سفر و گردشگری

قدیمی ترین کشور جهان کجاست؟ از ایران زیبا تا چین و ارمنستان

قدیمی ترین کشور جهان کجاست؟ آیا می‌توان پاسخ دقیقی به این پرسش داد؟ تمدن بشر هزاران سال قبل در این کره خاکی شکل گرفت و کشورها به‌تدریج معنای امروزی خود را پیدا کردند. خب کدام کشورها زودتر از بقیه شکل گرفتند؟ در این مقاله علاوه بر کشورهایی که حدس می‌زنید قدیمی باشند، نام کشورهایی را خواهید شنید که شاید باورتان نشود جزو قدیمی ترین کشورهای جهان هستند.

۱. فرانسه

 

قدمت فرانسه به زمان جدایی امپراتوری روم مقدس شارلمانی (Charlemagne) برمی‌گردد. این جدایی منجر به تقسیم فرانسه‌ باستان به ۳ بخش مجزا شد. فرانسه یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان و همچنین یکی از زیباترین کشورهاست. اگر عاشق سفر باشید، فرانسه قطعا در فهرست مقصدهای محبوب شما قرار دارد. جذابیت این کشور فقط به آثار معماری و موزه‌ها محدود نمی‌شود و آشپزی فرانسوی هم یکی از دلایل شهرت و محبوبیت این کشور در بین گردشگران است.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: پاریس، نیس، ریویرای فرانسه، مارسی
مهم‌ترین تفریحات: تماشای برج ایفل، تور موزه لوور، تور کاخ ورسای
زبان: فرانسوی
ارز رایج: یورو

۲. سن مارینو

 

سن مارینو کشور کوچکی است که ایتالیا آن را در بر گرفته است. این کشور یکی از کوچک‌ترین شهرهای جهان است و در سپتامبر سال ۳۰۱ میلادی تأسیس شد. پاپ در سال ۱۶۳۱ میلادی این کشور را مستقل اعلام کرد. دلیل استقلال دیرهنگام این کشور هنوز مشخص نیست.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: دوگانا، فالچیانو
مهم‌ترین تفریحات: کوه‌پیمایی، پیاده‌گردی در طبیعت
زبان: ایتالیایی
ارز رایج: یورو

۳. پرتغال

 

اگرچه تاریخ دقیق تأسیس پرتغال مشخص نیست، مرزها و دیوارهای باشکوه این سرزمین شهادت می‌دهند که این کشور بسیار قدیمی است. البته توسعه شهری تغییرات زیادی در زیرساخت‌ها، بناها و ظاهر کلی این کشور ایجاد کرده است. این دیوارها و قلعه‌ها در آن روزگار از پرتغال در برابر دشمنانش محافظت می‌کردند. فرهنگ مردم محلی پرتغال با سنت‌ها گره خورده است و در آداب‌ورسوم و حتی آشپزی این کشور به چشم می‌خورد.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: لیسبون، پورتو، مادیرا، منطقه فارو
مهم‌ترین تفریحات: گشت‌وگذار در مناطق کوهستانی، آشپزی بی‌نظیر و متنوع، خرید در مراکز خرید بزرگ و مدرن
زبان: پرتغالی
ارز رایج: یورو

۴. یونان

 

دوران باستان یونان در تبدیل‌کردن این کشور به یکی از پیشروترین کشورهای جهان تاثیرگذار بوده است. بدون شک هنوز هم یونان پیوند عمیقی با آداب و سنت‌های قدیمی دارد، اما پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌ هنر، فرهنگ و فناوری داشته است، پس می‌توان گفت کشوری مدرن و زیباست که سنت‌هایش را فراموش نکرده است و می‌توانید جاذبه‌های سنتی و مدرن را در کنار هم ببینید.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: آتن، سانتورینی، میکونوس
مهم‌ترین تفریحات: بازدید از ویرانه‌های باشکوه آکروپولیس آتن، بازدید از آثار باستانی متعدد مانند معبد پارتنون و متئورا
زبان: یونانی
ارز رایج: یورو

۵. اتیوپی

 

قدمت اتیوپی به ۵میلیون سال می‌رسد و یکی از قدیمی‌ترین کشور‌های آفریقا است که محبوبیت زیادی برای علاقه‌مندان به تاریخ و باستان‌شناسی دارد. پیوندهای فرهنگی و سنتی در اتیوپی بسیار قوی است و هنوز بسیاری از سنت‌های قدیمی را در این کشور می‌‌بینید. مردم این کشور شاهد تحولات زیادی بوده‌اند و آداب‌ورسوم و سنت‌ها بدون‌ شک تکامل یافته‌اند، اما همچنان می‌توانید نشانه‌هایی از رسوم باستانی را در این کشور پیدا کنید. اسلام و یهودیت از قدیمی‌ترین ادیان در این کشورند.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: آدیس‌آبابا، گندار، لالیبلا
مهم‌ترین تفریحات: تماشای حیات‌وحش بی‌نظیر، پیاده‌گردی در طبیعت، ماجراجویی در مناطق آتش‌فشانی
زبان: اَمهَری
ارز رایج: بیر اتیوپی

۶. ژاپن

 

می‌گویند اولین امپراتور ژاپن، جیمو، بنیان‌گذار این کشور بوده است. کشور ژاپن سال ۶۶۰ قبل‌ از میلاد به وجود آمد. اگر سوابق تاریخی این کشور را بررسی کنیم، آیین بودایی تأثیر بسیار زیادی بر فرهنگ ژاپن گذاشته است. این کشور که «سرزمین طلوع خورشید» هم نامیده می‌شود، یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان است و شاهد ظهور و سقوط امپراتوری‌های بسیاری بوده. در دوران بازسازی میجی (Meiji Restoration)، ژاپن به کشوری بانفوذ و تأثیرگذار تبدیل شد.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: کیوتو، توکیو و اوساکا
مهم‌ترین تفریحات: کوه‌پیمایی در مناظر طبیعی و کوهستانی چشم‌نواز، پیاده‌روی در طبیعت، صخره‌نوردی
زبان: ژاپنی
ارز رایج: ین ژاپن

۷. چین

 

یکی دیگر از قدیمی ترین کشورهای جهان کشور پهناور چین است. این کشور بیش از ۳۵۰۰ سال قدمت دارد. دودمان شانگ (Shang Dynasty) از قرن ۱۷ پیش‌ از میلاد تا قرن ۱۱ پیش‌ از میلاد بر کشور چین حکمرانی کرده است که طولانی‌ترین دوران حکومت یک سلسله بوده است. کشور مدرن چین تقریبا ۲۲۰ سال قبل‌ از میلاد به وجود آمد.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: پکن، شانگهای، ژی‌آن، شنگدو
مهم‌ترین تفریحات: تماشای دیوار بزرگ و باشکوه چین، گشت‌وگذار در شهر ممنوعه، بازدید از قصر تابستانی
زبان: ماندارین
ارز رایج: رنمینبی

۸. ارمنستان

 

ارمنستان یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان است که در سال ۷۸۲ قبل‌ از میلاد پایه‌گذاری شد. با توجه به شواهدی که در غارها و کتیبه‌های سنگی پیدا شده است، باستان‌شناسان معتقدند که ارمنستان از ۹۰هزار سال قبل‌ از‌ میلاد محل سکونت انسان‌ها بوده است. ارمنستان را به فرهنگ متنوع و غنی‌اش می‌شناسند. بسیاری از فرهنگ‌ها و کشورهای دنیا ارمنستان را «سرزمین مقدس» می‌نامند و برای آن اهمیت خاصی قائل‌اند.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: ایروان، دریاچه سوان، گارنی
مهم‌ترین تفریحات: پرواز با پاراگلایدر بر فراز چشم‌اندازهای زیبا، کوه‌پیمایی، صخره‌نوردی، سرزدن به کلیساها و صومعه‌های قدیمی
زبان: ارمنی
ارز رایج: درام ارمنستان

۹. کره شمالی

 

کره شمالی که جمهوری دموکراتیک خلق کره نیز نامیده می‌شود، یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان است. قدمت این کشور به قرن هفتم قبل‌ از‌ میلاد برمی‌گردد که برای بیشتر افراد جالب و حیرت‌انگیز است. یکی دیگر از واقعیت‌های جالب درباره کره شمالی این است که نام آن از کلمه «گوریو» گرفته شده که به نام سلسله گوگوریو مربوط می‌شود. این سلسله در آن زمان قدرت بزرگی بود و نقش مهمی در شکل‌گیری این کشور قدیمی بازی کرد.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: پیونگ‌یانگ، دریاچه بهشت، ونسان
مهم‌ترین تفریحات: صخره‌نوردی، پیاده‌گردی در طبیعت، دوچرخه‌سواری
زبان: کره‌ای
ارز رایج: وون کره شمالی

۱۰. مصر

 

تاریخ، فرهنگ و سنت مصر پیوندی ناگسستنی با زندگی امروز مردمش دارند. قدمت نگارش در مصر که از ابتدایی‌ترین شکل نوشتار هم قدیمی‌تر است، به سال ۳۲۰۰ قبل‌ از‌ میلاد برمی‌گردد. این کشور پیشرفت‌های چشمگیری در زندگی و معماری مدرن داشته است، ولی هنوز می‌توانید تاریخ پرفرازونشیب آن را در پس آثار تاریخی بی‌نظیرش ببینید. مصر مقصدی محبوب برای علاقه‌مندان به تاریخ است و جاذبه‌هایی پررمزوراز مثل اهرام بزرگ و باشکوه دارد.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: قاهره، اسوان، اُقصُر
مهم‌ترین تفریحات: تورهای بازدید از اهرام، کارگاه‌های آموزش ساخت پاپیروس، خرید زیورآلات سنتی
زبان: عربی
ارز رایج: پوند مصر

۱۱. هند

 

بی‌شک تعجب خواهید کرد اگر بدانید شبه‌قاره هند حدود ۵‌هزار تا ۶هزار سال است که شکوفا شده و مردمان آن تقریبا ۱۵۰۰ سال قبل‌ از‌ میلاد با ایجاد تمدن ودیک (Vedic) به یکدیگر پیوستند و آئین هندو را پی‌ریزی کردند. سلسله‌های متعددی این کشور را اداره کرده‌اند و با گشت‌وگذار در جاذبه‌های تاریخی این کشور زیبا، می‌توانید گوشه‌ای از تاریخش را تجربه کنید. هند امروزی در سال ۱۹۴۷ تأسیس شد، زمانی که این کشور استقلال خود را به دست آورد و از سلطه امپراتوری بریتانیا رها شد.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: گوا، کرالا، هیماچال، آندامان جزایر نیکوبار
مهم‌ترین تفریحات: بازدید از بناهای تاریخی و باشکوه مثل تاج محل، پرواز با پاراگلایدر بر فراز چشم‌اندازهای زیبا
زبان: هندی
ارز رایج: روپیه هند

۱۲. ویتنام

 

شاید باور نکنید که فهرست قدیمی ترین کشورهای جهان شامل ویتنام هم می‌شود! این کشور که جمهوری سوسیالیستی ویتنام نامیده می‌شود یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری دنیاست و باید برای دیدن آن وقت بگذارید. در‌ حال‌ حاضر ویتنام یکی از زیباترین مقاصد گردشگری جهان است که در مجله‌ها و سایت‌های گردشگری معرفی می‌شود.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: شهر هوشی‌مین، هانوی، هوای‌آن
مهم‌ترین تفریحات: سفر با کشتی‌های کروز، گشت‌وگذار در جزیره‌های کوچک و بزرگ، انواع ورزش‌های آبی مثل غواصی
زبان: ویتنامی
ارز رایج: دانگ ویتنام

۱۳. ایران

 

ایران زیبای ما یکی دیگر از قدیمی ترین کشورهای جهان است که هنوز هم ارتباطی تنگاتنگ با سنت‌های باستانی خود دارد. اولین سلسله پادشاهی مهم ایران که بر منطقه‌ای وسیع حکومت می‌کرد، هخامنشیان است. این حکومت از سال ۳۳۰ تا ۵۵۰ پیش‌ از میلاد قدرت را در اختیار داشت که یکی از طولانی‌ترین و قابل‌توجه‌ترین دوران‌های حکومت بر یک کشور در تاریخ است.

هنوز هم می‌توان آثار باستانی باشکوه به‌جامانده از قدیمی‌ترین پادشاهی‌های ایران را در شیراز، همدان، کرمانشاه و بسیاری جاهای دیگر تماشا کنید و غرق عظمت و شکوهشان شوید.

مهم‌ترین جاذبه‌ها: تهران، شیراز، یزد، اصفهان
مهم‌ترین تفریحات: تور بازدید از کاخ گلستان، گشت‌وگذار در آثار باستانی تخت جمشید، بازدید از مساجد و کلیساهای قدیمی
زبان: فارسی
ارز رایج: ریال ایران

سؤالات رایج

۱. کدام کشور طولانی‌ترین تاریخ را در کل دنیا دارد؟

چین طولانی‌ترین تاریخ را در جهان دارد. چین سرزمین هنر و فرهنگ‌های باستانی است و همین جاذبه‌ها گردشگران را از سراسر دنیا به چین می‌کشاند.

۲. جوان‌ترین کشور دنیا کدام است؟

سودان جنوبی جوان‌ترین کشور دنیاست.

۳. قدیمی‌ترین مذهب دنیا چیست؟

اولین مذهب جهان آئین هندوست. قدیمی‌ترین متون مذهبی باقی‌مانده متعلق به این مذهب هستند.

۴. آیا عراق قدیمی ترین کشور جهان است؟

خیر. عراق هم یکی از قدیمی ترین کشورهای دنیا است، ولی کشورهای دیگری هم وجود دارند که قدمتی بیشتر از عراق دارند.

 

تجربه‌های شما

شما به کدام‌یک از این کشورهای قدیمی دنیا سفر کرده‌اید؟ به‌نظرتان نام کدام کشور قدیمی دنیا در این فهرست خالی است؟

اگر تجربه‌ای از سفر به قدیمی ترین کشور جهان دارید، خاطرات خود را در بخش نظرات با سایر همراهان «چطور» در میان بگذارید.

منبع:چطور

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *