پزشکی

پروستات چیست؟

پروستات چیست؟
پروستات در سنین بین ۵۰ تا ۶۰ سال برای افراد سال بوجود می آید. پروستات از مشکلات دستگاه تناسلی مردانه بوجود می آید.

خانم مسنی همراه با شوهر میانسالش آمد و می گفت شوهرم به حاطر بزرگ شدن پروستاتش مشکل در ادرار کردن دارد و خون در ادرار ،به اضافه کمر درد و درد لگن دارد و قبلاًً هم سیگار مصرف می کرده است که ترک کرده است.

بیماران مبتلا به پروستات بزرگ و سرطان خوش خیم و بد خیم خیلی اضافه شده است که با این سبک زندگی زندگیمان دور از واقعیت نیست.
کار پروستات چیست؟
پروستات یک غده است به اندازه گرردو است که به عنوان عضو خیلی خیلی مهمی از دستگاه تناسلی در آقایان است که اگر نباشد بقای نسلی هم وجود ندارد؛ برای تولید منی در کیسه بیضه و دفع ادرار در مردان  ضروری است .جای آن در زیر مثانه و بالای  راست روده است .مجرای ادرار از مرکز غده پروستات عبور می کند و تا آلت ادامه دارد.

یکی از کارهنای مهم پروستات جداسازی مایعات مغذی برای تغذیه اسپرم و حفاظت از اسپرم است .پروستات منی را از کیسه بیضه به سوی مجرای ادرار روانه می کند .به عبارت دیگر نقشش مهمی در انزال (بیرون ریخته شدن مایع منی )  و بچه دار شدن دارد.پروستات با انقباض خود حالت چسبندگی ژله مانندی (قلیایی) در مایع منی ایجاد می کند.

زمانی که عضلات پروستات منقبض می شوند ادرار با سرعت پایین تری دفع می شود .پروستات اگر کارش رادرست انجام ندهد دستگاه تناسلی به عفونت یا سنگ مثانه یا مشکلات دیگر دچار می شود.پروستات چیست و چه عوارضی دارد؟ 
کلمه پروستات خودیک بیماری نیست بلکه عضو مهمی از دستگاه تناسلای آقایان است که در زبان عامیانه منظور از پروستات آن است.

اگر این بیماری درمان نشوداحتمال عفونت های جدی سنگ مثانه و پیشرفت نوعی سرطان وجود دارد.
تورم حاد پروستات و مزمن
عفغونت یکی از دلایل تورم پروستات است. عفونت باکتری کوتاه مدت و موقتی کم اتفاق می افتد ولی اگر درمان نشود می تواند تا حد کشنده ای پیشرفت کند.تشخیص این نوع پروستات آسان تر  است و خود باکتری می تواند با رابطه جنسی به شریک جننسی منتقل شود.نوع مزمن چند سال طول می کشد و دامن گیر است.

پروستات یزرگ (BPH)

افزایش سایز پروستات برای اغلب مردان بعد از سن ۵۰ سالگیرخ می دهد و مشکلات سختی در ادرار بوجود میاورد.ادرار قطره قطره در  مراحل بعد خون در ادرار و کاهش گلبول های قرمز خون اتفاق می افتد.بزرگترین مششکلات این نوع پروستات دفع کامل ادرار از مثانه است که بدون درمان عواقب بدی دارد.

دومین سرطان شایع در جهان بعد از سرطان پوست است که البته فقط یکی از چهل نفر از سرطان می میرند.
مایع پروستات چیست؟
زمانی که انزال ضورت می گیرد اسپرم ها از داخل مجموعه ای از لوله هاا و مجراها به سمت بیرون حرکت می کنند .خرج اسپرم ها باعث می شود تا عضلات اندام پروستات در مجاری منقبض شوند تا مسیری که ادرار از طریق آن دفع می شود بسته و تمیز شود . بعد از این اتفاق که تازه مایع منی می تواند در مجاری خروجی است، در بیضه ها با مایع منی ترکیب می شود.مایع پروستات حاوی PSA نام اختصاصی آنتی ژن تخصصی پروستات است .

مایع پروستات حاوی آنزیم های مخصوص اسید سیتریک و روی است که به عنوان یکی از بخش های مایع منی از اسپرم ها محافظت می کند . این مایع همچنین بلعث افزایش طول عمر اسپرم ها در واژن می شود.

آنتی ژن مخصوص پروستات چیست؟

PSA یکی از مواد شیمیایی محافظتی در پروستات است که از اسپرم ها محافظت می کند .اندازه گیری سطح PSA خون یکی از آزمایش های تشخیص سرطان  پروستات است و اغلب افرادی که به سرطان پروستات مبتلا هستند سطح PSA بالایی دارند.

به غیر از سرطان، انواع دیگر بیماری های پروستتات از جمله BPH و التهاب پروستات هم می تواند باعث بالا رفتن سطح pSA شوند .پس بالا بودن سطح آنزیم های مخصوص پروستات الزاماً نشانه ابتلا به سرطان نیست.

پیش از این تمام مردان بالای ۵۰سال باید برای تست سلامت پروستات خود سالانه آزمایش PSA انجام دهند، می دانند اما امروزه شرایط تفاوت پیدا کرده است و مردانی که هیچ علامت دیگری از پروستات ندارند نیازی به انجام منظم این تست نخواهند داشت.
پروستات چه علائمی دارد؟
علائم پروستات خوش خیم عبارت اند از:

۱-تب و لرز.

۲-ترشح چرکی از آلت.

۳-درد یا سوزش هنگام ادرار.

۴-درد در ناحیه تناسلی یا کمر یا لگن یا هر سه مورد.

۵-تکرر ادرار.

۶-درد هنگام ارگاسم.

۷- علائم پروستاتیت مزمن باکتریتابی.

مهمترین علائم پروستانیت عبارت اند از:

۱-مشکل در دفع ادرار.

۲-درد در مثانه،درد بیضه ها،اختلال نعوظ و اختلال انزال.

علائم پروستات بزرگ BPH

علایم زیر لزوماًنشانه ی بزرگ شدن پروستات نییستند گاهی با کوچک ترر بودن این علایم ظاهر می شوند:

۱-تکرر شدید ادرار در شب.
۲-نیاز زیاد از حد به دفع ادرار.
۳-تاًخیر در شروع ادرار.
۴-ادرار ضعیف یا قطره قطره.
۵-عدم ادرار غیر عمدی یا ناتوانی در ادرار.
۶-درد هنگام ادرار کردن.
علائم سرطان پروستات
پروستات بزرگبه تنهایی سرطان حساب نمی شود و به قسمت های دیگر بدن سرایت نمی کند اما سرطان پروستات اگر درمان نشود احتمالاً در قسمت های دیگر بدن پخش خواهد شد.
سرطان پروساتددر ابتدا علائم واضحی ندارد و نمی توان صرفاً بر اساس علائم زیر نظر داد اما باید آنها را تحت نظر داشته باشیم.
۱-تکرر ادرار و دفع زیاد اد رار به خصوص در شب.
۲-سختی دفع ادرار.
۳-خون در ادرار.
۴-سوزش و درد هنگام ادرار .
۵-عفونت مجاری ادرار.
۶-درد دائم در ناحیه پایین کمر.
کاهش وزن ناگهانی و کاهش اشتها .
اندازه پروستات دلیل بر سرطان بودن یا نبودن نیست. در بعضی بیماران اغلب علائم فوق خود به خود رفع می ششود.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *