شوند. این عناصر همراه با کربن و نیتروژن، ۹۶ درصد از جرم بدن را تشکیل می دهند.

عناصر تشکیل دهنده بدن انسان چیست؟

ترکیب چهار عنصر زندگی

مواد معدنی ضروری و مکمل
مواد معدنی ضروری برای سلامت بدن شما مهم هستند. بدن شما از مواد معدنی برای چندین فرآیند استفاده می کند، از جمله کارکرد صحیح استخوان ها، ماهیچه ها، قلب و مغز. مواد معدنی همچنین تولید آنزیم و هورمون مفید را کنترل می کنند.

مواد معدنی مانند کلسیم جزء مهمی از استخوان‌های ما هستند و برای رشد و تکامل استخوان، همراه با انقباضات عضلانی مورد نیاز هستند. فسفر به استحکام استخوان و دندان کمک می کند و برای متابولیسم انرژی حیاتی است.

عناصر تشکیل دهنده بدن انسان چیست؟

ترکیب مواد معدنی ضروری

ترکیب بیولوژیکی عناصر کمیاب
عناصر کمیاب یا فلزات کمیاب مقادیر کمی از مواد معدنی هستند که در بافت های زنده یافت می شوند. برخی از آنها از نظر تغذیه ضروری هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است غیر ضروری در نظر گرفته شوند. آنها معمولاً در مقادیر کم در بدن ما هستند و تنها ۱٪ از جرم ما را تشکیل می دهند.

مهمترین عناصر کمیاب مانند روی، مس، منگنز و فلوئور هستند. روی به عنوان اولین واکنش دهنده در برابر عفونت ها عمل می کند و در نتیجه مقاومت در برابر عفونت را بهبود می بخشد و در عین حال پاسخ ایمنی را متعادل می کند.

عناصر تشکیل دهنده بدن انسان چیست؟

توزیع عناصر کمیاب در بدن

حتی با تحقیقات و مطالعات مداومی که برای درک کامل کاربردها و مزایای این عناصر کمیاب انجام شده است، دانشمندان و محققان به طور مداوم در حال اکتشافات موارد جدید هستند.

منبع:روزیاتو

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *