دسته‌بندی نشده

خطرات امواج وای فای

اشعه  وای فای تلفن همراه باعث ایجاد خطراتی بر سلامت انسان می شود.

اشعه وای فای چیست؟

دستگاه‌های وای فای، اشعه رادیو فرکانس را منتشر می‌کند؛ در غیر این صورت به عنوان اشعه مایکروویو شناخته می‌شود. بیشتر روتر‌های بی سیم و دستگاه‌های بی سیم مشابه، یک میدان از اشعه بی سیم را در فاصله ۲۴/۷ متر منتشر می‌کنند.

این اشعه مایکروویو است و دقیقا همان نوع اشعه‌ای می‌باشد که مایکروویو برای طبخ غذا از آن استفاده می‌کنند. زمانی که غذا را در مایکروویو قرار می‌دهید و با اشعه مایکروویو گرم می‌کنید، اصطکاک مولکولی ایجاد شده و غذا گرم می‌شود، این روش “اثر گرما” یا “اثر گرمایی” نامیده می‌شود.
دستگاه‌های وای فای مانند مودم بی سیم و کامپیوتر‌های بی سیم شامل فرستنده‌هایی هستند که از این نوع اشعه مایکروویو استفاده می‌کنند تا اطلاعات را در هوا که اثر گرمایش مشابهی بر روی بدن دارند، ارسال کنند.

آیا استفاده از وای فای برای سلامتی بدن مفید است؟

در یک طرف صنعت مخابرات و منافع مقرره دیگری وجود دارد که می‌گویند هیچ اثر گرمایشی قابل مشاهده با وای فای و دستگاه‌های مشابه وجود ندارد، بنابراین نشان دهنده ایمنی این فن آوری‌ها است و از طرف دیگر، در حال حاضر هزاران مطالعه بررسی شده توسط دانشمندان در سراسر جهان نشان می‌دهند که اشعه وای فای به طور بالقوه مضر است، زیرا این موضوع تنها در مورد اثر گرما نیست، بلکه در مورد تاثیرات بیولوژیکی مضرتر آن است.

روشی برای دور کردن عوارض وای فای

اما تحقیقات مستقل، یک لیست طولانی از تاثیرات بیولوژیکی اشعه وای فای را نشان می‌دهد که عبارتند از:
افزایش نفوذ پذیری جریان خون مغز
اختلال در متابولیسم گلوکز مغز
شکستن زنجیره‌ای DNA
تولید پروتئین‌های استرس
اختلال متابولیسم سلول
این مطالعات همچنین نشان می‌دهند که اشعه وای فای معمولا باعث بروز علائمی نظیر خستگی، عصبانیت، سردرد مداوم روزانه و اختلالات هاضمه می‌شود. تمام این موارد ممکن است ناخوشایند به نظر برسد، اما نگرانی بزرگ‌تر این است که نتیجه این تاثیرات مضر بیولوژیکی، بیماری‌های تهدید کننده و خطرناک می‌باشد.

هزاران مطالعه در رابطه با آلودگی وای فای و ایجاد بیماری‌های جدی، ابتلا به موارد زیر را نشان می‌دهد:
سرطان
تومور مغزی
بیماری آلزایمر
سرطان پستان
افسردگی
سرطان‌های مختلف کودکی
حساسیت الکتریکی
بیماری‌های قلبی
ناباروری
سقط جنین و خودکشی
سازمان بهداشت جهانی اشعه وای فای را به عنوان گروه ۲ سرطان زا طبقه بندی کرده است.

حفاظت از خود در برابر اشعه وای فای

فواید حذف یا کاهش قابل توجه اشعه وای فای در محیط  را به شرح زیر گزارش می‌کنند:
بهبود خواب
داشتن انرژی بیشتر
احساس بهتر
اتاق خنک‌تر
احساس درد کمتردر پوست بدن
نداشتن مزه آهن در دهان
احساس آرامش بیشتر

روشی برای دور کردن عوارض وای فای

توصیه‌های حفاظتی در برابر اشعه وای فای
در این بخش با چند اقدام ساده، قرار گرفتن در معرض اشعه وای فای را محدود کنید:

۱. استفاده از کابل اترنت
کابل اترنت کابلی است که مودم یا روتر را به کامپیوتر متصل می‌کند. این کابل، امکان ارتباط اینترنتی را می‌دهد. امواج رادیویی قادر به عبور از دیوار و کف نیستند؛ دستگاه‌های وایرلس دیگر امکان مداخله در امواج وای-فای را دارند، مانند مایکروویو‌ها و تلفن‌های بی سیم. البته اتمسفر نیز توانایی مداخله و ایجاد مشکل را در امواج وای-فای دارد، بنابراین کابل ترنت در این زمینه انتخاب برتری است.

۲. از کار انداختن عملکرد بی سیم روی تمام دستگاه‌ها
شما در مودم یا روتر، عملکرد بی سیم را غیر فعال کرده اید، اما همچنین باید بی سیم روی کامپیوتر خود (لپ تاپ، آی پد، تبلت)، چاپگر‌ها و هر چیز دیگری که ممکن است قابلیت اتصال وای فای داشته باشند را غیر فعال کنید. بسیاری از مردم این موضوع را نادیده می‌گیرند. برای انجام این کار به دنبال گزینه‌های نرم افزاری در این دستگاه‌ها باشید.

۳. اتصال بی سیم به شبکه کابلی
صفحه کلید بی سیم، موس، چاپگر، اسکنر و هر چیز دیگری که دارید، تکنولوژی بی سیم با ورژن یو اس بی، بدون سیم است. اما برخی از دستگاه‌ها به گونه‌ای طراحی نشده اند که از طریق یک رابط اترنت یو اس بی به اینترنت وصل شوند.

۴. خرید وای فای JRS Eco روتر

۵. وای فای همسایه
از نظر قانونی نمی‌توانید افراد را مجبور به استفاده نکردن از وای فای کنید، اما می‌توانید در کمال آرامش با گپ دوستانه ای، سطوح اشعه‌ای را که آن‌ها و شما را در معرض خطر قرار می‌دهند، نشان دهید. همچنین می‌توانید برخی از مطالعات انجام شده در مورد خطرات اشعه فرکانس رادیویی را پرینت بگیرید.
اگر آن‌ها قانع نشده و از مودم خود با کابل استفاده نکنند، به عنوان آخرین راه حل مورد نظر از محافظ اشعه وای فای استفاده کنید که شامل محافظت از چندین اتاق می‌باشد.

کاهش تماس با اشعه وای فای بدون قطع آن
می‌دانیم بعضی از مردم نمی‌توانند خودشان را برای جمع کردن و خاموش کردن دستگاه‌های بی سیم قانع کنند، بنابراین در این بخش نکاتی برای به حداقل رساندن مضرات بیان می‌کنیم:

۱. فاصله خود را حفظ کنید
با حفظ فاصله بیشتر، اشعه وای فای به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. بسیاری از روتر‌ها نیاز به سیگنال کافی قوی برای حفظ اتصال تا فاصله ۱۰۰ متر را دارند. دقت کنید که فاصله بین شما و روتر بی سیم تان زیاد باشد تا بتوانید بازده اتصال را کاهش دهید.

نکته:دیوار‌ها اشعه بی سیم را متوقف نمی‌کنند، بنابراین هرگز روتر بی سیم را پشت دیوار اتاق خواب قرار ندهید.

۲. شب‌ها وای فای را خاموش کنید
مطالعات نشان می‌دهد بزرگ‌ترین خطر اشعه وای فای، هنگام شب است، زیرا بازسازی سلولی، جوان سازی و سم زدایی در بدن متوقف می‌شود. قابل ذکر است که تولید ملاتونین می‌تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد. اگر واقعا نمی‌توانید روتر بی سیم خود را کنار بگذارید، می‌توانید با نصب یک تایمر الکتریکی ساده را روی سوکت که روتر را در آن متصل می‌شود، طوری تنظیم کنید که در طول زمان خواب، خاموش شود.

۳. از یو اس بی آداپتور استفاده کنید
اگر از وای فای یو اس بی آداپتور (برای کامپیوتر‌های شخصی که در آن‌ها کارت رابط شبکه وایرلس ساخته نشده اند) استفاده می‌کنید، به کابل فرمت یو اس بی (۱۰ متر یا بیشتر) نیاز دارید. استفاده از یک کابل ۳ جی یا ۴ جی یا دانگل برای اتصال به اینترنت در حین سفر نیز همین کار را انجام می‌دهد. کابل یو اس بی به طور قابل توجهی اشعه را کاهش خواهد داد.

نکته:با اتصال کابلی، زمانی که در حال گشت زدن در وب هستید، کم‌تر در معرض اشعه قرار خواهید گرفت؛ بنابراین کابلی بخرید که حدود ۴.۵ مترطول دارد.

۴. از آهنربا استفاده کنید
یک تکه آهن ربا در مجاورت سیم تلفن خود قرار دهید و یا یک گره کوچک در سیم تلفن خود بیاندازید که از اثر امواج تا حدودی کاسته شود. هیچ گاه درون ماشین از گوشی همراه خود استفاده نکنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *